Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как Босилеград приютява безпроблемно мигранти

Центърът в Босилеград
Снимка: Кирил Фалин

В центъра за мигранти в бившата болница в Босилеград са настанени над 100 мигранти. За последните дни новоприетите са над 20, основно от Сирия, Афганистан и Пакистан. Сред тях има и около 30 деца. 

Последната група бежанци е преминала през Косово, а в Босилеград са транспортирани от Ниш. Сред новопристигналите в бежанския център е 17-годишна афганистанка с двуседмичното й бебе. Според персонала на центъра, бебето се е родило някъде по пътя.

Как Босилеград, за разлика от български градове и общини, приютява безпроблемно "легалците“, както ги наричат местните, вече три години?

Мигрантите са на свободен режим, но след 19 ч. местно време не могат да закъсняват. И го спазват. Из града се разхождат, разглеждат магазините, сядат в кафенетата, купуват храна. Менюто в бежанския пансион се осигурява и заплаща от общината. Любопитното е, че се съставя по предварителна заявка от самите мигранти. 

Центърът за бежанци в Босилеград

Как босилеградчани възприемат новодошлите и общинската грижа за тях?

„Не се говори много по темата. Няма много реакции. Общината ги издържа“, разказва местен мъж, според когото не се е чуло да има „лоши случаи, кражби“. Той обаче уточнява, че по селата не посрещат с отворени обятия чужденците.

„Българите не обичат чужденци, с лоши очи се гледат хората, българският манталитет е… не обичат. Викат ги „дошляци“, дошли“, коментира мъжът. И продължава: „За разлика от нас испанците обичат, затова българите живеят много хубаво в Испания.“

„Аз не съм против тия хора. Изпитвам съжаление там, което се случва в техните държави, обаче защо в Босилеград?“, пита друг местен жител и се аргументира: „Босилеград е най-сиромашният град в Сърбия. Докато беше Югославия пак беше най-сиромашен, сега е убедително най-сиромашният.“

Босилеградчанинът разказва, че помещенията, в които са настанени бежанците, са били замислени за хоспис. „От тая гледна точка също съм против да са тука тия хора. Разбирам им трагедията, обаче в Босилеград според мен не би трябвало да са“, коментира местният жител.  

В тукашното основно училище се записват деца на бежанци, които учат месец-два, докато семейството не поеме към Западна Европа, признава директорът на училището Методи Чипев.

„Добри деца. Тук с нашите ги чуваме, учат и след месец-два-три си ходят. Мирно е всичко. Децата са много добри.“

На децата се раздават учебници, чанти, помагала, казва още училищният директор. Стремежът е децата в центъра да учат нещо, да не стоят „без никакво образование“ - „нещо да научат – и от сръбския, и от българския език.“

Методи Чипев изтъква, че децата бежанци учат основно по учебни планове на английски език. По желание могат да изучават рисуване, музика и математика.“

Някои от попадналите в центъра в Босилеград бежанци са били в България, става ясно още от думите на Методи Чипев, според когото в училището са идвали и деца, усвоили много добре български, след като са прекарали година-две в България.  

След няколко месеца в центъра в Босилеград мигрантите правят опити да заминат за Западна Европа – кой през Босна, кой през Македония или Сърбия, разказва още директорът на училището. Неуспелите се връщат или отиват в друг лагер.

Капацитетът на центъра позволява там да бъдат настанени още 15 бежанци.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Кирил Фалин


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БДЖ между миналото и бъдещето

Така рекламираният влак София – Бургас пътува 5.55 часа. Според разписанието на БДЖ от 1973-74 г. същият влак по същия маршрут се е движел за 4.40 часа – с онази техника, в онези години, а това е съществена разлика. Това коментира пред БНР експертът по управление и цифровизация на железопътния транспорт Людмил Иванов. Т. нар...

публикувано на 30.07.24 в 11:11
Боян Благоев

Боян Благоев - варненецът общински змиеловец, който се страхувал от змиите

Боян Благоев е единственият в страната общински змиеловец , заема тази длъжност от 4 години, има и лиценз за дейността от МОСВ. Той е родом от Лом, но от 30 години живее във Варна.  " На сезон хващам между 5 и 8 пепелянки, като сега улових такива в Аксаково, Виница, на сметището във Въглен, каза за "Рано в неделя" Благоев по повод увеличения..

публикувано на 29.07.24 в 13:32

Граждански протест в подкрепа на саудитски дисидент от центъра в Бусманци

Граждани се събраха пред пред Административния съд София – град с настояване да бъде освободен саудитският дисидент Абдулрахман ал-Халиди. Причина за протеста е отказ на Държавната агенция за бежанците да го освободи от безпрецедентното му задържане в центъра за мигранти в Бусманци в продължение на почти 3 години, макар Върховният..

публикувано на 25.07.24 в 11:01

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37