"Това са класически постановки на Мариус Петипа, на петербурския Мариински театър, но изтанцувани на лед", каза в предаването "Хоризонт до обед" Карина Александровна от трупана на балета.
"Ние идваме от фигурното пързаляне и в началото обикновено е трудно да се превърнем в артисти. Но ние имаме един много добър учител, ръководител, който ни помага да се справим с тези трудности - Константин Расадин. Той и неговата балетна трупа хора, които са се занимавали професионално и се занимават с балет, помагат на фигуристите да се справим със заданието. Първо учим своите роли в балетна зала със станки и огледала, а след това пренасяме наученото на леда", разказа Александровна.
"Константин Расадин е бивш артист от Маринския театър и водещ солист. Той е имал много лирични и драматични роли, изпълнявал ги е в постановките на Мариинския театър. Като ръководител той е много взискателен, но е много добър като човек. Ние учим ролите и ако не ни се получи от първия път, репетираме отново и отново, но да се работи с него е голямо удоволствие", сподели още Карина Александровна.
Декорите и костюмите ни пренасят в друго измерение.
"Наистина декорацията е много красива. 3 D декорите пък правят още по-внушителна и истинска приказката, която разказваме. Костюмите ни се шият в специален цех, където хората наистина са майстори и затова костюмите ни изглеждат по този начин", обясни още Александровна.
Костюмите са такива, каквито трябва да бъдат в класическия балет. Изискването е да не са много дълги, за да е по-лесно придвижването по леда. Изпитание ли е осигуряването на огромни количества лед за спектаклите на балета?
"Това е един голям, образно казано, килим, който е с много тръбички, изсипва се отгоре лед, след това се замразява и са необходими само 8 часа, за да постигнем тази площадка, върху която ние да танцуваме. Но в някои страни, където температурите са високи, невинаги успяваме да имаме този перфектен лед, защото температурите на улицата са твърде високи и колкото и да се стараем, ледената установка не може да издържи", поясни Карина Александровна и допълни, че досега не е имало пропаднал спектакъл заради състоянието на леда.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
„През 2020 година киното влезе в стрийминг услугите. Това беше крайъгълният камък, който наклони везните необратимо. Киното, каквото беше преди Covid-19 няма да е същото “, подчерта режисьорът Андрей Андонов за БНР. Андонов е известен с филмите: „Никой“ и „Ятаган“. Филмът „Никой“ е създаден без държавни средства. В предаването „Нощен..
До 19 април на „Моста на влюбените“ до Националния дворец на културата можете да се насладите на една различна и внушителна по въздействието си фотографска изложба „Жените на София“ - дело на фотографа Вихрен Георгиев, който е известен със своя дигитален проект "People of Sofia". В изложбата са включени 60 фотоса на жени, част от двуезичната..
От 13 април до 13 юни 2021 година можете да видите изложбата "Андрей Даниел. Между две епохи" в Софийската градска художествена галерия. Изложбата е замислена, докато художникът е бил жив. "Екипът на галерията реши и предложи на наследниците, с които работим по този проект, да разширим проекта и да запазим заглавието, предложено от самия артист, както и..
Отварянето на концертните зали донесе много вълнения от срещите на публиката в страната с плевенската филхармония по време на турнето преди седмица с Веско Ешкенази. За концертмайстора Чавдар Вълков тези дни остават по-специални, запомнящи се, защото стават причина и за нова, дългоочаквана негова среща - с цигулката на български лютиер...
„Полет и отломки“ - с това поетично име на контрастите е озаглавена новата изложба на скулптура и художник Георги Маринов, открита преди дни в столична галерия. Живот, житейски път, уроци, научени по пътя, вдъхновяват автора да изобрази съвремието ни чрез творбите си. Изложбата е разделена на три цикъла скулптури „Воини“, „Паднали..
5 книги на български автори са номинирани за Европейската награда за литература, но имената им не могат да бъдат съобщени на този етап. Европейската комисия ще обяви лауреата на 18 май. Връчването на наградата ще бъде в края на септември 2021 година. „ Политиката на Европейската комисия е да се направи анализ, доколко тези автори, които..
Сатиричният театър има 344 премиери в афиша си от създаването си през 1956 година досега . „Римска баня“ и „Сако от велур“ са сред представленията, играни най-често в Сатирата. „Вечеря за тъпаци“ е пред публика вече 20 години. Интервю с драматурга театъра Ина Шкарова можете да чуете в звуковия файл.
" Не слагам знак за равенство между ГЕРБ и "Има такъв народ", но феноменът е същият ". Това заяви пред БНР Александър Симов от БСП, депутат в 44-ото..
„Това, което предизвиква вниманието, е мълчанието на партията на Слави Трифонов , защото от „Има такъв народ“ зависи дали ще има предсрочни избори,..
„Като част от партията на Слави Трифонов ние искаме една от модерните европейски тенденции на изместване на производството на електроенергия..