"Това са класически постановки на Мариус Петипа, на петербурския Мариински театър, но изтанцувани на лед", каза в предаването "Хоризонт до обед" Карина Александровна от трупана на балета.
"Ние идваме от фигурното пързаляне и в началото обикновено е трудно да се превърнем в артисти. Но ние имаме един много добър учител, ръководител, който ни помага да се справим с тези трудности - Константин Расадин. Той и неговата балетна трупа хора, които са се занимавали професионално и се занимават с балет, помагат на фигуристите да се справим със заданието. Първо учим своите роли в балетна зала със станки и огледала, а след това пренасяме наученото на леда", разказа Александровна.
"Константин Расадин е бивш артист от Маринския театър и водещ солист. Той е имал много лирични и драматични роли, изпълнявал ги е в постановките на Мариинския театър. Като ръководител той е много взискателен, но е много добър като човек. Ние учим ролите и ако не ни се получи от първия път, репетираме отново и отново, но да се работи с него е голямо удоволствие", сподели още Карина Александровна.
Декорите и костюмите ни пренасят в друго измерение.
"Наистина декорацията е много красива. 3 D декорите пък правят още по-внушителна и истинска приказката, която разказваме. Костюмите ни се шият в специален цех, където хората наистина са майстори и затова костюмите ни изглеждат по този начин", обясни още Александровна.
Костюмите са такива, каквито трябва да бъдат в класическия балет. Изискването е да не са много дълги, за да е по-лесно придвижването по леда. Изпитание ли е осигуряването на огромни количества лед за спектаклите на балета?
"Това е един голям, образно казано, килим, който е с много тръбички, изсипва се отгоре лед, след това се замразява и са необходими само 8 часа, за да постигнем тази площадка, върху която ние да танцуваме. Но в някои страни, където температурите са високи, невинаги успяваме да имаме този перфектен лед, защото температурите на улицата са твърде високи и колкото и да се стараем, ледената установка не може да издържи", поясни Карина Александровна и допълни, че досега не е имало пропаднал спектакъл заради състоянието на леда.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..