Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Грийнпийс - България за срещата в Мадрид: Нежелание да се търси амбициозна цел

Активисти протестират в Мадрид преди началото на 25-ата климатична конференция на ООН
Снимка: ЕПА/БГНЕС

25-ата климатична конференция на ООН започна в Мадрид тази седмица с изказванията на политически лидери от различни страни. Българският премиер Бойко Борисов изтъкна практическото отсъствие от конференцията на двата най-големи източници на парникови емисии в света - Съединените щати, които преди 2 години излязоха от Парижкото споразумение за климата, и Китай. Борисов акцентира върху ядрената енергетика като ключов фактор за намаляването на въглищната зависимост на икономиките. 
      

Деница Петрова от "Грийнпийс"-България сподели за БНР впечатлението си от встъпителните речи на политиците в Мадрид и началото на конференцията:

„Има едно нежелание да се търси амбициозна цел за намаляване на емисиите, така че наблюдаваме какво се случва. Надяваме се накрая на самата среща да има развитие, да има конкретни планове и конкретни ангажименти. В крайна сметка важно е какво се случва в самите държави, какви са плановете намаляване на емисиите, за въвеждане на ВЕИ, по какъв начин страните се откъсват от тази зависимост от изкопаеми горива“.

Очаква се на финалния за годината Европейски съвет да се предложи цел за нулеви емисии в съюза до 2050. Също се очаква страни като Полша и Унгария да продължат да блокират подобни планове, а в създалото се статукво въглищата остават стратегически значими за бъдещия енергиен микс на много страни, включително нашата. Петрова обаче изтъкна:

„Мисля че нашата държава години наред си затваря очите пред това, което предстои. Дори в Полша, например, минният институт работи по това да има нови енертийни решения, базирани на възобновяемата енергия“.

Какво представлява справедливият преход за въглищните региони

„Платформата за справедлив преход е от 2017-а година. В нея участват всички държави в ЕС, които имат въглищна индустрия. За съжаление, България все още няма екип, който да е част от тази въглищна платформа. Аз съм виждала прекрасни примери как върху въглищните мини се разполагат едни огромни соларни панели, защото, в крайна сметка, тези земи не могат да бъдат ползвани за нещо друго - не може да има земеделие върху замърсени почви…. За да се случи каквото и да е било, държавата трябва да заяви готовността си да участва в разработването на един такъв план за въглищните региони“.

Според премиера Борисов ключовият отговор за премахването на въглищата е ядрената енергетика. Деница Петрова обаче не е убедена, че това е резонно. Тя изтъкна, че ядрените отпадъци са огромен проблем и допълни:

„Ядрената енергетика няма как да бъде решение! Тя има своите огромни екологични рискове. Тя е една остаряла технология. Не може да бъде и решение и за климатичната криза – за да се построи ядрен реактор са необходими около 10 години, и милиарди евра - огромни средства са необходими". 

Научни колективи, като екомодернистите, защитават именно т. нар. "технологичен подход" към справянето с климатичните промени и глобалното затопляне - ключова част от него е ядрената енергетика, както и схващането, че възобновяемите източници не могат да отговорят изцяло на сегашните енергийни нужди на човечеството. Петрова обаче е на противоположното мнение:  

„Преди повече от 10 години излязоха първите сценарии, които показваха как Европа може да бъде на 100% възобновяема енергия до 2050 година, а сегашните технологии са доста по-напреднали от преди 10 години“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32