Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марин Петров: Проблемът с вредните емисии не се бори с данъци

Снимка: БГНЕС

„Налагането на рестриктивни мерки като данъци към авиокомпаниите, особено към българските, ще доведе до намаляване на трафика, намаляване на бизнеса на авиокомпаниите и няма да реши по никакъв начин въпроса с вредните емисии“. Това заяви пред БНР главен асистент Марин Петров от Катедра „Въздушен транспорт“ в Техническия университет. Вчера стана ясно, че България подкрепя някои страни от Европейския съюз за въвеждането на „авиационен данък“.

Според експерта данъците само биха утежнили покупателната способност за самолетни билети, ще намалят туристическия бизнес и печалбите на компаниите. В интервю за предаването „12+3“ Марин Петров добави, че по-малките авиокомпании ще се окажат в значително по-тежко положение. Неговото обяснение на подкрепата на България за такъв данък е:

„Опитваме се да решим други финанси, да получим по-голяма събираемост, повече средства в бюджета. От друга страна подозирам и някакви други намерения – подпомагане, включване в определена група страни, в които ние нямаме съществен интерес“.

Петров подчерта, че включилите се страни в това искане са страни от Западна и Централна Европа, където има широко развита инфраструктура от пътища и жп транспорт. Той подозира, че целта на тези държави е да засилят именно жп транспорта.  

„България не е силно развита авиационна държава, т.е. трафикът на български самолети на българските авиокомпании е незначителен в сравнение с общия трафик на другите европейски авиокомпании. Авиационните двигатели са един от широката гама източници на замърсяване на околната среда. Периодично през определен период от време се приемат все по-нови и по-строги мерки относно вредните емисии. Но докато авиацията използва въглеводороди за създаване на теглителната сила на самолетите, такива ще има, докато не се появи друг източник на енергия“, коментира още той. 

Според Марин Петров трябва да се търсят конструктивни мерки за намаляване на вредните емисии и търсене на алтернативни източници на енергия.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Норвегия прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на пейджъри за "Хизбула" в Ливан

Норвежката служба за сигурност прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на взривилите се през септември пейджъри за "Хизбула" в Ливан. Експлодиращи пейджъри убиха 9 души и раниха хиляди в Ливан, сред тях е посланикът на Иран При едновременните експлозии на устройствата бяха убити десетки хора, а хиляди бяха ранени. Израел..

публикувано на 25.11.24 в 21:45
Президентите на САЩ Джо Байдън (вляво) и на Франция Еманюел Макрон по време на срещата на НАТО - Брюксел, 24 март 2022

Байдън и Макрон обявяват до дни споразумение прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула"

Утре или най-късно в сряда се очаква президентите на Съединените щати и на Франция - Джо Байдън и Еманюел Макрон - да обявят, че е постигнато споразумение за 60-дневно прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула". За това съобщава агенция Ройтерс, като се позовава на високопоставени източници от ливанското правителство. Според панарабският "Аш Шарк..

публикувано на 25.11.24 в 21:29

Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на Октавиан Август

Първата мраморна статуя, която беше открита на 3 юли в античния град Хераклея Синтика, е на един от осиновените внуци на римския император Октавиан Август. Това е водещата версия на професор Людмил Вагалински, ръководител на проучването на древния град край Рупите. Аргументите на екипа от учени бяха изложени на среща в историческия музей в Петрич тази..

публикувано на 25.11.24 в 20:34

Академията в Свищов и БНР подписаха меморандум за сътрудничество

Ректорът на Стопанска академия "Димитър А. Ценов" в Свищов доц. д-р Марин Маринов и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха в Свищов меморандум за сътрудничество.  Подчертавайки ролята на Стопанската академия за региона, генералният директор на БНР заяви:  "Ще се радваме да отразяваме Вашите дейности и постижения,..

публикувано на 25.11.24 в 20:30

Общинските съветници от ГЕРБ–СДС в Ловеч няма да подкрепят увеличение на данъците

Групата общински съветници от коалицията ГЕРБ – СДС в Ловеч няма да подкрепи предлаганото от кмета на общината Страцимир Петков  увеличение на данъците от следващата година. От опозицията в местния парламент дадоха и незадоволителна оценка за едногодишното му управление заради неизпълнени ангажименти към гражданите и липсата на стратегии за..

публикувано на 25.11.24 в 20:20
В кюстендилската болница текат три проверки за отказаното лечение на 6-годишно дете, каза изпълнителният директор на здравното заведение Димитър Стоилов (на снимката).

Проверки по случая с 6-годишното дете, на което е отказано лечение в Кюстендил

Изпълнителният директор на кюстендилската болница Димитър Стоилов е разпоредил проверка на случая с 6-годишно дете с инфекция, на което е било отказано лечение. Проверки са започнали и Изпълнителната агенция за медицински надзор и РЗИ-Кюстендил. Случаят е от 14 ноември. На детето е отказано лечение, а родителите са насочени към дупнишката болница...

публикувано на 25.11.24 в 19:44

Сбиване в София между водач на тролейбус и велосипедист, разносвач на храна

Шофьор на тролейбус в София е с гипсова шина на ръката заради фрактура, получена при сбиване с велосипедист разносвач на храна. Сбиването е станало около 15:40 ч.  пред Националната библиотека, след като водачът на тролея е засякъл колоездача.  След сбиването на мястото е пристигнала линейка, а пострадалият шофьор е бил приет в Спешното..

публикувано на 25.11.24 в 19:43