Архитектурното студио на италианеца Масимилиано Фуксас спечели международния конкурс за обновяване на площад "Света Неделя", организиран от Столичната община. Конкурсът стана повод за критики, че процедурата е ограничила изключително много достъпа на световната и българската професионална общност до участие в него.
"Със сигурност заданието и намеренията на възложителя предопределят резултата на конкурса. Те са основата на всеки конкурс. В дадения случай решението на възложителя беше да експериментира с една нова форма на конкурс, досега неприлагана масово от институция, а именно затворения, ограничен, двуетапен конкурс", обясни в предаването "Хоризонт до обед" архитект Анета Василева, доктор по история и теория на архитектурата.
"В световен план това е обичайна практика, що се отнася до високо репрезентативни пространства, където отговорността от архитектурното решение е по-голяма, по този начин се решават площади, големи обществени сгради и т.н. Така че това решение на възложителя - Столичната община, може да бъде оправдано", допълни тя.
Архитектурните конкурси могат да са отворени, затворени, концептуални, реални, едноетапни, двуетапни, уточни архитектът.
"И ние постепенно трябва да градим доверието в конкурсната форма като единствения начин да харчим честно публични пари и да получим най-добрия архитектурен продукт под формата на честна конкуренция. Това ни е изходната база, т. е. ние от конкурси имаме нужда постоянно, за всички значими публични, а защо не частни сгради и пространства около нас", коментира Анета Василева.
За реконструкцията на площад "Света Неделя" са организирани много неуспешни конкурси в предишни години, припомни експертът.
"През 2018 скандалът беше заради условията за преминаване от първа във втора фаза на ограничения конкурс. Как работи ограниченият конкурс? Обикновено при ограничения конкурс имаме пресяване по документи на първа фаза, след това селекция на определен брой участници за втора фаза, когато вече те разработват проект срещу определен вид награди, които, за да стимулират качествен архитектурен продукт е ясно, че всеки от селектираните за втория етап ще получат някакъв вид награда. Трябва да имаме предвид, че архитектурният труд има някакъв вид инвестиционна стойност и за да бъде положен качествено, а не формално, е хубаво той да знае някакви параметри. Това е идеята за двуетапния конкурс - да привлече качествени участници, които да инвестират време в идеи за определено, важно за някакъв град място."
Според архитект Анета Василева избраният проект на италианеца Масимилиано Фуксас има много несъвършенства, които трябва да бъдат поправени.
"Също толкова съм твърдо убедена, че този конкурс трябва да бъде доведен до край, за да не подриваме доверието в конкурсната практика. Този конкурс, както и всички финалисти, работи в посока пешеходна свързаност в центъра на София. Това е ключово. Трябва да сме наясно дали София ще се развива като град за хората и пешеходците или ще се развива като град за транзитното автомобилно движение през центъра", коментира Анета Василева.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..