Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мариана Праматарова: Длъжници сме на православното ни наследство

Книгата „Сакрално: чудесата близо до нас” - духовни открития по прашните пътища на Балканите

Мариана Праматарова
Снимка: Фейсбук профил

По случай Деня на християнското семейство Мариана Праматарова ще представи в зала „Вяра” на Столичната библиотека новата си книга „Сакрално: чудесата близо до нас”. В книгата са представени православни манастири и светци, места с чудодейни мощи, лечебни води и чудотворни икони в България, Гърция, Румъния, Северна Македония и Турция. 

Балканите са духовен център, подчерта авторката в предаването „Хоризонт до обед“.

Описаните в книгата храмове са свързани с българската православна традиция, история, култура, но има и непознати засега места, които се нуждаят от повече гласност, обясни Мариана Праматарова. Тя определя книгата като подходяща за всички, които се интересуват от туризъм, поклоннически пътувания, история и култура. „И пристъпват към светите места, за да потърсят подкрепа в трудни моменти и благодат за щастието си.“

Фрагмент от корицата на изданието

Мариана Праматарова сподели, че е научила много неща, докато пише „Сакрално: чудесата близо до нас”.

„Това са мои 20-годишни пътувания из прашните пътища на Балканите, където изследвам всякакви манастири, търся следи от българската история, на много места ги намирам, научих много неща, много нови неща, интересни неща.“

В книгата си Праматарова разказва за светии – закрилници на държави, острови и градове.

„Много от тях са посещавали и българските земи, на определени църковни събори са присъствали, от най-ранното християнство. Съвсем целенасочено е събирането им на едно място сега. Това е есенцията от тези пътувания, от тези изследвания, от всичките жития на светци, които съм прочела, от всичките исторически данни, които съм събрала и, разбира се, свидетелства за чудесата – да не забравяме, че в манастирите са се случвали и много чудеса.“

Длъжници сме на културно-историческото ни наследство, смята Праматарова. „Ние сме длъжници към нашите православни светци, православни манастири, към всичко, което са ни завещали те.“

Авторката Мариана Праматарова е доктор по културно-историческо наследство. Пише поезия, публицистика и проза.

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33