Дискусията за конституционна реформа продължава вече около 10 години. Европейският съд по правата на човека, още през 2009 г. е констатирал, че главният прокурор е почти недосегаем от гледна точка на сегашния Конституционен модел. Всъщност тези неща, които ги напомняме, са едно добре забравено старо.
Това каза за БНР доц. Христо Паунов, заместник-декан на Юридическия факултет към Пловдивския университет и специалист по Конституционно право
До 2013-а година във ВКС е имало отдел „Инспекторат“, какъвто и сега се предлага в обсъжданите този уикенд промени. Отделът обаче е бил ревизиран по искане на Цацаров. При ревизията са открити проблеми, довели до разформироването на отдела, припомни той в предаването "12+3" по "Хоризонт".
„Беше превърнат в отдел, а по-късно – понижен и в сектор в един от отделите. През 2013-а година закриването на този инспекторат беше обявено за нещо като реформа, която беше направена. Сега като че ли излиза, че правим точно обратното - че трябва да приемем, че възстановяването на този Инспекторат пак е един вид реформа... Независимият прокурор ще бъде отделна фигура, няма съмнение в това, обаче въпросът опира до това как ще заеме длъжността си тази фигура, доколко са се вслушали в препоръките на Венецианската комисия. Ако погледнем препоръките ѝ – там има различни варианти за това какъв може да бъде този независим орган и кой всъщност може да бъде този независим прокурор в нашата българска правна система. Има три различни варианта, които са предложени“.
За варианта, в който главният прокурор е разследван от Главния съдебен инспектор към ВСС, е необходима поправка в Конституцията. Вторият вариант - независим разследващ да бъде шефът на Следствието, обаче също крие проблеми. Последният вариант – т. н. ad hoc прокурор, “е някак си по-приемлива, обаче и тази фигура може би трябва поне да премине през едно задължително тълкуване на Конституцията“.
Тълкувателно решение на КС може да се направи в кратки срокове, а алтернативата е да бъде направена законова промяна, която може да бъде атакувана в същия съд като противоконституционна, изтъкна експертът:
„Става въпрос за текста „Главният прокурор осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори - чл. 26 ал. 2 от Конституцията. Можем ли с един закон да отменим конституционен принцип? Мисля, че не“.
Конституцията ни със сигурност не е остаряла и съдържа достатъчно механизми за разделение на властите, каза той и допълни:
„Има и нещо друго - Конституцията се развива. Тя може да бъде развивана и посредствам практиката на нашия Конституционен съд“.
Идеята за внасяне на промени в Конституцията е била лансирана и преди от президента Първанов, но документ не е бил внесен.
Община Рила няма отношение към процедурите по превъзлагане на реставрацията на църквата от 12 век "Св. Архангел Михаил", заради които Европейската прокуратура започна разследване за злоупотреба с пари от ЕС. Това каза кметът на общината Георги Кабзималски пред БНР: "Дали става въпрос за укрито ДДС, дали става въпрос за укрити данъци,..
Депутатите отново не успяха да изберат председател. За кандидатурата на Рая Назарян от ГЕРБ-СДС гласуваха 68 депутати. Предложението не беше прието. Номинацията на Силви Кирилов от ИТН бе подкрепена с 101 гласа "за". Обявен бе следващ ден за продължаване на заседанието да е понеделник 25 ноември, но след недоволство в пленарната зала..
Има шанс Румъния и България да се присъединят изцяло към Шенгенското пространство от януари 2025. Това заяви вътрешният министър на Унгария Шандор Пинтер след неформалната среща в Будапеща на вътрешните министри на Унгария, България, Румъния и Австрия. Илков на среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и Румъния в Будапеща Унгария е..
Проблемът с водоснабдяването в Ловеч и няколко села от общината се задълбочава. От дружеството ВиК предупредиха, че ако няма валежи и не се повиши дебитът на основния водоизточник "Черни Осъм", който е под критичните стойности, режимът на вода в областния център от 13 часа ще стане още по-тежък. ВиК: Нивата на обемите на язовирите в..
Вероятно от март 2025 г. България ще влезе в Шенген . Тази прогноза направи пред БНР Владимир Кисьов, бивш заместник-външен министър и главен преговарящ с ЕС. Той подчерта, че очаква до края на годината да отпадне "тази несправедливост" страната ни да не е част от Шенгенското пространство и определи днешната среща на вътрешните министри в..
Председател на 51-вото НС рано или късно ще изберат. Накрая може би ще стигнат до съгласие за най-възрастния. Въпросът е към какво води тази стъпка? Това прогнозира проф. Милена Стефанова, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", в интервю пред БНР. "И сега е моментът, в който изкарват парата, емоциите се нагнетяват,..
Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина. Лекарството се използва за..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..