Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ГЕРБ през 2019-а: Успешна, но с много предизвикателства

Даниела Дариткова
Снимка: БГНЕС

Успешна, но с много предизвикателства - така Даниела Дариткова – председател на ПГ на ГЕРБ и член на Изпълнителната комисия, определи изминаващата 2019 година през погледа на управляващата партия. Тя е категорична, че въпреки сътресенията през годината, партията е стабилна в очите на българските избиратели и не очаква предсрочни парламентарни избори.

Амбицията на управляващите за следващата година е да имат възможност да работят спокойно и да изпълнят ангажиментите в програмата си.

„Тонът и в НС, и в изказа на президента не са институционални. Имам големи притеснения по отношение на това, което генерираме като модел на поведение сред българските граждани от парламента“, коментира Дариткова в предаването „Неделя 150“ на програма „Хоризонт“.

„Не се печели политически дивидент от това да обругаваш своите противници. Всички трябва да сме ангажирани да намалим агресията в обществото. Отговорността на всички парламентарни групи е много голяма. Трябва да търсим и начин да подобрим доверието в институциите, а когато те се противопоставят една на друга отново с цел печелене на политически дивидент – това не носи полза за никого“, добави тя.

Депутатът призна, че се е променило функционирането на партията след промените в нея и оставката на Цветан Цветанов, но ГЕРБ остава в добра организационна кондиция.

„Функциите на изпълнителната комисия се засилиха сериозно след оставката на зам.-председателя на партията и премахването на тази фигура. Процесите на изясняване на причините за загубата в определени места и търсенето на по-добри организационни решения за структурите в тези места продължават. Ние сме изключително самокритични“. 

Предизвикателствата през 2019-а

„Годината беше наситена с предизвикателства от различно естество – политически, климатични, социални. От гледна точка на политическите предизвикателства смятам, че бяхме категорично успешни. Имаме две изборни победи в изключително сложна ситуация. Имаме и признание в международен аспект – имаме зам.-председател от ГЕРБ на ЕНП. Вярваме, че получихме за пореден път доверието на българските граждани. От друга страна получихме и признание от партиите в нашето политическо семейство в рамките на Европа“, посочи Дариткова.

Вътрешните предизвикателства

Правителството се справяше с всички заложени приоритети, подчерта тя и изказа мнение, че най-големият им успех е бюджетът за следващата година:

„Той категорично е балансиран. Ще харчим толкова, колкото получаваме. В политиката на доходите имаме значителен ръст за следващата година“.

Доказахме своята лоялност като евроатлантически партньори

През 2019-а България категорично заяви своята евроатлантическа ориентация със закупуването на новите бойни самолети, каза още председателят на групата на ГЕРБ и добави:

„В този смисъл доказахме своята лоялност като евроатлантически партньори. Това позиционира България много добре и в международен аспект“.

Оценката

Оценката на рейтинга на България в икономически аспект също дава гаранции за това, че успешно реализираме намеренията си да влезем в чакалнята на еврозоната и чрез този стабилен кредитен рейтинг да привличаме нови външни инвестиции, коментира Дариткова.

Глобалният приоритет - да довършим мандата

„Локалните предизвикателства не трябва да пречат на реализацията на глобалните приоритети, а глобалният ни приоритет е да довършим мандата, като заложените в програмата цели и задачи наистина се изпълнят преди следващите парламентарни избори“, каза депутатът за стабилността на управляващата коалиция.

Диалогът в социалното министерство – много важен

Диалогът не трябва да е само преди приемането на бюджетните промени, а да тече през цялата година, категорична е Даниела Дариткова и каза:

„Диалогът е много важен за социалното министерство и аз имам големи очаквания по отношение на новия социален министър. Смятам, че комуникацията беше проблемът на управлението на това министерство досега“.

