Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

70 години от откриването на Панагюрското златно съкровище

За годишнината съкровището си е у дома - в музея в Панагюрище

Части от Панагюрското златно съкровище
Снимка: БГНЕС

Панагюрското златно съкровище е открито на 8 декември 1949 година от тримата братя Павел, Петко и Михаил Дейкови, тухлари по професия. Те разказват как през 1949 откриват случайно златни предмети. Снимка: БГНЕСВ Златния фонд на БНР се съхранява автентичен запис с разказа на тримата братя Дейкови.

Юбилеят бе отбелязан с конференция с участието на представители на институции и експерти. В Историческият музей в Панагюрище бе открита изложба „Скулптура“, посветена на 70-годишнината от рождението на големия български скулптор проф. Емил Мирчев, който участва в изработката на двете копия на златното  съкровище.

"Винаги хората са се вълнували и специалистите траколози от цял свят за мястото му, направата, дали е местно производство или е само внос. Има теории и специалисти, които застъпват и двете мнения. Винаги са се вълнували каква ръка е направила тези изящни, уникални 9 съда, които са като перла в огърлицата от съкровища на България", каза пред "Хоризонт" доц. д-р Атанас Шопов, директор на Историческия музей в Панагюрище.

В Панагюрище са създадени условия златното съкровище да бъде експонирано по много специфичен начин, посочи Шопов

"Човек да остане сам със себе си, с всеки един съд, да му се полюбува. Да го погледне как грее от витрината и възприятието е по съвсем друг начин. Някак си сакралност има, когато ти идваш тук, на място, в Панагюрище, за да видиш Панагюрското златно съкровище и това го съобщават туристите. Откакто е дошло, в последните дни при нас идват туристи както от София, така от Пловдив от други места", обясни музейният директор.

Трябва да го популяризираме това наследство, да му се радваме и да го защитаваме, допълни доц. д-р Атанас Шопов.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Захариев: Д-р Илиев искаше духът на джаз фестивала да се доближи до този в Монтрьо

Идеята на д-р Илиев беше фестивалът в Банско (сега в Боровец) като дух да се доближава до този в Монтрьо. Това е много висока топка . Това каза пред БНР Николай Захариев, музикален директор на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев". Вече трета година фестивалът се провежда в планинския курорт Боровец. Захариев е дългогодишен музикален..

публикувано на 22.07.24 в 10:00

Виктория Бешлийска: "Нишка" е роман за изследването на женската сила

Сила.  Това е думата, която обединява седемте героини в новия роман на Виктория Бешлийска – "Нишка" . Женската сила като совалка на стан свързва съдбите на Скарлада, Ана, Зорка, Дана, Ружа, Мария и Йова. Няколко смели български жени, които принадлежат на различни времеви периоди.  Седем жени – дъщери, съпруги, майки, носещи отговорност..

публикувано на 22.07.24 в 09:10

Изключителен успех и престижни награди от 31-я Международен конкурс на ЮНЕСКО във Франция за деца от арт школа „Колорит“

Броени дни остават до откриването на Олимпийските игри в Париж. Но преди да бъде запален олимпийския огън в Париж на 26 юли, 4 500 деца и младежи от цял свят участваха в конкурса на  ЮНЕСКО на тема „Олимпийските игри от древна Гърция до съвременните игри. Спортни таланти със споделени ценности“. Изключителен успех и престижни награди заслужиха  деца..

публикувано на 21.07.24 в 05:33
Людмила Данова

Доброто винаги тържествува в разказите на Людмила Данова

"Вещица беше Виола" е един много интересен и полезен сборник с разкази на писателката Людмила Данова. Разказите в преобладаващата част не са необичайни, не са езотерика, но са почерпени от действителни случаи и събрани в образа на Виола - гадателка, лечителка, билкарка, която има мисията да помага на хората и иска, и Бог й дава шанса да остави..

публикувано на 21.07.24 в 04:38
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в дългогодишна кампания, която започна през 2017 г.  Големият концертен роял пристигна през есента на..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46