Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новият закон за социалните услуги товари общините с повече отговорности

На общинските администрации се делегират дейности, за които нямат капацитет

Снимка: Колаж: Радио Видин

Във Велико Търново се провежда национална среща на експертите по социални дейности и здравеопазване. 

Ще бъдат ли гарантирани ефективни социални и здравни услуги в общините през следващата година след направените промени в законодателството в социалната сфера? 

Влизащият в сила от 1 януари 2020 година нов закон за социалните услуги е предизвикателство за всички общини, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Росица Димитрова - директор на дирекция „Социални дейности и здравеопазване“ в Община Велико Търново. За 85% от услугите, които към момента се реализират в страната за различни целеви групи, доставчици са именно общините, посочи тя.

Реформата поставя общините пред много неясноти

Общините имат ангажимент и по сега действащия закон за социално подпомагане да извършват анализ на потребностите, да правят общинска стратегия за социални услуги, да приемат всяка година годишни планове за изпълнението на тази стратегия и да предлагат бюджет за следващата година, който е необходим за финансиране на услугите.

"Реформата, която се случва в социалната сфера с влизащия в сила от 1-ви януари закон за социалните услуги,  изцяло вменява още повече отговорности и ангажименти на общините при много неясноти към настоящия момент, свързан с новия начин на финансиране на социалните услуги, което пък ще влезе от 2021 година", посочи Росица Димитрова и уточни, че по новия закон вече няма да имат профилите на социални услуги, както са разписани в момента.

Два вида услуги

Новият закон разделя услугите на две големи групи - едните ще бъдат общодостъпни, а другите - специализирани.

"За да бъдем по-разбираеми: право на подкрепа, на консултация, на насочване ще имат абсолютно всички граждани, без значение дали при тях е идентифициран риск или просто имат необходимост към консултиране и подкрепа. За това консултиране и подкрепа те ще се обръщат вече към общините, т.е. конкретно към общинските администрации. Това е допълнителен ангажимент на кметовете на общини, които трябва или да възложат тези нови функции на съществуващия щат от служители в администрацията, или в зависимост от това колко услуги имат в момента налични към съответната община плюс нови, които ще се създават, ще има възможност да се обособят отделни звена, с нови служители, които да поемат част от тези нови ангажименти", коментира Росица Димитрова.

Коопериране между общините

Законът дава възможност за междуобщинско коопериране, за споразумения между съседни общини. Така когато дадена община няма възможност и капацитет да осигури дадена 24-часова услуга, за да се покрият нуждите на хората, вместо нея ще ги осигурява община партньор. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Д-р Весела Атанасова

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света . Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е..

публикувано на 03.07.24 в 14:02

Павлина Илиева: За българина цената е водеща при избор на почивка

Намираме се в разгара на активния летен сезон и всеки пътува или ще пътува нанякъде. В последните години българите имат все по-голям избор за това, къде да отидат на лятна почивка . Избират близки или далечни дестинации, познати или екзотични места. Някой търсят развлечения, други хубави плажове, трети евтин пазар. Важното е почивката да..

публикувано на 01.07.24 в 13:42

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51