На 3 декември 2019 г. се навършиха 110 години от рождението на големия български музикант проф. Владимир Аврамов - изтъкнат цигулар и педагог.
За постиженията на Аврамов често е ставало дума в историческата рубрика "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" - почти няма наш цигулар, който да не е бил негов ученик, а ако не лично негов, то на някой подготвен от него преподавател. Достатъчно е да се изброят имената на Боян Лечев, Емил Камиларов, Георги Бадев, Любен Йорданов, Георги Байнов, МинчоДимитров, Валетин Стефанов, Ангел Станков, Йосиф Радионови много други.
Не случайно проф. Аврамов е много търсен лектор и преподавател в много страни по света, участник в журитата на много от престижните цигулкови конкурси като „Чайковски“ в Москва, “Бах“ в Лайпциг, “Паганини“ в Генуа, “Жак Тибо" в Париж, “Карл Флеш“ в Лондон, “Фриц Крайслер“ във Виена, "Кралица Елизабет“ в Брюксел и др. Той е председател на органицазционния комитет на Националния конкурс „Светослав Обретенов“ в Провадия, има голям принос и за създаването на Международния фестивал на камерната музика в Пловдив.
Владимир Аврамов е и изявен български концертиращ цигулар с голям репертоар, красив тон, прецизна техника и точно чувство за стил.
Но този път акцентираме и върху още едно забележително постижение на проф. Аврамов - създаването на струнния квартет “Аврамов“, едно от големите постижения на нашата музикална култура и с особено значение за стимулирането на творчеството на българските композитори, чиито първи изпълнители беше почти винаги този квартет. Дори погледнато само в този аспект, значението на състава е огромно.
В Златния фонд на БНР е запазено интервю с проф. Владимир Авмрамов от 2002 г., когато той е на 93 години, в което разказва историята на създаването на този забележителен камерен ансамбъл с членове през 1938 г.: Владимир Аврамов - първа цигулка, Стоян Сертев - втора цигулка, Стефан Магнев - виола и Константин Кугийски - виолончело. Чуйте спомените в звуковия файл.
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни. Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..
В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София. С Максима ни среща Виктория Петрова. Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..
Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..
На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт"..
В началото на годината е особено важно да подсилим имунната си система за среща със сезонните вируси и най-вече с грипната инфекция . " Грипът..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник..