Наричат я Перла в пустинята, изумително архитектурно творение. Създаването й е продължение на ангажимента на катарското правителство да насърчава образованието и икономиката, основана на знанието.
Неслучайно Доха е дом на филиали на 8 американски и европейски университета, превръщайки страната във водещ център за научни изследвания и образование в Близкия изток.
За мисията да изградиш национална библиотека на бъдещето говори Н. Пр. Шейха Хинд, 35-годишната дъщеря на бившия емир на Катар Хамад бин Халифа ал Тани, изпълнителен директор на „Фондация Катар" за образование, наука и обществено развитие.
„Как да преодолееш клишето за библиотека в наши дни? Знанието е сила и свободният достъп до информация е ключът към него. Националната библиотека на Катар е мястото, към което ще се стремят всички, които търсят вдъхновение и знание, осигурявайки публичен достъп до книжната колекция.“
Инициативата за Национална библиотека на Катар е на Нейно Височество шейха Моза бинт Насер, майката на сегашния емир Шейх Тамим бин Хамад бин Халифа ал Тани. През ноември 2012 г. тя обявява конкурс за проекта, а победител е световноизвестният холандски архитект Рем Кулхаас.
Кулхаас е видял проекта на бъдещата сграда като два листа хартия, сгънати в ъглите и поставени един върху друг, а изцяло остъклени, стените на библиотеката осигуряват естествена светлина и топлина.
„Ние, холандците, вярваме в дневната светлина. Искахме да направим сграда, в която слънчевата светлина достига до всяко кътче. Решихме да направим тавана отразяващ, така че светлината да се разпръсва в сградата. Връзката със светлината беше решаващ, водещ принци за нас“, споделя архитект Кулхаас.
Сградата е с площ от 45 000 квадратни метра, а централната зала се откроява пред очите на посетителите с разположени като в амфитеатър рафтове за книги.
С над един милион книги и 500 000 цифрови издания библиотеката вече притежава най-голямата колекция в Близкия изток.
Впечатляваща е специално разработената система за удобство на читателите - всяка книга е с чип и показва на посетителя къде точно се намира. Около 20 станции пък позволяват автоматично поръчване на книги, а други 8 са за автоматично връщане, без да се налага чакане на гише.
Гордостта на Националната библиотека на Катар е колекцията за наследство от редки книги и ръкописи, наследство на арабската и ислямската цивилизация.
По-рано известна като Библиотека на арабското и ислямското наследство, тази колекция е започната от Негово Превъзходителство Шейх Хасан бин Мохамед бин Али Ал Тани през 1979 г. и е интегрирана в Националната библиотека в Доха.
В сърцето на библиотеката е вградена секция за ръкописи, книги, карти и фотографии, смятани за национално и регионално наследство. Усещането за пътуване в миналото се подсилва още на входа, където има ръкописна страница с текст от Корана, създадена през VII век.
Грижата за този изключителен масив от исторически източници за Катар и региона, включително съчинения на изследователи, посетили Персийския залив през вековете, арабски ръкописи и исторически карти и глобуси, както и научни инструменти и примери за ранна фотография, е поверен в ръцете на българката Василена Секулова, която оглавява Отдела за ръкописи и архиви.
„Специалната колекция в нашата библиотека се състои от около 4 хиляди ориенталски манускрипта, 1500 карти, около 100 000 фотографии, 35 хиляди редки книги и около 40 000 архивни документи. Около 80% от нашата специална колекция – това, което я прави особено впечатляваща – всъщност е на дисплей. Можете да я видите физически. Тя не е зад затворена врата, не е в депо, а просто пред вас. Това е една много жива колекция. Това е постоянната експозиция.“
Въпреки че на Василена Секулова й е трудно да отличи любим експорант в колецията, тя все пак споделя, че това е карта от 1808 година.
„Поръчана е от османския посланик във Виена при известния тогава картограф Шинделмайер. Идеята за поръчката на тази карта е свързана с опита на султан Селим III да реорганизира Османската империя.“
Колецията на Катарската национална библиотека съхранява и един от най-старите преписи на Корана – от 7 век.
Този център на знанието разполага и със 120-местна зала за специални събития. Всеки месец има безплатно изпълнение на филхармонията на Катар.
За децата има специално обособена секция върху 700 кв. м, включително стая за игри и четене на глас, малки лаборатории за 3D отпечатване, студиа за снимки и видеозаписи. Впечатляващо учебно пространство с колекция от над 100 000 детски книги.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Снимки: Валерия НиколоваВъв Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..