Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Pure“ – сетивна провокация на визуалния артист Християн Бакалов

Снимка: Фейсбук

Само днес и утре в алтернативното пространство на Фабрика 126 до надлез „Надежда“ може да се види разширеният вариант на пърформанса „Pure“ на българския визуален артист Християн Бакалов, който живее в Брюксел.

От няколко години Бакалов представя различни варианти на своята трилогия, вдъхновена от концепцията на философа Барух Спиноза за вечност. Прави това в различни европейски театри и най-неочаквани пространства. След София той ще покаже своя пърформанс в Ню Йорк на 15 и 16 януари. Ще последват Сантяго и Хонг Конг.

Фабрика 126

Приключение със затворени очи. Визуално-тактилно предизвикателство. Тотално преживяване, в което се движат не само емоциите, но и тялото на зрителя. Пътешествие във времето и пространството с усещания, които не познаваш или не изпитваш често в публичното пространство на изложбена зала. „Pure“ е всичко това.

Музиката е половината от преживяването, без тази основа би било съвсем различно – обясни авторът Християн Бакалов в предаването „Хоризонт до обед“.

Относно вдъхновението – тезата на Спиноза за вечността, Бакалов разказа, че е искал да се потопи в темата за живота и смъртта.

Християн Бакалов

„Това беше тема, върху която исках да работя, но по начин абсолютно персонален – самият аз да се изправя срещу собствения си живот и собствената си смърт. Етиката на Спиноза винаги е била като моята библия и нямаше как да не отида в нея, нямаше друг път.“

В инсталацията могат да влизат по двама души едновременно, затова за участие се изисква предварително записване.

„В моя театър има много комфорт, но той е в това да почувстваш колко прекрасно, как може да те преобрази изкуството. Не само да го мечтаеш и да го измисляш във въображението си, но да го почувстваш реално, физически, тук и сега – че изкуството може да ме поведе някъде другаде. И това за мен е почти политически акт. Показва, че изкуството не е само това буржоазно изкуство, декоративно, което можем да отидем да го консумираме като развлечение или удоволствие. Изкуството може с удоволствието също да донесе едно сътресение, вътрешно, което да остави някаква следа“, посочи още Бакалов.

„Без да искам, по някакъв начин направих с „Pure“ дисекция на перформативното изкуство като машина, като система, която може да контролира“, признава още авторът. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Изкуството - миг щастие, за който живеем!

Колко са важни за нас хората на изкуствата, дали ги ценим и подкрепяме ли ги достатъчно , защото те не само ни забавляват, но и обогатяват, възпитават и ни напомнят за красотата и значението на човешкото съществуване? Специални гости по темата в "Нощен Хоризонт" са естрадния изпълнител Мария Добрева, Звезделина Станчева – танцов изпълнител,..

публикувано на 29.03.24 в 10:39
Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов с концерти и майсторски клас в София и Русе

Двайсет и пет годишният пианист Емануил Иванов, когото слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" избраха за "Млад музикант на годината 2019", вече има завидна международна кариера. През март той пристигна в България за серия ангажименти в Русе и София. С два концерта Емануил гостува на Международния фестивал „Мартенски..

публикувано на 29.03.24 в 09:51
Юлия Аткова

Юлия Аткова: Искаме да образоваме комплексни артисти

Нашето желание е да образоваме едни комплексни артисти, хора на изкуството, каза пред БНР Юлия Аткова – директор на Частната професионална гимназия по сценични изкуства и мениджмънт АКАТАМУС. Според нея едно от слабите места в българското образование е, че всички деца, независимо от техните интереси и таланти, учат по една и съща програма:..

публикувано на 28.03.24 в 12:10

Стефано Пода постави “Русалка“ в Телавивската опера

Нимфи, сирени, русалки... В повечето случаи присъдата над тези митични същества е като на прекрасни изкусителки на мъже, които искат да ги подмамят и унищожат във водата. Човешките жени ги чувстват конкурентки. Може би първият адвокат, който се опитва да защити тези красиви морски създания, е Ханс Кристиан Андерсен с прекрасната си приказка за..

публикувано на 27.03.24 в 14:54

Предстои II международен балетен конкурс "Сара-Нора Прима"

Започна записването за участие във II издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, който ще се проведе от 1-ви до 6-и юли на сцената на Бургаската опера . Състезанието ще бъде в три възрастови групи при следния репертоар:  Група А / 9-12 г. – две класически вариации и една съвременна хореография, Група В / 13-16 г. и Група С..

публикувано на 27.03.24 в 14:17
Емил Минчев

"Светлосянка" – връзка между световете в първия аудиосериал на Емил Минчев

Емил Минчев , когото познаваме като автор и преводач, издаде първия си  аудиосериал . Той се казва  "Светлосянка"  и е определян като зашеметяващо приключение, развиващо се между два свята – този на живите и този на мъртвите. "На преден план тук е ърбън фентъзи елемента, действието се развива в отвъдното, а  мистерията е..

публикувано на 27.03.24 в 10:56
Националните награди за сценични изкуства –

"Икар" в 23 категории тази вечер в Народния театър

Днес отбелязваме Световния ден на театъра.  Тази вечер в Народния театър "Иван Вазов" ще бъдат връчени за 50-и юбилеен път наградите ИКАР. Актрисата Мария Каварджикова ще получи ИКАР за изключителен принос към българския театър, а за чест и достойнство ще бъде отличен сценографа Вечеслав Парапанов. На днешния 27 март отбелязваме..

публикувано на 27.03.24 в 07:36