Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как изглежда делникът в един център за приобщаващо образование

Благотворителен базар ще подпомогне закупуването на уреди за салона

Средствата от коледния базар ще се използват за физкултурния салон на ЦСОП "Едуард Сеген".
Снимка: БНР

Център за специална образователна подкрепа „Едуард Сеген“ (ЦСОП „Едуард Сеген“) организира благотворителен коледен базар, средствата от който ще се използват за закупуване на оборудване във физкултурния салон на центъра. В ЦСОП се обучават деца със специални потребности и обучителни трудности, с физически увреждания и забавено развитие.

Тази кауза е с цел подпомагане на физическата активност и развитие на децата, посещаващи центъра, каза пред „Хоризонт“ Анелия Георгиева, заместник-кмет на Район Надежда. Служители от районната администрация и учители от детските градини и училищата също са се включили в изработването на предметите, които ще бъдат представени на базара.

Благотворителната коледна инициатива е насрочена за 5 декември от 8 до 18 часа в Онда Бизнес парк София и Онда Мега парк.

Колко приобщаващо е приобщаващото образование?

Сградата на ЦСОП „Едуард Сеген“ е разположена в двора на 16-то основно училище. Контрастът между двете сгради е видим – тази на голямото училище е наскоро санирана и обновена, а на центъра се нуждае от ремонт.

„Училището е създадено през 1953 година. От 80-те години е в тази сграда, която в момента обитаваме. Тя има нужда от основен и укрепителен ремонт“, потвърждава директорът  Поликсения Кисимова.

Належащ ремонт

„Надяваме се това скоро да се случи. Кандидатствали сме пред Министерството на образованието. Вътрешни ремонти правим периодично, така че помещенията, в които са децата, да изглеждат добре. Всяка година освежаваме вътрешния интериор. Надяваме се вече и отвън да съответстваме на всички изисквания – и на обществото, и на родителската общност.“

Сградата се нуждае от основен и укрепителен ремонт.

Кисимова допълва, че след укрепването на сградата очакват със сума, събрана с помощта на Община Надежда, да направят и детска площадка в общия двор с 16-то училище. „Дворът не е преграден, то е едно общо пространство, но децата със специални потребности, каквито са нашите, по друг начин играят, по друг начин общуват“, разказва още Поликсения Кисимова.

Невидими бариери

„Има една невидима бариера, която, за съжаление, все още съществува, въпреки години, през които се опитваме да ги приобщаваме тези деца. Трудно се възприемат. Все още битуват едни отрицателни нагласи у много хора, включително и у деца, защото това възпитание идва от семейството“, коментира директорът на центъра.

Според заместник-директора на центъра - Боян Пешев, това, което трябва да си напомня всеки един е, че децата с увреждания са равнопоставени на всеки от нас.

„Независимо от способностите им, независимо от етапа на развитие, те могат. И въпросът е колко. Въпросът е къде. При нас има доста деца, при които се вижда влечение към изкуствата, към рисуването, към спорта. Имаме даже олимпийски състезател – взе първо място на олимпиада точно за деца със специални образователни потребности.“

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45