Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старозагорската опера представи творби на Албена Петрович-Врачанска в Люксембург

Снимка: М. Методиев

На 6 и 7 декември музиканти от Държавна опера – Стара Загора гостуваха в Националния театър на Люксембург. Те представиха две камерни опери от българската композиторка Албена Петрович-Врачанска, която живее в града от 25 г.

Признавам, че изпитах особено вълнение от факта, че стоя в публиката на Националния театър на Великото херцогство Люксембург, а на сцената български и люксембургски музиканти заедно представят две заглавия на българска авторка – камерните едноактни опери „Любов“ и „Ревност“. Още повече, че първата от тях, по либрето на Светла Георгиева, се играеше на български език, а публиката можеше да проследи текста със субтитри в превод на английски. Втората творба – „Ревност“, бе представена на английски, неин либретист е Питър Табит Джонс от Уелс. И двамата автори присъстваха в залата.


Този своебразен оперен диптих е написан от Албена Петрович-Врачанска специално за оперния театър в Стара Загора, с подкрепата на Министерството на културата на Люксембург. Той вече е имал своята премиера в града на липите, с друг декор и режисьор, а сега на практика „Любов“ и „Ревност“ бяха представени премиерно в този си вид.

Артистите, приели предизвикателството да навлязат в непознатите дебри на една съвършено различна от добре позната оперна стилистика, бяха Нели Нечева, Елена Баръмова, Игнат Желев – в миниатюрата „Любов“, Тереза Бракалова и Николай Моцов – в „Ревност“. Заедно с тях в това приключение се впуснаха хористи от Държавна опера – Стара Загора с чуждестранните им колеги – ансамбълът за съвременна музика от Люксембург „Лучелин“ с диригент Алекс Сансо и саксофонистът Жан-Марти Фраскьо.

За костюмите и сценичното решение се погрижи Денис Иванов от Старозагорската опера. Тук е мястото да кажа, че Националният театър на Люксембург е съвременна сграда, с по-скоро клубна атмосфера. Салонът е за стотина човека публика. И в двете вечери спектаклите бяха разпродадени, дори извън залата останаха хора, които не успяха да се сдобият с билет.

Композиторката Албена Петрович-Врачанска е човекът, който в продължение на години изгражда връзката между музикантите на България и Люксембург. Сред многобройните награди , които е получила дотук особено ценна е “Кавалер на Ордена за заслуги към Великото херцогство Люксембург”. 

Сред публиката имаше, разбира се, и наши сънародници, които живеят в Люксембург. За тях, както може да се предположи, тези две български вечери бяха особено ценни.  

Репортаж от събитието можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Методи Методиев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Къщата на залязващото слънце

Разместване на пластовете от миналото в изложбата "Къщата на залязващото слънце"

Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце".  Произведенията в  нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..

публикувано на 31.03.25 в 11:59
Георги Грозев

Драматичният театър в Ловеч с премиера на моноспектакъла "Последният танц на Нижински"

Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..

публикувано на 31.03.25 в 11:35
Явор Мичев

Бюрото по труда в Русе се превърна в пространство за изкуство

Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската дирекция на Бюрото по труда. Няколко снимки и коридорът става друг. Само че това не са просто снимки, а картини и техен автор е най-награждаваният русенски майстор на аерофотографията Явор Мичев...

публикувано на 30.03.25 в 08:09

Драматичният театър в Русе представи за първи път в страната пиесата "Хора, места и вещи"

Трупата на Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе постави за първи път в страната пиесата "Хора, места и вещи" от Дънкан Макмилан. Да, става дума за алкохол и наркотици и действието се развива на сцената на театъра. Тази изключително тежка тема с богатата палитра от емоции и мисли е разказана по впечатляващ начин от екипа с режисьор Боян..

публикувано на 30.03.25 в 07:56

Оркестърът за народна музика на БНР покори сърцата на плевенчани

Оркестърът за народна музика на БНР изнесе концерт в Плевен на Благовещение и покори сърцата на хората от този край. Една вълнуваща вечер с талантливи музиканти, с красотата на българския фолклор и пожеланието на публиката тези музикални срещи да станат традиция.   Препълнената зала „Катя Попова“ аплодираше през цялото време музикантите от..

публикувано на 30.03.25 в 05:44

Нова сладка музика от "Михаил Йосифов и Новините в джаза"

Изминалите две години, от издаването на "Първа емисия" досега, бяха много наситени за формацията. "Михаил Йосифов и Новините в джаза" релизираха концерти в цялата страна, бяха ментори в музикални работилници, техни песни станаха част от престижни музикални класации, сред които и БНР Топ 20 , бяха сред участниците на фестивалите Jazz Art..

публикувано на 28.03.25 в 21:05