Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какъв е ефектът от филтрите на комините срещу мръсния въздух

Инсталациите спират до 80% от праховите частици и са икономични

Филтърът на комина харчи колкото електрическа крушка в кухнята
Снимка: БГНЕС

До края на годината ще бъдат монтирани филтри на комините на 180 домакинства в София, които се отопляват на дърва и въглища. Целта е да се намали замърсяването на въздуха. Новата общинска програма ще обхване общо 2 хиляди домакинства.

35 домакинства са използвали тези филтри миналия отоплителен сезон в квартал "Красна поляна" по тригодишна, безплатна за домакинствата програма, финансирана от бюджета на Столичната община.

"Красна поляна" е сред районите с най-голямо замърсяване заради употребата на дърва и въглища. Разчетите на дирекция "Климат, енергия и въздух" показват, че използването на филтрите блокира над от 80% от праховите частици.

Снимка: БГНЕС

Домът на Румяна Байкушева е с монтиран филтър от миналия отоплителен сезон.

„Оплакване имаше отсреща, че дими коминът. Дойдоха хората, монтираха го и ето, няма вече жалби, че моят комин много пуши.“

Филтрите работят на електростатичен принцип, обясни Даниел Дамянович като представител на фирмите, реализиращи проекта. „Софтуерът, пригоден във филтъра, позволява филтърът да харчи 30 вата, което е като една крушка в кухнята.“

Филтрите на комините ограничават битовото замърсяване на въздуха

По отношение на дървата и въглищата замерванията сочат спиране на фините прахови частици над 80%, дори миризмата изчезва, допълни Дамянович. По думите му, системата е много ефективна за всички домакинства с ниска покупателна способност и социално уязвимите групи, например пенсионери, които няма да могат да се отопляват с по-щадящи околната среда инсталации. 3900 лева е цената с ДДС, като това включва доставката и монтажа, уточни Даниел Дамянович.

От 50 до 500 лева глоби могат да бъдат налагани на домакинства, които горят гуми, дрехи и кабели.

„Правим периодични проверки най-вече там, където можем да влизаме в домовете, именно във виетнамските общежития. Ежемесечно с полицията и инспектората ще правим поне по две проверки. Вече имаме сведения всеки един апартамент на какво се отоплява, какво гори“, увери районният кмет на "Красна поляна"  Иван Чакъров.

Още по темата слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15