“Предавам ти звънеца на председателя. Получих го в началото на моя мандат. Първоначалната идея бе да звъня с него, когато някое изказване прехвърляше три минути. А всички изказвания надвишаваха три минути. Така че ти предавам звънец, който не служи за абсолютно нищо”.
Шегите обаче останаха на церемонията и отстъпиха място на приоритетите. "Първият климатичен закон ще бъде създаден през 2020-а година, така че пътят към климатичния неутралитет през 2050-та година да бъде необратим" - така фон дер Лайен се върна към основния от приоритетите на своята Комисия. И тъй като всяка битка винаги опира до онова тривиално нещо като парите, се разбра, че за целта трябва да се съберат 100 млрд. евро за следващите 7 години.
Урсула фон дер Лайен обясни как:
“За да постигнем тази цел, ние изграждаме механизъм, който ще привлича средства от бюджета на ЕС, както и съфинансиране от страните-членки, а също и група по европейския инвестиционен план, която да набира необходимите публични и частни средства”.
Целите обаче са едно, а реалностите - съвсем друго. Последните показаха, че страните-членки никак, ама никак няма да се разберат за бюджета за следващите 7 години в настоящия му вид. На първо време приятелите на кохезията, сред които и България, категорично отказват да приемат предложението на финландското председателство, в което парите за кохезионната и за селскостопанската политика са орязани. Някои съкращения определено не се понравиха и на председателката Фон дер Лайен:
„Загрижена съм за суровите орязвания, които виждам в тези предложения, като се сравнят с предложенията на Комисията. И тези сериозни орязвания са за политики, които имат ключови цели от стратегическия дневен ред, а те ще бъдат засегнати от тези съкращения - например "Фронтекс", отбрана, дигитализация или пък фондовете за зелена икономика“.
И макар Фон дер Лайен да поиска от председателя на Европейския съвет Шарл Мишел преговорите по рамката да се възобновят и да се постигне съгласие в началото на следващата година, картината далеч не изглежда толкова оптимистична. Как ще се примирят за толкова кратко време интересите на приятелите на кохезията и останалите? До Европейския съвет има по-малко от една седмица, а едва ли можем да очакваме и след това посланиците или министрите да седнат на една маса по Коледните празници и по Нова година да осъмнем като по чудо с готов бюджет. По-реалистично е дори да очакваме да влезем в 2021-а година без рамка и договорени параметри, което означава, че ще трябва да го караме по стария бюджет. И след като дори 7-годишният бюджет, който е позната процедура за европейските институции, среща толкова пречки за съставянето си, колко време ще отнеме създаването на съвсем нов механизъм за набиране на средства за Зеления пакт?
Друг парещ въпрос е отбраната. И понеже винаги става дума за пари, а в този случай за много повече, просто на този етап явно ги няма или пък това, което го има, не стига. Което също не се харесва на председателката:
„Средствата, заложени от финландското председателство, не са достатъчни. Ако се отнасяме сериозно към това, трябва да инвестираме“.
И така, първата седмица на Урсула фон дер Лайен бе белязана от много добри намерения. Засега те остават такива, защото на този етап им липсва най-необходимото за тяхната реализация. Събития, които затвърждават трудното начало на тази Комисия, като й обещават то да я съпътства през целия й мандат.
Акциите на компанията за електромобили "Тесла" поевтиняха с 11 процента тази седмица. Пазарното отражение последва някои изяви на собственикът и най-богат човек в света Илон Мъск, който е приближен на американския президент Доналд Тръмп. Причината за срива в стойността на акциите от "Блуумбърг" отдават на шокиращия спад в продажбите на "Тесла" през..
Парламентарни избори ще се проведат утре в Косово. Това е и завършекът на първия пълен управленски мандат в балканската страна, след обявяването на независимост от Сърбия през 2008 година. Той беше изпълнен от премиерът Албин Курти и лявото националистическо движение "Самоопределение". В заключителния си митинг снощи Курти акцентира..
Тази вечер се проведоха станалите традиционни шествия срещу крайната десница в редица градове в германия. В Мюнхен са участвали 250 000 души според властите, а според организаторите - 320 000, пише Франс прес. В подобен протест в Хановер са се включили 24 000 души. Тази вечер слоган на шествията беше "Демокрацията има нужда от теб", с който се..
Американските телевизионни сериали "Шогун" и "Хитринки" спечелиха наградите за най-добра драма и най-добра комедия на церемонията "Изборът на критиците". Трима японски актьори в "Шогун" взеха ключови отличия в категориите за драматични поредици - Хироюки Санада за главна мъжка роля, Таданобу Асано и Моека Хоши съответно за поддържащи мъжка и..
Ливан има ново правителство с министър-председател Науаф Салам, обявиха от канцеларията на президента Жозеф Аун. В състава му има 24 министри.С президентски указ беше приета оставката на служебния премиер Наджиб Микати. Новият кабинет бе формиран след продължили повече от три седмици консултации между партиите и под пряк натиск от страна на..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху е изпратил делегация в катарската столица Доха за следващия етап от преговорите за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, съобщиха израелски медии. Преговорите за втората фаза на примирието се очаква да са по-трудни, отбелязват анализатори. В нея "Хамас" трябва да освободи още десетки заложници в замяна на..
Софийският градски съд отрече да е издавал постановление през декември миналата година, с което да е оттеглена европейската заповед за арест на Петьо Петров-Еврото - нещо, което заяви в четвъртък при изслушването си в парламента заместник-министърът на вътрешните работи Любомир Йосифов. Това съобщи БТА. Какво казаха пред НС представителите..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..
Едно е желанието на работодателите, друго е реалната възможност за наемане на работници от трети страни. Работодателите трудно стигат до..