Остра критика за финансирането на проекта за модернизиране на Сухопътните войски отправи днес командирът на войските генерал-майор Михаил Попов. Той заяви своята позиция във Военната академия „Г. С. Раковски“ в София, където Сухопътните войски отбелязват тържествено своя празник.
В словото си за празника генерал-майор Попов каза, че за определените като гръбнак на армията Сухопътни войски се грижим късно. Когато стане дума за финансирането, войските не могат да се класират в челната тройка, обяви той. А за причините ген. Попов каза:
"Аз не мога да правя вятър на този или онзи".
Президентът Румен Радев каза, че е в по-голяма степен оптимист от началника на Сухопътните войски за модернизацията и напомни, че винаги е бил за едновременното движение на проектите за модернизация.
Не политически фактори, а сложността на процедурите бавят проекта
В коментар по казуса заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов заяви, че не политически фактори, а сложността на процедурите бавят проекта за Сухопътните войски:
"До средата на следващата година договорът за превъоръжаване на Сухопътните войски с нова бойна машина трябва да бъде факт. Финансовите средства са осигурени от бюджета на Министерство на отбраната. Те бяха осигурени и през тази година", посочи Запрянов.
Националният план за нарастване на бюджета за отбрана се изпълнява и разходите по проекта за придобиване на нов боен самолет през тази финансова година по никакъв начин няма да засегнат бюджета през следващите години, увери още заместник-министърът на отбраната.
Четири са офертите за проекта за модернизация за Сухопътните войски, който се очаква да бъде за около милиард и 200 милиона лева. До средата на февруари догодина трябва да има оценени оферти.
Състоянието на Сухопътните ни войски е тежко
„Поздравявам генерал-майор Михаил Попов за достойното поведение, за обективния анализ и за прямотата, с които съобщава на българското общество състоянието на Сухопътните войски. В годините на прехода тези войски бяха най-ощетяваните въоръжение сили. Състоянието на Сухопътните ни войски е тежко“, каза в предаването „Нещо повече“ генералът от резерва Димитър Шивиков.
„Основната причина за нереализирането на модернизацията на Сухопътните войски се корени в нашия политически елит, няма консенсус“.
По традиция с поредица от събития най-големият вид въоръжени сили отбелязва 134-тата годишнина от Сръбско-българската война и празника си.
Тържествата започнаха от 2-ри ноември и завършват днес с тържествено събрание-концерт във Военната академия „Г. С. Раковски“.
Началникът на отбраната генерал Андрей Боцев, заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов наградиха военнослужещи и цивилни служители, отличени за висок професионализъм.
Празникът на Сухопътните войски бе отбелязан вчера с Ден на отворени врати и показ на въоръжение и бойна техника във военните формирования.
На 14 ноември офицерите, сержантите и цивилните служители от командването на Сухопътните войски преминаха по стъпките на Сливнишките герои от Сливница до Гургулят. Бяха посетени местата, на които през 1885 г. са се състояли най-решителните боеве от Сръбско-българската война.
Датата 19 ноември е определена за празник на Сухопътните войски с решение на Министерския съвет от 1992 година. По време на Сръбско-българската война (1885 г.) на 19 ноември българската пехота прави решителното сражение при Сливница.
Това е първата голяма победа на войската след възстановяването на българската държава от 1878 година. Впоследствие с победата в Сръбско-българската война е защитен актът на Съединението между Източна Румелия и Княжество България.
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..
Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..
На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката". Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие. "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..
Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила. Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..
При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..
Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..
От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..