Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какъв е ефектът от филтрите на комините срещу мръсния въздух

Инсталациите спират до 80% от праховите частици и са икономични

Филтърът на комина харчи колкото електрическа крушка в кухнята
Снимка: БГНЕС

До края на годината ще бъдат монтирани филтри на комините на 180 домакинства в София, които се отопляват на дърва и въглища. Целта е да се намали замърсяването на въздуха. Новата общинска програма ще обхване общо 2 хиляди домакинства.

35 домакинства са използвали тези филтри миналия отоплителен сезон в квартал "Красна поляна" по тригодишна, безплатна за домакинствата програма, финансирана от бюджета на Столичната община.

"Красна поляна" е сред районите с най-голямо замърсяване заради употребата на дърва и въглища. Разчетите на дирекция "Климат, енергия и въздух" показват, че използването на филтрите блокира над от 80% от праховите частици.

Снимка: БГНЕС

Домът на Румяна Байкушева е с монтиран филтър от миналия отоплителен сезон.

„Оплакване имаше отсреща, че дими коминът. Дойдоха хората, монтираха го и ето, няма вече жалби, че моят комин много пуши.“

Филтрите работят на електростатичен принцип, обясни Даниел Дамянович като представител на фирмите, реализиращи проекта. „Софтуерът, пригоден във филтъра, позволява филтърът да харчи 30 вата, което е като една крушка в кухнята.“

Филтрите на комините ограничават битовото замърсяване на въздуха
Филтрите на комините ограничават битовото замърсяване на въздуха

По отношение на дървата и въглищата замерванията сочат спиране на фините прахови частици над 80%, дори миризмата изчезва, допълни Дамянович. По думите му, системата е много ефективна за всички домакинства с ниска покупателна способност и социално уязвимите групи, например пенсионери, които няма да могат да се отопляват с по-щадящи околната среда инсталации. 3900 лева е цената с ДДС, като това включва доставката и монтажа, уточни Даниел Дамянович.

От 50 до 500 лева глоби могат да бъдат налагани на домакинства, които горят гуми, дрехи и кабели.

„Правим периодични проверки най-вече там, където можем да влизаме в домовете, именно във виетнамските общежития. Ежемесечно с полицията и инспектората ще правим поне по две проверки. Вече имаме сведения всеки един апартамент на какво се отоплява, какво гори“, увери районният кмет на "Красна поляна"  Иван Чакъров.

Още по темата слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05