„Четирите национално представени работодателски организации няма да се върнат в Националния тристранен съвет, докато в дневния ред не бъде предложена темата с адекватни мерки за ограничаване на тази масова практика за издаване на фалшиви болнични, които са злоупотреба, кражба и корупция“. Това каза пред БНР Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал.
„С четири дни средно са се увеличили отсъствията от предприятията поради болнични, за нас това е нереалистично на база на сравнително еднаквия брой на наетите. Това е най-масовата кражба и потърпевши са изрядните и коректни работници, защото се краде от тях, а не от работодателя“, допълни Велев в предаването „Неделя 150“.
Според Пламен Димитров, президент на КНСБ, темата трябва да бъде осветена по-детайлно:
„Оставаме в стачна готовност и чакаме как ще се развие този въпрос, който не е свален от дневен ред, отменено беше само първоначалното намерение. В следващия месец ще имаме много причини за диалози и за конкретни решения, надявам се“.
Димитров обяви, че от понеделник експертна група с представители на КНСБ и на КТ „Подкрепа“ ще формулира исканията и предложенията на синдикатите за ограничаване на злоупотребите.
„Едно от предложенията, които ще направим, е този срок, който е неограничен – тоест, аз мога да начисля съответните вноски и да не ги плащам 10 години, а междувременно давностният срок за вноски е 5 години. Изтича давностният срок, никой не идва на проверка, тъй като НАП се занимава с големите фирми, а аз съм малка фирма, например, и това става едно перпетуум-мобиле да се правят пари. Очевидно трябва да бъде намален този срок, в който аз мога да начислявам вноски, без да имам задължението да ги плащам… Електронното здравно досие е другото нещо, което ще помогне в случая“.
Според Васил Велев и в късите, и в дългите болнични има проблем, а мерките за справяне с тези проблеми са различни.
„Важно е да си припомним какво се случи през 2009 година – срив на продажбите, минус 5% БВП, ръст на безработицата. Тогава немалко наши колеги започнаха да насърчават работниците си да си вземат болничните. Тогава приехме първите три дни да са за сметка на предприятията като временна антикризисна мярка. Тя трябваше да бъде отменена още през 2011-2012 година, но стана постоянна и това е неспазен договор, подписан в Тристранния съвет, подписан между правителството, синдикатите и работодателите. Ние искаме договорите да се спазват“, отбеляза Велев и допълни:
„Решаването на този въпрос всяка година се отлага. Ние го поставяме периодично. Казва се, че ще се засили контрола, контролът не се засилва, измамите растат“.
В предаването с коментар по темата се включи и председателят на стачния комитет на КТ „Подкрепа“ Любка Георгиева:
„На 27-и ноември КТ „Подкрепа“ ще проведе планирания протест. Експертната група, за която каза г-н Димитров, е само предварителен разговор между двамата президенти, така че това все още не е официализирано“.
Интервюто с Васил Велев и с Пламен Димитров можете да чуете в звуковия файл.
Няма да се проведе обща национална демонстрация на КНСБ и КТ "Подкрепа" заради болничните идната седмица. КНСБ остава в готовност и ще организира или не протест, в зависимост от резултатите от обсъжданията в Националният съвет за тристранно..
Националното управление по аеронавтика и изследване на космическото пространство (НАСА) обмисля да затвори централата си във Вашингтон и да преразпредели отговорностите си между различни щати, предложение, което може да засегне до 2500 работни..
Съединените щати внасят турски и южнокорейски яйца, за да облекчат кризата с предлагането, предизвикана от птичия грип, която повиши цените в цялата страна, потвърди в петък министърът на земеделието на Доналд Тръмп - Брус Ролинс, съобщава Франс..
Две реки преляха и наводниха град Авила, на 115 км западно от Мадрид, след няколко дни почти непрекъснати валежи от дъжд. Водата е заляла улици, паркове и гаражи в южната част на града. Реките Чико и Адая са излезли от коритата си днес и са..
Самолетният превозвач "Бритиш Еъруейс" (British Airways) обяви, че услугите от летище "Хийтроу" постепенно ще бъдат възобновени от 19.00 часа местно време. Авиокомпанията е получила одобрение за осем полета на дълги разстояния, включително полети..
Трима кандидати преминаха успешно през етапа решаване на тест в конкурсната процедура за избор на главен архитект на Столична община – арх. Радост Георгиева, арх. Георги Славов и арх. Богдана Панайотова. На теста се явиха седем от осемте..
За трета поредна седмица жители на столичния квартал "Княжево" излязоха на протест с искане да се подобри контролът върху спазването на ограниченията на скоростта от шофьорите в квартала, предаде БТА. Сред другите им искания са да се поставят..
Повече пари за общините има в бюджет 2025 на държавата, като 1,65 млрд. лева са предвидени за Инвестиционната програма, заяви кметът на Монтана Златко Живков, който е член на Управителния съвет на Националното сдружението на общините в Република..
Идеята за разкриване на хранителни магазини в пощенските станции е все по-обсъждана, мненията са противоречиви, а разискванията по темата вече..
Как и за колко се работи в "Български пощи"? Въпросите за условията на труд и заплащането в Националната пощенска служба вълнуват не само хилядите..
Парламентарната група на МЕЧ се разпадна. След гласуването на бюджета председателят на парламента Наталия Киселова анонсира, че депутатът Самуил..