Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Теди от The Bilingual Reader

За разхвърляните книги и подредените мисли в царството на Инстаграм

Букстаграмърката представя по нов начин мисията на книжния блогър

Теди от The Bilingual Reader
Снимка: Иван Русланов

Теди е букстаграмър. Част от малко, но задружно общество, отдадено на любовта към книгите. Заедно ходят по литературни събития и споделят впечатления за книгите в профилите си в Интернет. Намираме се в уютния й дом, където сме седнали до нестандартна библиотека от книги, подредени до стената една върху друга. Разговаряме под зоркия поглед на Мишел Обама, книга посветена на "Пинк Флойд", и много други истории от различни жанрове. „Има книги, няма ред“, смее се Теди. „Букстаграмърът е човек, който много обича книгите. Обича обаче да снима разни неща около тях, да обработва снимките и да ги споделя с други хора, които също обичат да снимат и да четат. Нашето царство е Инстаграм, там се социализираме, правим лайфове, за да говорим с другите хора. В един момент осъзнаваш, че в какъвто и магазин да вървиш, си казваш за определен продукт – ще изглежда много добре на снимка. Дори и да не ми служи за нищо след това.“

Първото литературно гадже на Теди е Том Сойер. С усмивка си спомня за детството, в което слушала историите от касетки със записани истории. „При баба и дядо имаше голям касетофон на батерии. Приключенията на Том Сойер се носеха из целия двор. Първата книга, която сериозно прочетох, беше „Лили“ на Братя Мормареви. Лили беше моята детска героиня.“


Теди е и запален пътешественик. Пътуванията й са свързани с това да опознае културата на определена нация и затова предпочита да постои на новото място поне 2-3 седмици. С усмивка си спомня специален момент, свързан с летище и... книга. „Веднъж си изпуснах самолета в Женева, тъй като се бях зачела. Оттам, за да се прибера, отидох до Полша и се прибрах в България, прочела книгата. Последното пътуване, което много ме докосна, беше до Израел. Прекарахме там почти три седмици. Посетихме всички свети места и обиколихме страната. След това пътувах и до Испания, тъй като уча испански. Определено ще се върна там. За първи път видях хора, които искрено се радват, че турист говори малко, макар и развален, испански."

В библиотеката на Теди можем да намерим и много правна литература. Част от онзи период в живота й, довел я до съдбата на букстаграмъра. „Семестриално съм завършила Юридическия факултет на Софийския университет. Макар сега да съм сложила стоп на правото, планувам да бъда дипломиран юрист. Не желая да работя по специалността. Това, което ме тласна да направя блога си – букстаграм, беше един бърнаут. Момент, в който наистина се чувстваш преуморен от нещата, които сам си сложил върху себе си.“


А блогът, към който има и стилен Инстаграм профил, се нарича The Bilingual Reader. Теди решила това да е името, тъй като израснала с литература на чужд език. „Майка ми говори английски, френски, немски и руски. У дома имаше много книги на различни езици. В началото четях много книги на различни езици и не познавах български автори и какво точно се издава в България.“

Още за Теди и букстаграмърството чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38