Реформите в здравеопазването - не може да са революционни

Реформите в здравеопазването не могат да бъдат революционни, категорична е Дариткова. По думите ѝ те се постигат с диалог, вслушване в експертите и минимално политизиране. Тя смята, че контролът в сектора трябва да бъде завишен.

Нужна е по-голяма устойчивост на законодателството

„Не бива да се прави законодателство по казуси, но за съжаление напоследък, заради динамиката на обществените отношения и честите изблици на напрежение, се налага да се правят такива промени. Трябва да има по-голяма устойчивост на законодателството“, коментира председателят на групата на ГЕРБ относно предложенията за промени в НПК за надзора на главния прокурор. По думите ѝ правната комисия е мястото, където трябва да се вземат окончателните решения.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп ще премине годишен медицински преглед през следващите седмици

Доналд Тръмп, който на 78 години е на път да стане най-възрастният президент в историята на САЩ, ще премине годишен медицински преглед през следващите седмици, се казва в изявление на Белия дом. "Датата на медицинския му преглед ще бъде публично оповестена през следващите няколко седмици", се казва в изявлението, подписано от неговия лекар,..

публикувано на 01.03.25 в 19:44
Главният мюфтия Мустафа Хаджи и Румен Радев

Румен Радев е домакин на празничната вечеря ифтар по повод месец Рамазан

Месец Рамазан учи вярващите на търпение, щедрост, прошка и разбирателство, посочи президентът Румен Радев, който е домакин на празничната вечеря ифтар по повод свещения за мюсюлманите месец Рамазан. По време на Рамазана мюсюлманите спазват строг пост от зазоряване до залез слънце. Това са дни на търпение, щедрост и  опрощение - припомни го и в..

публикувано на 01.03.25 в 19:36

Голям интерес от българи за закупуване на луксозни имоти в Халкидики

Високите цени на недвижимите имоти на Халкидики не се отразяват на интереса на българските клиенти, коментират брокерите от района. 30% от закупилите имот българи на Халкидики са извършили сделка за луксозни вили на брега на морето на цена между 500 хиляди и един милион евро. Друга част от около 60% от покупките от българи са на цена до 150..

публикувано на 01.03.25 в 19:14
Антонио Гутериш

Антониу Гутериш предупреди да не се подновяват военните действия в Газа

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш  предупреди да не се подновяват военните действия в разкъсваната от война Ивица Газа, като заяви, че подобен резултат би бил "катастрофален". Той допълни, че "постоянното прекратяване на огъня и освобождаването на всички заложници са от съществено значение за предотвратяването на ескалация и..

публикувано на 01.03.25 в 19:05
Елисавета Котова

Отиде си Елисавета Котова

Отиде си Елисавета Котова, създател на Националната асоциация на децата и младите хора с диабет, съобщиха нейни близки. Котова беше активист за повишаване на качеството на живот на диабетно болните у нас. Преди 20 години Елисавета Котова създава организация, защитаваща правата на децата с диабет, тъй като е родител на момиче с това социално..

публикувано на 01.03.25 в 18:57
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

На този етап Тръмп не се интересува от сделката за полезни изкопаеми с Украйна

След приключилата със скандал среща между американския президент Доналд Тръмп и украинския му колега Володимир Зеленски източници от Белия дом заявиха, че на този етап американският президент не се интересува от преразглеждане или съживяване на сделката за полезните изкопаеми на Украйна. От екипа на Зеленски са отправили молба да подпишат..

публикувано на 01.03.25 в 18:25
Володимир Зеленски

Зеленски пристигна в Лондон за среща с европейски лидери

Самолетът на украинският президент Володимир Зеленски кацна в ранния следобед на лондонското летище "Станстед" на връщане от САЩ, след злополучната среща с Доналд Тръмп в Белия дом. Зеленски е поканен на срещата на върха на лидерите на страни-членки на ЕС, посветена на европейската сигурност в светлината на войната в Украйна. Киър..

публикувано на 01.03.25 в 17:55