Горе-долу веднъж в годината свирим. Не може да ни видите всяка седмица, разказват от "Нова Генерация" в предаването "Изотопия".
Планирали са 30 парчета, от които 5-6 са от последния албум. Всички останали са стари парчета, някои от които много отдавна не са свирени, издават от бандата ден преди концерта.
Повечето си звучат както някога, но доста осъвременени. Концертът обединява няколко музикални периода. Нещо като осъвременяване на миналото, защото, както казват от групата: парчетата са си там и просто трябва да бъдат изсвирени, а новите са съвсем нови и носят съвсем друго настроение.
Лятото на 1988-а е първата поява на „Нова Генерация“ на сцена, припомнят си днес участвалите тогава. Помнят и това как една от първите им изяви с конкурсен характер завършва с 9 отличени групи от общо 10, а десетата - „Нова Генерация“, остава "наказана" заради текстовете на песните.
31 години оттогава сме компилирали клип със снимки от онзи фестивал, запечатали първата поява на групата и солидарния протест на всички групи, които не се съгласиха с комисията и направиха общо парче в защита на „Нова Генерация“ – прецедент за рок сцената ни, защото няма друг такъв случай, казват от "Нова Генерация".
Признават, че ако зависи от най-върлите фенове, трябва да си останат там, в онова време и въобще да не се развиват повече.
Как провокират днес и провокират ли, търсят ли нотката на протеста? Отговорът: времето си носи музиката, днес да правиш това нещо, по този начин да се роди, би било странно да се случва.
Винаги ще бъдем алтернатива - обединяват се обаче около това. Появява се нова генерация фенове на „Нова Генерация“ – с това могат да се похвалят днес. Много от новите фенове откриват за първи път групата, текстовете, музиката. Оценяват, че публиката на концертите им е от 16 до 60+ и че имат фенове под 18, които знаят всичките им текстове наизуст.
„Нова Генерация“ ще остане автентична група, без аналог. "Има магия, която не може да бъде сравнена с нищо друго", думите са на Александрина, която е родена след появата на групата, но се чувства пълноценна част от нея.
Цялото интервю за старото и новото в музикалното битие на „Нова Генерация“ е в звуковия файл.
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...