Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

90 години организиран алпинизъм в България

90 години организиран алпинизъм
Снимка: БФКА

На 19 ноевмри се навършват 90 години от началото на организирания алпинизъм в България. На тази дата през 1929 г. се учредява Българският планински клуб - първата организация на алпинистите у нас. 

Довечера, от 18:30 в сградата на БЧК федерацията по катерене и алпинизъм ще отбележи събитието. 

По този повод събрахме гласовете на 19 наши алпинисти и катерачи, с които сме ви срещали в ефира на "Хоризонт" през последните две години: 

Николай Петков и Дойчин Боянов - двама от най-опитните ни алпинисти, споделят преди потеглянето си за Пакистан това лято, че "алпинизмът е откривателство". Заедно с Венцислав Костов те изкачиха техничния петхилядник Найсер Брак в слабопосещаваната долина Чаракуза. Експедицията беше посветена именно на 90-ата годишнина. Алпинистите ни бяха изпратени от Елисавета Първанова от фередацията, която сподели мнение, че чистият алпинизъм "тепърва ще израства". 

Според Петко Тотев, председател на федерацията, "има известно отстъпление в алпинизма по принцип, и в световен мащаб - от неговата масовост, която беше през 70-те и 80-те години, към поставяне на много високи цели от малък елит катерачи". Тотев казва това в интервю по повод годишнината от най-мащабната българска експедиция - "Еверест '84". Тази година отбелязахме 35 години, откакто Христо Проданов става първият българин, изкачил най-високия връх на планетата, при това без допълнителен кислород и по най-трудния маршрут - Западният гребен, т.нар. Жесток път. Още четирима българи стигат върха в рамките на експедицията - Методи Савов, Иван Вълчев, Николай Петков и Кирил Досков. Петков и Досков правят за първи път в историята цялостен траверс на Еверест, наречен по-късно “Българския траверс”, като се изкачват от запад и слизат от юг. А изкачването по Жестокия път няма повторение вече 35 години. 

В интервю за "Хоризонт" Кирил Досков, който от години живее в чужбина, отбелязва, че България се развива доста добре в скалното и състезателното катерене, "това е един от спортовете, който се развива на здрава основа".

19-годишният Петър Иванов миналата година стана първият български катерач, участвал в Олимпийски игри (6-о място на Младежките олимпийски игри в Буенос Айрес) разказва, че в България се е оформила "една малка катерачна общност от силни и мотивирани младежи", които са успели да наваксат изоставането спрямо големите европейски отбори. Неговият треньор Васил Киров (който, заедно със Станимир Желязков, тренира националния ни младежки отбор) отбелязва, че "вече сме фактор в световното катерене". 
И докато Петър Иванов насочи усилия към своето образование, другите млади надежди записаха нови запомнящи се успехи:

14-годишната Алекс Тоткова се завърна тази година с бронзов медал в "трудността" и със сребърен в комбинираната дисциплина от Световното първенство за младежи в Арко, Италия. Пловдивската ученичка пътува 2 пъти седмично до София, за да се подготвя в НСА с треньора си Ивайло Радков-Фазата. Петра Барова, Слав Киров и Боян Киров са сред другите постоянни медалисти от различни състезания у нас и в чужбина. 

Към високите цели обаче трябва да се върви стъпка по стъпка, казва Григор Вътев. Той, Валентино Смиленов и Костадин Узунов се подготвят в момента за експедиция до Гренландия. Целта им е да направят технични изкачвания по отвесните гранитни стени на гренландските бастиони, както и премиерен маршрут. Защото за истинско постижение в алпинизма се счита стигането до върха по труден и неотъпкан път, когато се пребориш сам, без шерпи и други екстри на височинния туризъм.

В записа можете да чуете още: ски-алпинистите-ветерани Петър Гевренов и Николай Грънчаров, най-добрата ни съсетзателка в леденото катерене Радка Петкова, която тази година се завърна на състезателната сцена след дълго майчинство и стана 13-а на Световното първенство в Русия в дисциплината "трудност", както и катерача Младен Данков, за когото алпинизмът е нещо "много красиво, приключение, не просто спорт, а начин на живот".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02