Още в 60 - те години на миналия век американският астроном Карл Сейгън основава нова научна дисциплина – астробиология. Негова е и идеята за създаването на програмата СЕТИ за търсене на извънземен разум. Сейгън е известен със своите предположение за това, че на Титан – спътник на Сатурн и на Европа, една от луните на Юпитер под повърхността може да има океани или езера, а в тях разбира се, живот.
Предстои науката да провери или да потвърди тези негови хипотези, въпреки че самият Сейгън си тръгна от този свят твърде рано и няма да стане свидетел на тези открития. Трябва да отбележим обаче, заслугите на този учен в популяризацията на знанията за Космоса, а през ноември тази година ще се навършат и 90 години от неговото рождение.
С днешна дата, къде в Космоса може да има живот – отговор на този въпрос продължава да търси астробиологията. Нейна е и задачата да отговори на въпроса как се е появил животът на Земята. Близо ли са учените до тези отговорите или трябва някой по-напреднала цивилизация да ни разкаже кои сме и че не сме сами.
Разчитаме и на нощния гост да разпали нашето въображение и да попълни знанията ни с най-новото, до което е достигнала науката.
Това е Петър Ефтимов, главен асистент в Биологическия факултет на Софийския университет и съ-ръководител на новата МП Астробиология към СУ "Св.Климент Охридски"
"Човек винаги е бил любопитен - още преди 2500 години, гледайки към необятното и към небето - това, което ни превъзхожда, към това, което ни кара да се чувстваме едновременно малки и незначителни, но и много важни, сподели за "Нощен Хоризонт" Петър Ефтимов.
"А днес хубавото е, че вече можем да правим неща, за които в миналото само сме мечтали. След 1957 година светът вече не е същият, ние сме космически вид. Единственият, който засега познаваме и затова е съвсем естествено да се опитваме да си намерим може би нов дом, друго слънце, ако щете, но то да може да грее и да приютява и нас, и тези, които обичаме, каза още Евтимов.
По думите му ние не случайно търсим точно интелигентен живот, това е естесвен импулс, защото това е страх от изолация и за един разумен вид е добре да не бъде изолиран сам във Вселената, затова и полагаме толкова усилия да търсим друг живот.
Евтимов посочи, че самият термин астробиология е въведен от руски учен - Гаврил Адрианович Тихов, който е астроботаник, той за първи път употребява това съчетание от астрология и биология, а за да се отбележи този негов значим принос, и с работата му по Съветската космическа програма, свързана с ботаниката, на негово име има наречени кратер на Луната, кратер на Марс, и един астерод "Тихов".
Още по темата в звуковия файл.
Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават до 5 февруари в четири различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..
2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите: Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна? Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..
През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..
Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..
България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..