Д-р Константин Димов e завършил стоматология, хуманна медицина и здравен мениджмънт. Член е на експертния съвет по лицево-челюстна хирургия към Министерството на здравеопазването и на Европейската асоциация по лицево-челюстна хирургия. За дейността си по изработване и заместване на увредени части от лицето с импланти клиниката в "Света Анна" е номинирана за иновации и добри практики в сектора.
"Това, което правим, не е нещо ново, но сме пионери в тази сфера, в нашата болница. Ние се занимаваме основно със заместване на увредени или липсващи костни структури и с индивидуални импланти, по-известно сред обществото като 3D принтиране на части. Ние се занимаваме и с травматизъм и с всяка една сфера, с всяко едно заболяване, което е в областта на лицето", уточни пред "Хоризонт" д-р Константин Димов от Клиниката по лицево-челюстна хирургия на болницата.
В България този модел на работа се прилага сравнително отскоро. Здравната каса не заплаща за този тип лечение на болните с увредени и липсващи кости на лицето.
"Точно поради тази причина ние се свързахме с водещи центрове в Русия и в Германия - там, където се изработват индивидуалните импланти. Ние се стремим да съкратим времето и пътя, който изминава пациентът до получаването на крайния продукт."
Един от случаите, по който лекарите са работили скоро, е свързан с пациент с туморно образувание на челюстта, който не е искал да бъде опериран по класическите методи. Преценено е, че може да се изработи индивидуален за него имплант.
"Той намери средствата, които са необходими за това нещо. И ние извършихме така нареченото принтиране на засегната кост. Пациентът се чувства добре, стабилен е", разказа д-р Димов.
Този метод е един от методите за лечение на деформации или липсващи кости.
"Той е приложим, разбира се, но не за всеки пациент. Първо ние преценяваме дали е подходящ този метод за този пациент, след което изработваме индивидуални импланти. По-хубавото е, че ние съкращаваме времето за оперативната интервенция и възстановяваме почти на 100% анатомичната и естетичната зона", допълни лекарят.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..
" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..
Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии. Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..
В звуковия файл ще чуете тоновете на едно горещо сърце, отдадено на изкуството. В рубриката ни "Горещи сърца" днес гостува 29 годишната Денислава Пеевска от Враца. Тя е завършила джаз и поп пеене в музикалното училище във Враца и класическо пеене в Националната музикална академия " проф. Панчо Владигеров". Споделя, че животът й е музика, която..
"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек , разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева , учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази. Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот...
В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..
На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..