Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба представя архивното наследство на България и Румъния от Руско-турската война

Посетителите ще видят любопитни детайли за румънския принос във военните действия

Снимка: Здравка Маслянкова
Документалната изложба „Румънци и българи във войната от 1877-1878 г.” гостува във Велико Търново. Постерите в експозицията включват редки снимки и документи, карти, писма, вестници от архивното наследство на България и Румъния, отразяващи събитията от Руско-турската война. 

Изложбата е подредена в музей “Възраждане и Учредително събрание”. Тя е посветена на националния празник на Република Румъния 1 декември. На 12 постерни табла са представени десетки непознати до днес за широката общественост архивни документи, гравюри и снимки от румънското участие в Руско-турската война от 1877-1878 година.

„Румъния се включва в тази война активно, с 60-хилядна армия, като в края на войната от тази армия 10 000 са жертви и ранени. Точно в тази постерна изложба основно се набляга на участието и военните действия в петмесечната обсада на Плевен, битките, които се водят при Оряхово и Видин. След петмесечната обсада именно Осман паша предава своята сабя на румънските главнокомандващи“, обясни заместник-директорът на Регионалния исторически музей във Велико Търново Миглена Петкова.

На 24 април 1877 г. се обявява Руско-турската война. В обстановка на всенароден подем, на 21 май същата година румънският парламент обявява независимостта на Румъния и война на Османската империя. За да бъде призната обявената от Румъния независимост от Османската империя, страната участва в Руско-турската война от 1877-1878 г. като съюзник на Русия. За първи път пред широката общественост Държавният архив в Букурещ показва телеграмата за включване на Румъния във войната.

Документ от изложбата „Румънци и българи във войната от 1877-1878 година”

„Това, което е любопитно и което се показва за първи път, е кореспонденцията между румънския крал Карл Първи и великия руски княз Николай Николаевич, в която руското главнокомандване търси помощ от румънския крал, помощ в тази обсада на Плевен. Мога да кажа, че телеграмата е на френски език, но това, което съдържа, ще бъде представено точно на самата изложба. Изложбата показва другата страна на войната, по-скоро румънската гледна точка от страна на главнокомандващите, от страна на водените различни маневри и боеве, но също така и на чисто човешкото измерение на войната - военните лагери от една страна, от друга страна - медицинските лагери, които са разположени не само на територията на България, но и на територията на румънските съюзници, които участват във войната“, допълни Миглена Петкова.

Сред интересните документи е заповедта за преминаване на Дунава. Докато за румънците това е война за утвърждаване на независимостта, то за българите е освободителна, коментира още Миглена Петкова, заместник-директор на Великотърновския исторически музей.

„Един по-нестандартен начин да представи войната. Изложбата ще бъде интересна и заради факта, че всеки посетител може да отдели много време, за да разгледа, да се запознае с документите, тъй като изключително много нови неща ще се представят в нея. Музеят в Гюргево показва румънското участие по отношение на медицинската помощ, която се оказва на ранените войни в тази война. Различни документи и снимки, които до този момент не са показвани на българска територия“.

Организатори на събитието са Регионалният исторически музей във Велико Търново, Асоциация “Еврорегион Данубиус”, Окръжният музей „Теохари Антонеску” в Гюргево в сътрудничество с Националните архиви на Румъния и България. Изложбата ще остане в старата столица до трети март.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30