Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Паунов: Конституцията има достатъчно механизми за разделение на властите

Снимка: архива


Дискусията за конституционна реформа продължава вече около 10 години. Европейският съд по правата на човека, още през 2009 г. е констатирал, че главният прокурор е почти недосегаем от гледна точка на сегашния Конституционен модел. Всъщност тези неща, които ги напомняме, са едно добре забравено старо.

Това каза за БНР доц. Христо Паунов, заместник-декан на Юридическия факултет към Пловдивския университет и специалист по Конституционно право

До 2013-а година във ВКС е имало отдел „Инспекторат“, какъвто и сега се предлага в обсъжданите този уикенд промени. Отделът обаче е бил ревизиран по искане на Цацаров. При ревизията са открити проблеми, довели до разформироването на отдела, припомни той в предаването "12+3" по "Хоризонт".

„Беше превърнат в отдел, а по-късно – понижен и в сектор в един от отделите. През 2013-а година закриването на този инспекторат беше обявено за нещо като реформа, която беше направена. Сега като че ли излиза, че правим точно обратното - че трябва да приемем, че възстановяването на този Инспекторат пак е един вид реформа... Независимият прокурор ще бъде отделна фигура, няма съмнение в това, обаче въпросът опира до това как ще заеме длъжността си тази фигура, доколко са се вслушали в препоръките на Венецианската комисия. Ако погледнем препоръките ѝ – там има различни варианти за това какъв може да бъде този независим орган и кой всъщност може да бъде този независим прокурор в нашата българска правна система. Има три различни варианта, които са предложени“.

За варианта, в който главният прокурор е разследван от Главния съдебен инспектор към ВСС, е необходима поправка в Конституцията. Вторият вариант - независим разследващ да бъде шефът на Следствието, обаче също крие проблеми. Последният вариант – т. н. ad hoc прокурор, “е някак си по-приемлива, обаче и тази фигура може би трябва поне да премине през едно задължително тълкуване на Конституцията“.

Тълкувателно решение на КС може да се направи в кратки срокове, а алтернативата е да бъде направена законова промяна, която може да бъде атакувана в същия съд като противоконституционна, изтъкна експертът:

„Става въпрос за текста „Главният прокурор осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори -  чл. 26 ал. 2 от Конституцията. Можем ли с един закон да отменим конституционен принцип? Мисля, че не“.

Конституцията ни със сигурност не е остаряла и съдържа достатъчно механизми за разделение на властите, каза той и допълни:

„Има и нещо друго - Конституцията се развива. Тя може да бъде развивана и посредствам практиката на нашия Конституционен съд“.

Идеята за внасяне на промени в Конституцията е била лансирана и преди от президента Първанов, но документ не е бил внесен. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков (в центъра) отговаря на актуални въпроси пред депутатите от ресорната парламентарна комисия - 25 юли 2024 г.

Гвоздейков: Няма риск за процедурите, свързани с модернизацията на железопътния транспорт

Няма риск за процедурите, свързани с модернизацията на железопътния транспорт, заяви служебният министър на транспорта Георги Гвоздейков. Пред депутатите в ресорната парламентарна комисия той обясни, че полската компания Stadler, която беше избрана за изпълнител на доставката на 35 мотрисни влака, е поискала да прекрати договора. От нейна..

публикувано на 25.07.24 в 17:08

Позиция на МС за смяната на областните управители на Смолян и Кърджали

От Министерския съвет излязоха с позиция за решението, с което вчера бяха освободени областните  управители на Смолян и Кърджали, а на тяхно място бяха отново назначени хората, които само преди месец бяха отстранени от тези постове.  Смениха областните управители на Кърджали и Смолян От Кабинета "Главчев" напомнят, че съгласно Конституцията..

публикувано на 25.07.24 в 16:54

Да се върне 100-процентовият компенсаторен механизъм за бизнеса при цените на тока, обсъждат депутатите

Да се възобнови 100-процентовият компенсаторен механизъм за бизнеса при цени на електроенергията за небитови потребители над 180 лв. за мегаватчас със задна дата от 1 юли.  Това проекторешение ще бъде обсъдено утре сутринта от депутатите от комисията по енергетика.  При постигнат консенсус, то ще бъде внесено в пленарната зала. Ако решението бъде..

публикувано на 25.07.24 в 16:50

Олимпийските игри: Човешко творение и съвкупност от неговия прогрес

Олимпиадата - събитие с много посоки. Утре предстои официалното ѝ откриване във френската столица Париж.  Симеон Кичуков: Олимпийските игри са шансът на България да се появи на картата БНР с пратеник на олимпийските игри в Париж Интервю с Елена Шаханова - дългогодишен състезател и треньор по волейбол. Като състезател, тя е носител на..

публикувано на 25.07.24 в 16:48
Комисията по бюджет и финанси заседава в сградата на Народното събрание - 25 юли 2024 г.

Бюджетната комисия одобри 194 млн. лв. за оборудване на 2 кораба от типа лека фрегата за ВМС

С единодушие Бюджетната комисия на НС одобри разход от над 194 милиона лева с ДДС за оборудване на двата многофункционални модулни патрулни кораба от типа лека фрегата за Военноморските сили.  Средствата са разпределени за срок от пет години, като за тази година ще се отпуснат 32 милиона лева. Те са в рамките на разписаните бюджетни разходи..

публикувано на 25.07.24 в 16:45

Мнозинството в Бюджетната комисия подкрепи внесения от МС законопроект за въвеждане на еврото

Мнозинството в Бюджетната комисия на НС подкрепи внесения от Министерския съвет законопроект за въвеждане на еврото в България. В него се уреждат принципите, правилата и процедурите за въвеждане на еврото като парична единица. Вицепремиерът и финансов министър Людмила Петкова припомни важни срокове по въвеждането на новата парична единица в..

публикувано на 25.07.24 в 16:34
Георги Милтиядов

Георги Милтиядов и Плевенската филхармония канят на "Среща в Бургас"

Плевенската филхармония и диригентът Георги Милтиядов  канят на   концерта "Среща в Бургас" . Той  ще се състои на 29 юли от 20.30 часа в спортната зала "Бойчо Брънзов" в града. " Това е едно своеобразно отбелязване на моята 25-годишнина и крехките 10 години като композитор ", каза пред БНР Георги Милтиядов. В анонса на концерта..

публикувано на 25.07.24 в 16:23