Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скулпторът Адриан Новаков: Времето е най-добрият съдник

Творецът работи върху бъдещ барелеф на Мара Белчева в Брунате, Италия

Скулптурата на Пенчо Славейков в Трявна, дело на Адриан Новаков
Снимка: Адриан Новаков

Наскоро в Милано беше открит паметник-пейка на Пенчо Славейков, а два месеца преди това монумент на поета беше поставен пред родния му дом в Трявна, който е превърнат в музей. И двете творби са дело на скулптора Адриан Новаков. 

Неговият нов проект е свързан със създаването на паметна плоча на Мара Белчева. Барелеф с образа на любимата на Пенчо Славейков поетеса ще бъде поставен на фасадата на хотела в италианското курортно градче Брунате, където Пенчо Славейков умира на 46-годишна възраст. Паметната плоча ще бъде поставена догодина.

"Много се радвам, че след смъртта им ще ги съберем отново. Това е една епична любов между Мара Белчева и Славейков. Това е любов в името на изкуството, това е Роден и Камий Клодел може би...", коментира скулпторът пред "Хоризонт". 

Композицията на Новаков със седналия на пейка Пенчо Славейков, поставена неотдавна в Милано, предизвика както силни реакции в публичното пространство, така и  критични коментари от членовете на Експертния съвет по изобразителни изкуства към Министерството на културата. 

Авторът коментира, че най-добрият съдник е времето и прави личната си равносметка. "Направил съм нещо, което е положително за България. На своя отговорност представих Славейков с плътния му образ, с всички портретни характеристики", отбелязва той.

Според Новаков, портретите на исторически личности в публичното пространство са "много силен морален акт" и не може автори, които са направили "уродливи потрети, да ги предлагат за публично ползване, това не е допустимо".

Скулпторът припомни, че е направил повече от 20 портрета на Пенчо Славейков докато извае точно образа, който иска да остане в публичното пространство както в Трявна, така и Италия.

"Смятам, че съм представил и Славейков, и България достойно в Милано. Не съм постъпил егоистично да показвам своите авторски апетити и мераци, по-скоро исках да представя Славейков в достолепен вид", подчертава творецът.

Една от критиките към проекта на Адриан Новаков е приликата с фигурите на баща и син Славейкови на площад "Славейков" в София, изработени от професор Георги Чапкънов, както и сходствата с творба на Андрей Николов.

"Приличат си Славейковци, да, приличат си. То щеше да бъде трагедия, ако не си приличаха. Смятам, че Чапкънов няма никакви претенции към това. Напротив - той се радва, че Славейков е монтиран в Милано", коментира скулпторът Адриан Новаков.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът "Поезия в Поморие" събира за 10-и път съвременни български поети

От 16-и до 18-и август 2024 г. ще се проведе тридневният фестивал  "Поезия в Поморие". То  ще събере за 10-и пореден път съвременни български поети  на вълнуващи литературни срещи край поморийския бряг. Мястото е площадката на Професионалната гимназия по икономика и туризъм "Алеко Константинов" в града. Фестивалът вече е традиция ,..

публикувано на 16.08.24 в 17:21
Елена Алексиева

Елена Алексиева: Ние сме объркано и "накълцано" общество, което живее в социалните мрежи...

"Харесвам мисълта на един мой приятел, във времето, когато чатовете бяха хитът, и нямаше все още социални мрежи, той казваше - "Интернет е като една обществена тоалетна, в която всеки може да влезе и да си напише каквото си поиска. .. Социалните мрежи от една страна са анонимни , те са квази, това са полувинчати истини, никой не знае кой стои зад..

публикувано на 16.08.24 в 15:43
Соня Йончева в “Мадам Бътерфлай“

Отзвук от кулминацията на фестивала “Опера в Летния театър“ във Варна

През лятото сърцето на музикалния живот се премества от столицата, пътува, както всички, към по-близки или далечни дестинации, а сред най-привлекателните у нас през август са морските. Денят му прилича на чаша шампанско, в която искри златото на лятното слънце и се разлива морската пяна. Вечерите му са обгърнати във воали от прохлада и..

публикувано на 15.08.24 в 13:33

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

Х-то издание от XXXI-я летен сезон на предаването за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на кулминационната седмица в XV-я международен фестивал “Опера в Летния театър“ във Варна. 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от дебюта на световноизвестната българска оперна певица Соня Йончева в цялостен спектакъл на сцената на Летния..

обновено на 15.08.24 в 13:07

Таня Желязкова-Тея и Петър Попов представят в песен визията си за "Век на изкуствен интелект"

Темата за изкуствения интелект е в центъра на обществения интерес в целия свят. Той се превръща във визитната картичка на новия XXI век. Хората едва сега разбират, че са се стремили към нещо, което всъщност ги заплашва със своята изкусност. Песента „Век на изкуствен интелект“ повдига темата за изкуствения интелект в изкуството и доказва..

публикувано на 15.08.24 в 11:00
 Евгени Боянов

"Обич и песен" среща българската публика с любими наши певци и песни

Успение на Пресвета Богородица е голям празник за всички християни. Наричан още Голяма Богородица. След леката смърт на Божията майка и затова наречена успение, събралите се за да отдадат последна почит апостоли чули ангелско пеене и видели в облаците Богородица, обкръжена от ангели, която им казала "Радвайте се, защото съм с вас през..

публикувано на 15.08.24 в 10:27
Романът

Романът "Внучката" на Бернхард Шлинк – поглед към миналато, настоящето и бъдещето на Германия

Днес отбелязваме една мрачна годишнина – началото на издигането на Берлинската стена на 13 август 1961 г. Дължината на това съоръжение е близо 155 километра. Най-малко 140 души са убити по протежението й при опит за бягство от Източна Германия към Западна. Н а 9 ноември 1989 г. стената пада. Романът "Внучката" на Бернхард Шлинк припомня..

публикувано на 13.08.24 в 13:27