Наричат я Перла в пустинята, изумително архитектурно творение. Създаването й е продължение на ангажимента на катарското правителство да насърчава образованието и икономиката, основана на знанието.
Неслучайно Доха е дом на филиали на 8 американски и европейски университета, превръщайки страната във водещ център за научни изследвания и образование в Близкия изток.
За мисията да изградиш национална библиотека на бъдещето говори Н. Пр. Шейха Хинд, 35-годишната дъщеря на бившия емир на Катар Хамад бин Халифа ал Тани, изпълнителен директор на „Фондация Катар" за образование, наука и обществено развитие.
„Как да преодолееш клишето за библиотека в наши дни? Знанието е сила и свободният достъп до информация е ключът към него. Националната библиотека на Катар е мястото, към което ще се стремят всички, които търсят вдъхновение и знание, осигурявайки публичен достъп до книжната колекция.“
Инициативата за Национална библиотека на Катар е на Нейно Височество шейха Моза бинт Насер, майката на сегашния емир Шейх Тамим бин Хамад бин Халифа ал Тани. През ноември 2012 г. тя обявява конкурс за проекта, а победител е световноизвестният холандски архитект Рем Кулхаас.
Кулхаас е видял проекта на бъдещата сграда като два листа хартия, сгънати в ъглите и поставени един върху друг, а изцяло остъклени, стените на библиотеката осигуряват естествена светлина и топлина.
„Ние, холандците, вярваме в дневната светлина. Искахме да направим сграда, в която слънчевата светлина достига до всяко кътче. Решихме да направим тавана отразяващ, така че светлината да се разпръсва в сградата. Връзката със светлината беше решаващ, водещ принци за нас“, споделя архитект Кулхаас.
Сградата е с площ от 45 000 квадратни метра, а централната зала се откроява пред очите на посетителите с разположени като в амфитеатър рафтове за книги.
С над един милион книги и 500 000 цифрови издания библиотеката вече притежава най-голямата колекция в Близкия изток.
Впечатляваща е специално разработената система за удобство на читателите - всяка книга е с чип и показва на посетителя къде точно се намира. Около 20 станции пък позволяват автоматично поръчване на книги, а други 8 са за автоматично връщане, без да се налага чакане на гише.
Гордостта на Националната библиотека на Катар е колекцията за наследство от редки книги и ръкописи, наследство на арабската и ислямската цивилизация.
По-рано известна като Библиотека на арабското и ислямското наследство, тази колекция е започната от Негово Превъзходителство Шейх Хасан бин Мохамед бин Али Ал Тани през 1979 г. и е интегрирана в Националната библиотека в Доха.
В сърцето на библиотеката е вградена секция за ръкописи, книги, карти и фотографии, смятани за национално и регионално наследство. Усещането за пътуване в миналото се подсилва още на входа, където има ръкописна страница с текст от Корана, създадена през VII век.
Грижата за този изключителен масив от исторически източници за Катар и региона, включително съчинения на изследователи, посетили Персийския залив през вековете, арабски ръкописи и исторически карти и глобуси, както и научни инструменти и примери за ранна фотография, е поверен в ръцете на българката Василена Секулова, която оглавява Отдела за ръкописи и архиви.
„Специалната колекция в нашата библиотека се състои от около 4 хиляди ориенталски манускрипта, 1500 карти, около 100 000 фотографии, 35 хиляди редки книги и около 40 000 архивни документи. Около 80% от нашата специална колекция – това, което я прави особено впечатляваща – всъщност е на дисплей. Можете да я видите физически. Тя не е зад затворена врата, не е в депо, а просто пред вас. Това е една много жива колекция. Това е постоянната експозиция.“
Въпреки че на Василена Секулова й е трудно да отличи любим експорант в колецията, тя все пак споделя, че това е карта от 1808 година.
„Поръчана е от османския посланик във Виена при известния тогава картограф Шинделмайер. Идеята за поръчката на тази карта е свързана с опита на султан Селим III да реорганизира Османската империя.“
Колецията на Катарската национална библиотека съхранява и един от най-старите преписи на Корана – от 7 век.
Този център на знанието разполага и със 120-местна зала за специални събития. Всеки месец има безплатно изпълнение на филхармонията на Катар.
За децата има специално обособена секция върху 700 кв. м, включително стая за игри и четене на глас, малки лаборатории за 3D отпечатване, студиа за снимки и видеозаписи. Впечатляващо учебно пространство с колекция от над 100 000 детски книги.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Снимки: Валерия НиколоваВ Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт. Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт. Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..
Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..
Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините. "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева. Тя е..
"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” . Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година. Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..
Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..
За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт. Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...
Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..
На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България, и то много. Снегът ще е в планината, красиво и коледно . В София и в по-ниските части ще си е..
Когато човек мине през изпитания, бързо осъзнава, че да е здрав, е много важно. Като попаднеш в реанимация, виждаш колко важно е това за теб и това..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...