Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария и Орлин Давчеви: Интериорът е солта на архитектурата

Водещата Мая Данчева с Мария и Орлин Давчеви
Снимка: БНР

„Правим домовете на хората – такива, че те да бъдат за тях място, в което те да се връщат с желание, там, където се отглежда обичта, където се отглеждат и ли се запазват всички хубави български традиции.“ Така се представят Мария и Орлин Давчеви, семейство архитекти и интериорни дизайнери, които гостуваха на предаването "Нощен хоризонт".

Да правиш красиви домове е магия, фантастична магия, убедена е Мария Давчева. 

Как средата, в която живеем, ни се отразява?

Едно от най-позитивните изражения на архитектурата е, че тя може да променя не само материалната среда, но и живота на хората, които я обитават, посочва доц. д-р арх. Орлин Давчев. „Особено интериорът, който е толкова в близък досег с потребителите като мащаб, като усещане.“

Пробива си път новата култура – да се търси специалист още на етапа гола поляна, преди изграждането на една сграда, отчита Мария Давчева, според която прагът на доверие към намесата на специалист вече е преминат. „Средата, която обитаваме, ни култивира, влияе подсъзнателно, така че е важно да имаме изисквания към тази среда“, допълва тя.

В интериора оставяме своя почерк

Интериорът е онази част от архитектурата, която иска много сърце и търпение, може да се сравни с отглеждането на малко дете, допълва арх. Давчева. „Интериорът е там, където човек оставя тези подписи, тези белези, които са несравними. Те са подправката, солта на архитектурата.“

Да разграничим интериора от декораторството, призовава арх. Орлин Давчев. При декорацията аранжираме, докато при интериора по-скоро се работи с функционалности, пространства, ергономия. „Намесата е много по-дълбока и много често се налага да се правят някои трансформации. Тогава човек трудно би могъл да се справи сам, а ние знаем, че българинът си е пенкилер и си разбира от всичко. Затова често се правят грешки.“

За да се оползотвори най-пълноценно едно пространство е необходим професионален поглед, убедена е Мария Давчева, която вярва, че добрият архитект пристига първо като психолог.

„Човек, ако не е учил това, колкото и много списания да гледа, колкото и да е пътувал, колкото и прекрасни мебели и осветителни тела да купи – това не е достатъчно, за да направи интериор, да направи дома. Домът е една съвкупност, една цялост от неща - видими и невидими за очите.“

Когато гледаме някакви примери, често се увличаме в прилагането на принципа copy-paste и се опитваме автоматично да го пренесем в друго пространство, което води до лоши резултати, казва доц. Орлин Давчев. Правилният начин на разработване на едно пространство според него е то да има идентичност, собствен дух и характер. Ако се пренасят механично разнородни елементи, интериорът започва да прилича на пачуърк, коментира специалистът.

Българският дом става глобален

Интериорите робуват и на мода. Българският дом вече е глобален дом, какъвто може да се види и в други точки на света, казва още архитект Давчева. Сегашният дом по думите й се лута между различни моди, между показване на лукс с много средства и почти аскетски, минималистичен облик. Новото поколение ще прави нов тип домове, с нови правила за оформянето на дома и ново усещане за автентичност, допълва тя.

Може ли един осмислен проект да уголеми едно жилище?

„Безспорно“, отговаря Орлин Давчев. „Това е един от най-мощните инструменти в архитектурата, когато се борави с подобни фокуси, които всеки архитект малко или много владее, за да може да коригира пространството, да коригира начина, по който то се възприема с най-различни прийоми, свързани с материал, с цвят, със съподчиненост между форми и пространство, със самата аранжировка на подвижно и неподвижно обзавеждане. Накрая може самото пространство да се промени до неузнаваема степен.“

„И тези малки хитринки всъщност детронират правила от рода на „малко пространство, малки плочки“, „тъмният цвят „затваря“ помещението, светлият го отваря“. Няма такова нещо“, допълва Мария Давчева.

Хубавият дом приляга на обитателите си

Хубавият дом е онзи, който приляга на човека, няма универсална рецепта за това, отбелязва тя и дава примери с хора, които имат нужда от повече пространства и други, които се чувстват по-уютно в малки пространства.  

Доц. Орлин Давчев се забавлява с митовете за професията архитект. „Много клиенти си мислят, че по цял ден се занимаваме само с красота, естетиката е в ежедневието ни, едно прекрасно битуване. И ние само взимаме елегантни решения.“ Всъщност архитектът е артист, при който музата трябва да бъде по график, с усмивка добавя той.

„Аз съм от динозаврите, които чертаят само на ръка“, признава арх. Мария Давчева. „Малко страдам по това, че няма време за рисуване, че не получаваме хартиени писма, че все по-малко четем хартиени книги...“

Цялото интервю с Мария и Орлин Давчеви слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димо Райков

Димо Райков: Най-нещастният български творец е писателят

Аз съм един щастлив писател , казва за себе си Димо Райков, който в края на месеца ще навърши 70 години. Животът му е разпънат между две епохи – на социализма и на прехода: "Може би оттам тръгва и моето щастие. 35 години в единия начин на живот, коренно различен от другия, и 35 години в другия. Това са две епохи, взаимно мразещи се,..

публикувано на 24.07.24 в 12:04
Вероника Христова

Професия театрален педагог: да накараш дете с увреждания да се забавлява

Тя е актриса, режисьор, театрален педагог. Тя е Вероника Христова и въпреки че преодолява ежедневни прегради с инвалидната си количка, живее за мига и за споделените преживявания. В „Горещо сърце“ ви срещаме с още един човек от екипа на Дневния център за хора с епилепсия в София – човек, който провокира децата да се забавляват и да..

публикувано на 21.07.24 в 04:48
 Боян Ангелов

Боян Ангелов: Ако по безскрупулен начин се отхвърлят класически произведения, ние сме обречени на неуспех!

Значимостта на личностите от миналото за съвременните творци, е темата на "Нощен хоризонт" в разговор с п редседателя на Съюза на българските писатели Боян Ангелов . Заедно с нeго се връщаме назад във времето към важни и вдъхновяващи моменти за мястото и ролята на родните ни класици в днешния свят , влиянието им върху нашата..

публикувано на 18.07.24 в 13:14
 Проф. Панайот Карагьозов

Проф. Панайот Карагьозов: "Петте кьошета" е роман пъзел, в които героите постигат катарзис

"Може би преди три години започнах да пиша романа , паралелно с разказите, които изненадващо за себе си, също започнах да пиша по време на пандемията, сподели за "Нощен Хоризонт" проф. Панайот Карагьозов, преподавал дълги години в СУ и автор на новата си книга-  "Петте кьошета" . "Петте кьошета" е първият роман на проф. Панайот Карагьозов , който..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26