Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Санджей Джогия и страстта към сватбената фотография

Трябва да снимаш не това, което виждаш, а това, което усещаш

Снимка: Фейсбук
Санджей Джогия е английски фотограф от индийски произход. Преди дни той посети България и представи в София свои творби.

Джогия започва фотографската си кариера през 2007 г., когато се отказва от архитектурата, за да преследва мечтите си. Определят го като един от шестте най-добри сватбени фотографи в света. 
"Всъщност тази титла ми я връчиха преди няколко години. Когато за първи път получих имейла, аз не можах да повярвам на това, което прочетох. Това се случи, след като снимах една много голяма, пищна сватба в Индия", сподели фотографът в предаването "Хоризонт до обед".
 
На 8 годишна възраст Санджей Джогия взел апарата на баща му и го разглобил. "И започнах да снимам. Научих се с филми да снимам. Използвах фотографията през цялото си образование - и в училище, и в колежа. По време на студентските си години използвах фотографията в своите презентации. Моята любов към фотографията винаги е била дълбоко в сърцето ми", разказа Санджей Джогия. 

Да заснемеш емоцията

Сватбеният фотограф трябва да вземем предвид всичко.

"Особено, когато говорим за индийските сватби, има толкова много мънички дребни церемонии, с подробности, и в същото време много емоция се носи в залата. Очите ни трябва да са и отпред, и отзад, да гледаме навсякъде, да успеем да видим и да усетим всичко, за да можем да го снимаме. Много фотографи казват: "Да, ние снимаме това, което виждаме", но истината е, ти трябва да снимаш това, което усещаш", отбеляза фотографът.

Буквално трябва да бъдем като радар на усещания, на чувства, да хванем, да грабнем това, което разказва историята, обясни Санджей Джогия.

"Докато преживяваме, трябва много внимателно да подбираме снимките, за да може след това да се сглоби една цяла история. Понякога може да кажем, че сме като спортни фотографи, защото при индийските сватби всичко свършва много бързо, изведнъж, внезапно и трябва да си отряд за бързо реагиране", посочи още Санджей Джогия.

Романтика и мистика

Санджей Джогия признава, че е романтична личност.

"Затова си мисля, че когато човек се опита да разгадае как нещичко работи, ако се опиташ да разбереш същността на нещо, ще го изгубиш. Губиш нещо от него, т.е. цялата тази мистика, впечатлението ти, омаята изчезва. Затова си мисля, че за любовта не трябва да отговаряме и за нея не може да се даде отговор. Ако човек може да измери любовта, тогава това не е истинска любов.“

Според Джогия няколко неща в живота трябва да останат тайнствени - любовта, душата и какво е животът като цяло. "Като сватбен фотограф наистина е много важно човек да бъде изключително голям романтик. Това е едно от нещата, които трябва да си останат свещени за нас", вярва фотографът.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Исус Ангелов

Исус Ангелов - един млад човек, който "създава усмивки в хората"

Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..

публикувано на 01.01.25 в 10:00
Д-р Людмила Баждарова - неонатолог

Д-р Людмила Баждарова: Помни се преживеният ужас и после невероятната благодарност, която съм изпитвала и щастие от спасеното дете

Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...

публикувано на 29.12.24 в 06:05
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55
Проф. д-р Славчо Томов

Проф. д-р Славчо Томов: Дългосрочната ни цел е биопринтиране на матка

През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..

публикувано на 22.12.24 в 08:15