Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ултрамаратонецът Дион Ленард - историята с кученцето Гоби и бягането като огледало на живота

2
Дион Ленард
Снимка: Ани Петрова


Ултрамаратонецът Дион Ленард е в България, за да представи книгата си, превърнала се в световен бестселър, "Да открием Гоби". След гостуването си в "Хоризонт до обед", заедно със съпругата си Лушия, той ще се срещне с почитатели, а довечера ще разкаже историята си и пред публиката на приключенския фестивал "Дни на предизвикателствата". 


Роден е през 1975 г. в Австралия, но после дълги години живее в Шотландия. На 13 години бяга от дома си, тъй като е малтретиран, и заживява по гаражи и складове. Успява да завърши образованието си и да си намери работа. През 2013 г., на 38-годишна възраст започва да бяга. По онова време работи във факрика за уиски, пие, пуши и е с наднормено тегло, но решава, че трябва да промени живота си. Още на първия си ултрамаратон става шести. После финишира и печели едни от най-суровите състезания в света.


През 2017 г. печели екстремния ултрамаратон в пустинята Калахари - 250 км (за 26 часа и 22 минути). Година по-късно завършва "Тройната корона на 200-те мили", като става втори (220 часа, 10 минути и 44 секунди). Тази година печели 320-километровото състезание “Delirious West” (за 61 часа и 24 минути) и става първият човек, завършил т.нар. Голям шлем в ултрабягането (4 от 5-те най-престижни ултрамаратона в САЩ) и Leadman сериите в рамките на една година. Или общо осем свърхтежки състезания за 3 месеца и близо 1000 км.


През 2016 г. един от най-тежките ултрамаратони в света - 250 км в пустинята Гоби в Китай, променя живота му. Повратният момент, обаче, е не самото бягане, а срещата с едно бездомно кученце. На втория ден то застава до Ленард на старта и започва да ръфа обувките му. Ленард се опитва да го отпрати, но Гоби, както по-късно ще го нарече той, остава плътно до него и бяга в продължение на 130 км! Моментът, в който Ленард променя отношението си към Гоби, е прекосяването на една река. В онзи момент бегачът е трети и има реални шансове да победи, кученцето обаче не може да премине реката и Дион решава да се върне, за да пренесе Гоби. 


След състезанието се завръща в Единбург, за да уреди документите за прехвърлянето на кученцето в Шотландия, и точно в този момент Гоби изчезва. Това разтърсва Дион и той организира кампания по издирването й, започват да го изнудват и дори да го заплашват, но, в същото време, той получава помощта и подкрепата на хора от цял свят, благодарение на което Гоби и Ленард се срещат повторно.

Дион Ленард и съпругата му Лушия

Сега кученцето е част от семейството на ултрабегача, а той участва във все по-предизвикателни състезания. Казва, че възрастта е важна в бягането на свръхдълги разстояния, в които от особено значение е натрупаният житейски опит, психическата нагласа, силата на ума. Догодина Дион Ленард, който в момента е на 44 години, ще бяга в 530-километрово състезание в Калифорния - най-голямото разстояние за него досега. А в Холивуд вече работят над филм за неговата история с Гоби.


Интервю с Дион Ленард чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56