Наскоро в Милано беше открит паметник-пейка на Пенчо Славейков, а два месеца преди това монумент на поета беше поставен пред родния му дом в Трявна, който е превърнат в музей. И двете творби са дело на скулптора Адриан Новаков.
Неговият нов проект е свързан със създаването на паметна плоча на Мара Белчева. Барелеф с образа на любимата на Пенчо Славейков поетеса ще бъде поставен на фасадата на хотела в италианското курортно градче Брунате, където Пенчо Славейков умира на 46-годишна възраст. Паметната плоча ще бъде поставена догодина.
"Много се радвам, че след смъртта им ще ги съберем отново. Това е една епична любов между Мара Белчева и Славейков. Това е любов в името на изкуството, това е Роден и Камий Клодел може би...", коментира скулпторът пред "Хоризонт".
Композицията на Новаков със седналия на пейка Пенчо Славейков, поставена неотдавна в Милано, предизвика както силни реакции в публичното пространство, така и критични коментари от членовете на Експертния съвет по изобразителни изкуства към Министерството на културата.
Авторът коментира, че най-добрият съдник е времето и прави личната си равносметка. "Направил съм нещо, което е положително за България. На своя отговорност представих Славейков с плътния му образ, с всички портретни характеристики", отбелязва той.
Според Новаков, портретите на исторически личности в публичното пространство са "много силен морален акт" и не може автори, които са направили "уродливи потрети, да ги предлагат за публично ползване, това не е допустимо".
Скулпторът припомни, че е направил повече от 20 портрета на Пенчо Славейков докато извае точно образа, който иска да остане в публичното пространство както в Трявна, така и Италия.
"Смятам, че съм представил и Славейков, и България достойно в Милано. Не съм постъпил егоистично да показвам своите авторски апетити и мераци, по-скоро исках да представя Славейков в достолепен вид", подчертава творецът.
Една от критиките към проекта на Адриан Новаков е приликата с фигурите на баща и син Славейкови на площад "Славейков" в София, изработени от професор Георги Чапкънов, както и сходствата с творба на Андрей Николов.
"Приличат си Славейковци, да, приличат си. То щеше да бъде трагедия, ако не си приличаха. Смятам, че Чапкънов няма никакви претенции към това. Напротив - той се радва, че Славейков е монтиран в Милано", коментира скулпторът Адриан Новаков.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..
Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..
Елитната българска трупа за съвременен танц Балет “Арабеск“ кани своята публика на 21 февруари от 19 ч. в Националния музикален театър “Стефан Македонски“ на премиерата на “Алиса в страната на чудесата“. “Артистите от Балет “Арабеск” пресъздадоха фантастично моята представа за произведението. Талантливи балетни артисти от Националното училище за..
Какво вълнува фризьор, политик и журналистка, загубили живота си и срещнали се в… пъкъла ? За това разказва новата постановка "Клюки от Ада", споделят за "Понеделник вечер" актьорите Ангелина Грозева, Васил Алексов и Мирослав Митков, който е и режисьор на представлението. Ангелина Грозева , която е в ролята на журналистка в представлението..
Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...
В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..
Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..