Наскоро в Милано беше открит паметник-пейка на Пенчо Славейков, а два месеца преди това монумент на поета беше поставен пред родния му дом в Трявна, който е превърнат в музей. И двете творби са дело на скулптора Адриан Новаков.
Неговият нов проект е свързан със създаването на паметна плоча на Мара Белчева. Барелеф с образа на любимата на Пенчо Славейков поетеса ще бъде поставен на фасадата на хотела в италианското курортно градче Брунате, където Пенчо Славейков умира на 46-годишна възраст. Паметната плоча ще бъде поставена догодина.
"Много се радвам, че след смъртта им ще ги съберем отново. Това е една епична любов между Мара Белчева и Славейков. Това е любов в името на изкуството, това е Роден и Камий Клодел може би...", коментира скулпторът пред "Хоризонт".
Композицията на Новаков със седналия на пейка Пенчо Славейков, поставена неотдавна в Милано, предизвика както силни реакции в публичното пространство, така и критични коментари от членовете на Експертния съвет по изобразителни изкуства към Министерството на културата.
Авторът коментира, че най-добрият съдник е времето и прави личната си равносметка. "Направил съм нещо, което е положително за България. На своя отговорност представих Славейков с плътния му образ, с всички портретни характеристики", отбелязва той.
Според Новаков, портретите на исторически личности в публичното пространство са "много силен морален акт" и не може автори, които са направили "уродливи потрети, да ги предлагат за публично ползване, това не е допустимо".
Скулпторът припомни, че е направил повече от 20 портрета на Пенчо Славейков докато извае точно образа, който иска да остане в публичното пространство както в Трявна, така и Италия.
"Смятам, че съм представил и Славейков, и България достойно в Милано. Не съм постъпил егоистично да показвам своите авторски апетити и мераци, по-скоро исках да представя Славейков в достолепен вид", подчертава творецът.
Една от критиките към проекта на Адриан Новаков е приликата с фигурите на баща и син Славейкови на площад "Славейков" в София, изработени от професор Георги Чапкънов, както и сходствата с творба на Андрей Николов.
"Приличат си Славейковци, да, приличат си. То щеше да бъде трагедия, ако не си приличаха. Смятам, че Чапкънов няма никакви претенции към това. Напротив - той се радва, че Славейков е монтиран в Милано", коментира скулпторът Адриан Новаков.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...