През уикенда диригентът на Оркестъра за народа музика на Българското национално радио Димитър Христов и гъдуларят Пейо Пеев участваха в коледен концерт съвместно с Държавния оркестър "Гусларите на Русия".
Наред с произведенията на руски композитори като Чайковски и Георгий Свиридов, в лутеранската катедрала "Св. Петър и Павел" в центъра на Москва прозвуча и авторската музика на Димитър Христов под негово диригентство.
"Свирихме в страхотна катедрала, която събра хиляда души на този концерт. Освен нас като български участници имаше един прекрасен изпълнител на арменски дудук и един колега, който свиреше на орган", разказа Димитър Христов.
Авторските композиции на Димитър Христов са добре познати и обичани от руската публика, сподели диригентът на оркестъра "Гусларите на Русия" Максим Евтушенко.
"От много отдавна сме приятели с Димитър Христов и си сътрудничим. Често изпълняваме неговата музика, защото е много интересна, красива и мелодична и слушателите в Русия много я обичат. Идеята за концерта се роди спонтанно. Българската музика, написана от Христов, много подхожда на Коледната тема. Затова заедно с Фондация "Балкантон" решихме да поканим на фестивала "Пътят към Рождество" изпълнители от България. Свързахме се с тях и успяхме да ги поканим със съдействието на Българския културен институт в Москва", посочи Максим Евтушенко.
Руската публика е публика, за каквато може да мечтае всеки музикант, убеден е Димитър Христов.
"Всички зали са пълни. В Москва на вечер се случват стотици събития, да не казвам хиляди. Няма да броя колко са техните концертни зали, колко са киносалоните, въобще каква широка културна дейност се развива. Московската публика е много подготвена, тя е много добре запозната и е гладна, въпреки това пренасищане, тя е гладна и жадна за такива събития", допълни впечатленията си Димитър Христов.
Един от най-ярките и запомнящи се моменти по време на концерта бе виртуозното солово изпълнение на гъдуларя от Оркестъра за народна музика на БНР Пейо Пеев. Той свири за първи път с "Гусларите на Русия" и е впечатлен от структурата и възможностите на оркестъра.
"Всъщност ние много сме заимствали от тях. Първите ансамбли и оркестри, които се създават - те са направени по руски модел и ние знаем, че има такова нещо, но аз за първи път на живо виждам такъв състав, с много подобрения. Те имат брас секция, имат бас китара, имат два баяна, което значително увеличава възможностите, което всъщност ни дава идеи, че ние бихме могли да заимстваме от тях отново и да развием формата, който притежаваме", изтъкна Пейо Пеев.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
"Номинацията за "Оскар" е нещо страхотно, ние въобще не сме го очаквали и дори изглежда малко нереално. Това е огромно признание за филма, дава му още по-голяма видимост. Най-важно е тази история да стигне до хората". Това каза пред БНР Катя Тричкова - продуцент на "Човекът, който не можеше повече да мълчи" от българска страна...
Планета се върти, времената се сменят, а пред човека стоят едни и същи морални дилеми за пътя, по който да поеме . Изборът винаги е много личен , но общоприетите ценности, морални принципи и модели на възпитание и образование оказват своето влияние и учат на уважение, принципност, следване на правила, етика в отношенията. Разбира се..
Японският саксофонист и кларинетист Акира Саката гостува в София преди 80-ия си рожден ден. "Акира Саката е ренесансова личност – поет, писател, актьор, по професия морски биолог . Този човек има страшна енергия, сякаш е на 55. Той е толкова слънчев, забавен човек! Той е като младеж ", разказа в предаването "Хоризонт до обед" Цветан Цветанов..
"Едни от най-ранните ми детски спомени са свързани с радиото. То беше един неизменен фон на моето детство“ . Това сподели българската писателка Виктория Бешлийска в предаването "Понеделник вечер" , посветено на 90 години БНР. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" До седемгодишна възраст създателката на..
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
Допускът до парламента ми бе отнет след едно блиц-интервю с Делян Пеевски през лятото на 2023 г., сподели журналистът Боби Ваклинов в интервю..
ПП-ДБ е единствена опозиция в този парламент - Делян Пеевски не е опозиция, ГЕРБ правят това, което им каже той, а "Възраждане" помагат за прокарване на..
"Нашето общество вече приема за нормално и фалшивото, и ограничаващото. По въпроса за свободата ние реагираме не с инстинкта за повече свобода, а за..