Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Увеличава се броят на училищата с обучение по метода Монтесори

Детска градина "Буратино" в Пловдив
Снимка: ДГ "Буратино"

От следващата година в две нови общински училища в Пловдив ще се въведе обучение за първокласниците по методите на Мария Монтесори. От 4 години образователният подход набира скорост в града като е по-застъпен в детските градини - групите вече са 39. Има и 2 яслени групи. Нови 25 преподаватели получиха грамотите си за успешно завършен курс по програмата Монтесори. Така техният брой става 130. Тези учители обучават повече от 1200 деца.

"Голямата промяна, която се случи, е в желанието на огромен брой учители да променят средата - нещо, което виждаме в много различни нива в образователната система и което, в крайна сметка, ще промени и качеството на образование, а ако щете - и външното оценяване и външните тестове като ПИСА. ХХI век промени изключително много икономиката, обществения ред...има нужда и от фундаментални промени в образователните системи по света, не само нашата е изправена пред предизвикателства. Монтесори е един от най-популярните педагогически методи в света. За България е относително нов като подход и като начин на работа", каза заместник-кметът на Пловдив Стефан Стоянов.

Предимствата на метода Монтесори според преподавателите

"Страхотен простор за развитието на децата. Получават знания и ги окриля с по-големи сили".

"Всички неща се прилагат на практика. Всяко нещо, което се направи се показва и децата го усвояват чрез ръчички, очички. В стаята има движение не е така - статично да стоят. Децата са по-спокойни, по-свободни"

"Най-трудното в прилагането на Монтесори педагогиката е промяната във възрастните като отношение към детето и като нагласа то да бъде насърчавано да прави открития в своето ежедневие", каза психологът и обучител по Монтесори с международно признание Ренета Венева. Тя допълни:

"Имаме колеги, които 30 години са били насърчавани силно да обгрижват децата, да правят нещата вместо тях, да ги хранят в устата, да ги обличат, да им казват, че като пораснат ще могат, а в момента още са малки и не могат... Сега се опитваме да променим тази нагласа към децата, защото всички казваме, че децата са различни в 21-ви век. Да, различни са и очакват различно отношение, различно доверие, различна подкрепа. Голямото предизвикателство е за възрастните. Децата добре се справят".

"Предимството на метода е, че поощрява децата да бъдат себе си", каза и Даниела Коцова - майка на момиче, което посещава група за обучение по метода Монтесори в детска градина "Буретино":

"Искаме да продължим, искаме да видим резултата в дето си".

Репортажа можете да чуете в звуковия файл

 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15