Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ива Чавдарова остава начело на фестивала "Мартенски музикални дни"

След бурните страсти около бъдещето на Международния фестивал "Мартенски музикални дни", които разлюляха русенската музикална и културна общност, кметът на Русе Пенчо Милков организира дискусия, на която бяха поканени всички, които имат отношение към музиката и фестивала. 

Точно преди две седмици стана известно от статия в местния вестник "Утро", че още през лятото със заповед на предишния кмет Пламен Стоилов е назначен програмен съвет, който да изготви програмата за 60-ото издание на "Мартенски музикални дни". В състава му влизат хора, които имат друго виждане за концепцията на фестивала, според която той трябва да е по-комерсиален, по-разбираем за публиката, а някои от концертите да се провеждат в спортната зала. Така, несъгласни с този новаторски подход, от тази комисия излизат досегашният директор Ива Чавдарова, диригентът Пламен Джуров, цигуларят Светлин Русев и диригентът Емил Табаков. И това се случва във време, когато програмата за идната година вече е готова, артистите са ангажирани и всичко се движи в срокове.

В новата програма отсъстваше и проектът Фестивален оркестър, който вече 10 години събира възпитаници на Музикалната гимназия в Русе на една сцена. Идеята за този празник е на директорката на гимназията Мария Дуканова, а слушателите на БНР я оцениха високо и тя бе обявена за "Музикален проект на 2015 година" в националната анкета "Музикант на годината".

След като тези факти бяха публично изнесени, скандалът се разрастна неимоверно. Дори маестро Георги Димитров обяви, чеИва Чавдарова се отказва от почетното гражданство на Русе. Новоизбраният кмет на Русе Пенчо Милков бе принуден да вземе решение - да подкрепи новаторите или да заложи на традицията. Участниците в дискусията подкрепиха изцяло Ива Чавдарова и нейната програма. 

В крайна сметка фестивалът остава в класическия си вид, а в състава на програмния съвет, назначен от кмета Милков, влизат Емил Табаков, Светлин Русев, Минчо Минчев, Мария Дуканова, Иван Кюркчиев, Михаил Дичев, Ива Чавдарова, Венцислав Илиев и Калчо Петков. Самият кмет Пенчо Милков коментира, че "в сфери като културата резки промени не могат да се правят", въпреки развитието на новите технологии, а работата на програмния съвет и Ива Чавдарова е да са качествени изпълнителите, които се канят. Обещана бе и помощ от Община Русе за рекламирането и разгласата на събитията.

В средата на март русенци и гостите им от страната и чужбина ще бъдат добре дошли на фестивал от световна класа, на чиято сцена ще чуят отново звезди на класическата музика. Не комерсиалната, не лесната, не шоуто. Такава, каквато прилича на Русе и неговия син Дунав.

Мнения и гледни точки по казуса чуйте в кореспонденцията в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48