Дискусия със студенти на тема "Висшето образование в България - предизвикателства и решения" с участието на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев се проведе в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Това е втората среща на министър Вълчев със студенти за тази седмица, след като в понеделник той участва в икономически форум в Университета за национално и световно стопанство, посветен на висшето образование 30 години след началото на прехода.
Двете дискусии предшестват обсъждането на промени в Закона за висшето образование през следващата седмица, което обсъждане ще се проведе на 21 ноември в парламентарната комисия по образование и наука.
Въвеждане на дуална форма на обучение и в университетите обмисля просветното министерство. Предложението е част от Стратегия за развитие на висшето образование, която МОН подготвя.
Пред студентите в СУ министър Вълчев постави акцент върху това, че все по-често във ВУЗ-овете у нас се наблюдава учене заради самата диплома, а не заради знанието.
"От едната крайност на махалото отидохме в другата. От 30 отидохме на над 80% прием в системата на висшето образование, което доведе до репутационен проблем, доведе до избуяване на нерационалното търсене на висше образование. Имаше и вяра, че висшето образование ще донесе конкурентно предимство в живота. Да, наистина, едно време, когато висшето образование имаше по-голяма селективна функция и само 30% завършваха висше образование, този, който завършваше висше образование, имаше голям шанс да бъде назначен за началник било на цех, било предприятието. Но вече висшето образование няма селективна функция и ще бъде по все по-малка. Все повече пазарът и работодателите ще ценят знанията и уменията. Ако преди е носело предимство от 10 крачки в живот от 100 крачки, сега висшето образование ще носи предимство от 1 крачка. Дори и да си с най-добрите дипломи, на втория-третия ден ще разберат на работното ти място колко знания и умения имаш. Това не означава, че отричаме висшето образование. Следващите десетилетия ще бъдат десетилетия, в които вие не просто ще сменяте работни места, ще сменяте професии", каза министърът.
Вълчев подчерта, че основно предизвикателство пред българските ВУЗ е как те да бъдат по-конкурентни на един все по-глобализиращ се пазар.
Попитан как ще бъде решен проблемът с това, че малка част от студентите ходят редовно на лекции, той каза:
„Резултатът се получава с натрупването на усилия, часове работа. Онзи принцип - че количествените натрупвания водят до качествени изменения, може би в най-голяма степен важи за системата на образованието. Студентите трябва да са по-въвлечени“.
Ректорът на Софийския университет проф. Анастас Герджиков подчерта по време на дискусията, че в продължение на 15 години висшето образование у нас се е движело в погрешна посока, но в последните 8 години това е компенсирано.
„Това е единствената наистина успешна реформа. Тук министър Вълчев е прав и затова трябва всички да го поздравим“.
Общината в Трекляно и единственото училище в района, където учат 38 деца в смесени паралелки от първи до седми клас, се отопляват с печки на дърва и нямат проблем при февруарските студове, каза за БНР секретарят на кметството Василка Кирилова: "Климатикът не топли. Топлото е на тавана, а ние сме долу, на пода" Тази сутрин в Общината са..
"Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) издига доц. д-р Иван Стойнев за председател и член на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), съобщи пред журналисти в парламента депутатът Васил Пандов. Той подчерта, че ПП-ДБ ще номинират кандидати, които са доказани специалисти в съответната област и нямат политическа ангажираност. Пандов..
Изсичането на дървета в градската среда е болезнена тема за много хора. Гражданите реагират срещу премахването на старите дървета, хвърляли сянка край домовете им , и насочват критиката към Общините. Служители на общинското предприятие "Благоустрояване" изсичат дървета край детска площадка на улица "Стефан Караджа" в Габрово . Преди..
Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България, за това настоя пред БНР Димитър Събев, Институт за икономически изследвания на БАН. "Данъците ни са неадекватни на разходите". Държавният дълг ще достигне 35% като съотношение спрямо БВП до 2028 година , предупреди той. "Ще имаме държавен дълг от порядъка на 88 милиарда..
В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах..
С помощта на Българската хранителна банка зам.-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева раздаде 600 пакета с хранителни продукти на настанените в кризисните центрове за бездомни на Столичната община. Тя увери, че в студените дни ще бъдат настанени всички желаещи, които живеят на улицата в центровете в "Красна поляна", "Захарна фабрика" и..
Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години. В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..