Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Илияна Йотова: Изборите изпиха енергията ни, накараха държавата да спре

Вицепрезидентът Илияна Йотова
Снимка: Ани Петрова

Европейските и след това местните избори изпиха енергията ни, заяви пред БНР вицепрезидентът Илияна Йотова. Тя е категорична, че трябва да направим така, че в следващите години да не се получава така, че да имаме два избора в една година.

„Политическото противоборство и надскачане на личности, ажиотаж и дискусии за това как се правят избори, кой кой е – сякаш накараха държавата да спре. Много малко като държава сме постигнали. 2019 г. няма да се запомни с кой знае какво – нито една реформа в нито сфера, година, в която повече говорихме за политика и по-малко за собственото си развитие като общество и държава. Има отчуждаване на хората от политиката, въпреки двата избора. Изборите останах горе в политическата върхушка. Това, че местната власт се избра с 1/3 от българските граждани може би е най-сериозната диагноза в това отношение“, коментира тя в интервю за предаването „Неделя 150“ на програма „Хоризонт“.

Общо е усещането, че 30 години по-късно няма справедливост и неравенствата са твърде високи, подчерта със съжаление Илияна Йотова.

Най-тревожното според нея е отказът на хората от участие в обществения живот.

Нямаме нужда от президент, който мълчи и слуша

„Не смятам, че имаме нужда от президент, който стои, мълчи, преглъща – както беше в предишния мандат, и слуша онова, което му казва изпълнителната власт“, категорична бе Илияна Йотова. По думите ѝ президентската двойка изпълнява ангажимента си към българските граждани.

„Ние имаме най-силното правомощие – да казваме онова, което мислим. Когато не са удачни решенията, когато не са верни решенията, когато те са срещу всички нас – този глас няма как да бъде спрян“.

В политиката не трябва да се говори с много емоция, а с повече хладен разум, препоръча вицепрезидентът.

„На фона на ниските показатели – това е анализ, направен от нас, въз основа на който трябва да се каже как се развива България до 2030 г. – документ, който е публикуван и е доста слаб и блед. Ако това ще бъде развитието на страната ни до 2030 г. – от всичко и накрая нищо – това означава, че тази „стабилност“ е по скоро стабилността на примирението, която да продължава и следващите години“, посочи тя. 

Широк обществен дебат за промени в Конституцията

Вицепрезидентът препоръча на управляващите промените в Конституцията за наблюдаващ прокурор да бъдат подложени на широка обществена дискусия:

„Не може това нещо да се вземе на едно заседание, едва ли не на крак в събота. Това са сериозни неща, които влекат след себе си много последствия. Тази дискусия има нужда от една много по-сериозна обществена дискусия, за да може действително българските граждани да са убедени, че ако се направи такава промяна, тя е за добро, за да получават справедливост. Иначе когато я затворите пак в един парник, хората казват – „Ето пак си направиха някакви закони, които удовлетворяват някого, но в никакъв случай те не удовлетворяват мен“.

Тя очаква скоро да бъде предложена цялостна ревизия на Закона за българското гражданство. 

30 години по-късно

„Не съм от хората, които смятат, че днес – 30 години по-късно, разочарованието доминира. Трябва ясно да си дадем сметка колко много неща в положителна посока се промениха в тези 30 години“, коментира вицепрезидентът и добави:

„На 30-ата година хората вече не се задоволяват само да кажат, че живеят в демокрация. Българското общество е достатъчно взискателно към това как изглежда демокрацията 30 години по-късно. Тя не е нещо, което идва с магическа пръчка. Демокрацията е нещо, за което трябва да се воюва всеки ден, иначе ще дърпат шалтери, ще продължава социалното разслоение, ще продължават двойните стандарти на европейско ниво, ще продължава чувството в много хора за това, че са втора ръка“.

Младите хора не помнят това време и се интересуват от това как ще се развиват оттук нататък в България и как ще развиват страната си, категорична е Йотова.

