Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Близкият Изток в литературата и наяве

Романът "Франкенщайн от Багдад" - поствоенен Ирак от 2005-2006 г.

Държави в руини - възможните паралели в анализа на Мохамед Халаф

Мохамед Халаф
Снимка: Ани Петрова
Романът "Франкенщайн от Багдад" е преведен на 27 езика, включително на български. Авторът Ахмед Садауи е иракски писател, поет, режисьор и сценарист на документални филми. Той е първият иракчанин, спечелил международната награда за арабска художествена литература през 2014 година с тази книга. Той печели и голямата награда на Франция в категорията фентъзи и е в краткия списък на литературните награди "Ман Букър" за 2018 година. 

Багдадският Франкенщайн е събирателен образ на непознат за нас автентичен свят от образи, пейзажи и ситуации, погребан под останките на унищожителната война в Ирак. В книгата писателят описва ситуацията в Ирак през 2005-2006 година и на фона на военните действия създава гротескна сага за безсмислието на войната и ценността и крехкостта на човешкия живот.

"Има малко разлика в ситуацията в Ирак между 2005 година и сега - 2019 година, края на тази година. Тогава наистина Ирак беше в мрак. Ирак беше изпаднал в тази гражданска война, която я описва писателят, сюрреализъм, фантазия, реални случки", каза журналистът Мохамед Халаф в предаването "Хоризонт до обед".

По думите му посланието на романа е в това, че никой не е невинен. "Всички бяхме виновни за това, което се случва в Ирак", коментира Халаф, който анализира господството на Иран върху икономическите, политическите и военните процеси в днешен Ирак.

"Това се случи благодарение на президента Обама, който 2011 година напусна Ирак и остави Ирак без контрол. И тогава Иран зае мястото на Съединените щати", допълни журналистът. 

"Този роман говори не само за Ирак. Той говори за Сирия... Франкенщайн е навсякъде - в Ирак, в Сирия, в Афганистан, в Судан, в Алжир, в Либия. това е, защото в момента всички тези държави изживяват граждански войни, породени от различни вътрешни играчи, регионални играчи, световни играчи. Хората стават жертва на тези прокси организации, създадени от тези регионални и световни сили", заяви Халаф.

Според Мохамед Халаф протестите в Иран са били неизбежни. "Аятоласите най-много се страхуват от това, което се случва в Ливан и в Ирак, за да не преминава и да отиде при тях. Тази младеж - това са младежи, родени след Ислямската революция. Тази младеж, възпитавана в духа на исляма и ислямския шериат, в момента се бунтува срещу ислямския шериат и аятоласите... Това е натрупвано от 40 години в Иран. В Ирак също - това е поколение след американската военна интервенция 2003 година. 16-17-18 годишни хора на глобализацията, които виждат как тази политическа корумпирана власт ги управлява..."

В момента в Иран виждаме ново издание на Арабската пролет, но против политическия ислям и ислямските партии. "Не знам накъде отиваме, защото тази непримирима младеж не иска никакво предложение от никой", допълни Мохамед Халаф, според когото основният лайтмотив на недоволните е "досегашните политически партии - вън".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22