Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атанас Славов: Притеснителен е тандемът Цацаров - Гешев начело на двата репресивни органа в държавата

„Важно е да разгледаме аргументите на президента при отказа му да подпише първия указ за назначаването на Иван Гешев за главен прокурор и аргументите, които ползва сега, за това време, което отделя за подписването на втория указ. През годините в рамките на един и същ конституционен текст са действали различни законови разпоредби, имаме различни практики, понякога противоречиви“. Това каза пред БНР доц. Атанас Славов, преподавател по Конституционно право в Софийския университет и експерт в Антикорупционния фонд.

Според него президентът като висш конституционен орган с пряка демократична легитимност „не може да бъде превръщан в прост регистратор на решения на Висшия съдебен съвет“:

„Още повече, когато същият този Съвет е отказал да разгледа аргументите на президента за неподписването на първия указ... Срок за указа има, той не е стриктно установен, но президентът най-вероятно ще го подпише. Оттам нататък е важно да следим неговите стъпки, за да се ориентираме в ситуацията“.

В предаването „Неделя 150“ доц. Славов обясни, че ако има решение на Конституционния съд, то няма да се приложи към висящата процедура за Иван Гешев. КС не разполага с време за реакция до януари следващата година, когато новият главен прокурор трябва да встъпи в длъжност.

Ако Съдът беше сезиран по-рано, можеше да се вземе решение, което да влезе в сила относно настоящата ситуация, допълни доц. Атанас Славов.

Той поясни, че по Конституция президентът не е длъжен да излага мотивите си за подписването на указа.

Цацаров и КПКОНПИ

„Няма пречка Сотир Цацаров да стане председател на Комисията по противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ). В конкретния случай виждаме г-н Цацаров като заслужил артист в оперетата „Ти си го избра“ – второ действие. Отново имаме сценарий, при който имаме сговаряне на всички политически сили“, коментира доц. Славов и допълни:

„Важното е, когато се кандидатира едно лице за такава висша публична длъжност, да видим какво е свършил, когато е заемал другата конституционна длъжност. Според социологическите проучвания, които съпътстваха целия мандат на г-н Цацаров, общественото доверие към него беше около и под 10%. Това е по-ниско от доверието към съда, от доверието към парламента, от доверието към министър-председателя“.

Доц. Атанас Славов посочи като минус факта, че нито едно дело за корупция по високите етажи на властта не е било завършено в рамките на мандата на Сотир Цацаров: 

„Това е голямата тема за властта и функциите на главния прокурор. Тази свръховластеност прави невъзможно търсенето му на адекватна отговорност“.

Това, което притеснява доц. Славов, е тандемът Цацаров – Гешев начело на двата репресивни органа в държавата:

„Предвид политическата констелация и предвид публично известния процес по номиниране на двамата. Не се чувствам сигурен в упражняването на правомощията от двата репресивни органа“.

Според доц. Славов големият проблем е липсата на стандарт и прозрачност в дейността на прокуратурата и на Антикорупционната комисия.

Експертът не очаква да има реално състезание между Сотир Цацаров и другия кандидат за поста в КПКОНПИ Симеон Найденов, депутат от партия „Воля“:

„Това е направено формално, за да се легитимира цялата процедура и да не изпаднем в същите обяснения, както при избора на г-н Гешев за главен прокурор“.

В заключение доц. Атанас Славов посочи:

„Това, че няма искрен дебат в европейските институции за състоянието на демокрацията в България е крайно притеснително. И означава, че българското общество трябва да мобилизира собствените си сили, за да изведе страната на ново ниво на демокрация, на отчетност, на прозрачност“.

Интервюто с доц. Атанас Славов можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп в Овалния кабинет, 4 февруари 2025 г.

Тръмп: Лондон и Париж "не направиха нищо", за да сложат край на войната в Украйна

Пред американската телевизия "Фокс нюз" Тръмп заяви, че Великобритания и Франция "не са направили нищо", за да сложат край на войната в Украйна. Идната седмица британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон ще посетят поотделно Вашингтон, на фона на задълбочаващия се разрив между Тръмп и украинския му колега Володимир..

публикувано на 22.02.25 в 12:22
Носителят на Нобелова награда за икономика Джеймс А. Робинсън

Проф. Джеймс Робинсън: Това е проблемът - просперитетът вече не е споделен!

"Докато държавата и институциите ѝ не служат на всички, а само на експлоататорски елит, е много трудно да се постигне икономическо развитие на цялата нация," гласи един от изводите на Дарън Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън, които получиха Нобеловата награда за икономика миналата година. Те доказват, че в дългосрочен план най-успешните..

публикувано на 22.02.25 в 12:00

Протест срещу провеждането на "Луковмарш" в София

Около стотина предимно млади хора се включиха в протеста срещу провеждането на "Луковмарш". Представителите на различни неформални организации се обявиха срещу неонацизма и ксенофобията. Шествието на премина през центъра на столицата по маршрут бул. "Васил Левски", ул. "Граф Игнатиев" и се очаква да завърши около 13 часа пред Пилоните на..

публикувано на 22.02.25 в 11:54

Жералдин Дани-Кнедлик: Европа да се вземе в ръце, няма време да протакаме решението за инвестиции в отбрана

Украйна неотлъчно присъства в предизборната кампания в Германия под различна форма - веднъж разделя избиратели и партии по въпроса за военната помощ и изпращането на мироопазващи сили, втори път косвено - чрез икономическите трудности, които изпитва Федералната република. За какво по-напред да харчи пари новото правителство? И има ли сили..

публикувано на 22.02.25 в 11:35
Марк Галеоти

Марк Галеоти: С Тръмп късметът на Путин ще продължи

Не бива да подценяваме Русия, не бива и да я надценяваме .  Това според професор Марк Галеоти, историк от Лондонския университетски колеж, е един от най-важните уроци на войната, от чието начало се навършват три години в понеделник. През седмицата, едновременно с началото на първите публични преговори със САЩ от 2021-а досега,..

публикувано на 22.02.25 в 11:35
Летището в Манчестър

Класираха авиокомпаниите във Великобритания

Британската Служба за гражданска авиация публикува данни на най-добрите и най-лошите авиокомпании по отношение на отмяната и закъсненията на полети, от която става видно, че често критикуваната нискобюджетна "Райънеър", всъщност, е с доста добри показатели. Данните на Службата за гражданска авиация показват, че от големите авиокомпании с..

публикувано на 22.02.25 в 11:33

Как ще се нареди политическият пъзел в Германия след изборите за нов Бундестаг?

Германия избира утре нов Бундестаг. Сигурно е само, че отново консервативният блок ХДС/ХСС ще спечели вота. С кого обаче ще управлява Фридрих Мерц и кога ще се случи на практика смяната на властта в Берлин не е ясно. Различията между основните играчи са големи - в икономическата и социалната политика, за публичните инвестиции, образованието,..

публикувано на 22.02.25 в 11:30