Европа – по-разделена отвсякога

Според вицепрезидента в момента Европа е по-разделена от всякога:

„Стени, език на омразата, разделителни социални линии, неудовлетвореност в хората“.

Освен това европейският проект е неясен, смята тя. Според нея Лисабонският договор е голям компромис, който в много отношения не работи.

И Брекзит поставя Европа в нова светлина, включително и България, подчерта още Йотова. По думите ѝ ние не трябва да продължаваме да бъдем обект на европейски политики, а трябва да се намесваме много по-сериозно.  

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петя Банкова

Бившата директорка на Митниците с обвинение за контрабанда

Бившият директор на Митниците Петя Банкова е получила обвинение за съучастие в контрабанда, това научи БНР от свои източници. Това става на седмия месец от началото на разследването на аферата в Митниците, заради което предсрочно поста си напусна бившият главен секретар на МВР Живко Коцев До днес Банкова имаше обвинения за участие в организирана..

публикувано на 05.11.24 в 15:21
Юлияна Николова

Юлияна Николова: Много приятелски огън и много добро представяне на Захариева в ЕП

Тежко беше изслушването на Екатерина Захариева в ЕП - 3 часа. И много добър беше съветът към нея да не се притеснява, защото е приятелска комисия. Приятелска, приятелска, но приятелски огън имаше от всякъде, общо взето. Това мнение сподели в интервю пред БНР Юлияна Николова от портал "Европа". В "12+3" тя коментира представянето на..

публикувано на 05.11.24 в 15:13
Костадин Костадинов

"Възраждане" подготви жалба за пълно касиране на изборите

"Възраждане" подготви жалба до Конституционния съд за пълно касиране на изборите. В нея се посочва, че са извършвани големи манипулации и фалшификации в полза на "Величие" и други партии. Жалбата се подава от "Възраждане" като потърпевш и подпис под нея вече е сложил лидерът на формацията Костадин..

публикувано на 05.11.24 в 15:07

На старта на изборите в САЩ: 6:6 в Диксвил Нотч

В Съединените щати започна гласуването за президент. Бившият президент Доналд Тръмп и настоящият вицепрезидент Камала Харис се борят за най-малко 270 делегати в избирателната колегия, което ще донесе победата в битката за Белия Дом.  Показателен за президентските избори в Съединените щати е първият резултат. Гласовете в малкото градче Диксвил Нотч, Ню..

публикувано на 05.11.24 в 14:49
Антоанета Цонева

Антоанета Цонева: Когато ГЕРБ приемат декларацията ни, поемат ангажимент за свой председател за НС

В писмото ни до ГЕРБ сме написали, че когато приемат условията в декларацията ни, така поемат ангажимент да издигнат свой председател за НС , който да гарантира изпълнението на тези мерки и законодателни инициативи, които могат да опазят демокрацията.   Това заяви пред БНР Антоанета Цонева от ПП-ДБ и  подчерта, че ГЕРБ не организират никакъв..

публикувано на 05.11.24 в 14:31
Елена Йончева

Елена Йончева: Да обединим усилията си за осовобождаване на моряците ни в Йемен

Не знам как ще изглежда този мандат, нямам отговор, но да чакаме разрешаване на конфликта в Близкия Изток , не знам след колко време, но рисковете за българите се увеличават. Днес най-големият риск е просто да чакаме ситуацията да се реши от самосебе си. Наясно съм с мотивите и целите на властите в Сана. Така евродепутатът Елена..

публикувано на 05.11.24 в 14:18

Испанските банки предлагат мораториум за кредитите за пострадалите от наводненията

Испанските банки предлагат тримесечен мораториум върху плащанията по ипотечни кредити, по заемите за самостоятелно заети и малки предприятия, засегнати от наводненията в Югоизточна Испания, предаде "Ройтерс“, като се позова на местни банкови асоциации.  Кредитните институции са в контакт с Държавната кредитна агенция, за да очертаят други..

публикувано на 05.11.24 в 14:15