Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Край метростанция от третия лъч на метрото

Поставят тротоарни плочки за незрящи като рушат току-що направена настилка

Има ли нарушения в технологията и оскъпява ли се ремонтът

Съмнение за разхищение на обществени средства се появиха покрай сигнал за нередности при ремонт на тротоарна настилка в София. Сигналът е подаден от бившия депутат Иван Сунгарски. Става въпрос за тротоар на бул. „Патриарх Евтимий“ между бул. „Витоша“ и ул. „Княз Борис I“ в посока Петте кьошета.

Двойна работа?  

Според Иван Сунгарски при ремонта на тротоарната настилка току-що поставени бетонни павета се режат и на тяхно място се поставят плочки с релефна повърхност за незрящи граждани.

"Още когато се поръчват тези настилки на изпълнителя, калъпите, които трябва да направят тези елементи, които да бъдат осезаеми за хората с увреждания, се правят по съответния вид, т.е. със съответното оребряване, а не след това да се режат един път поставени настилки и да се слагат други", смята Сунгарски.

Когато настилката е много по-дебела от необходимата, обществото плаща по-висока цена, защото тези материали се продават на кубичен метър, а не на квадратен метър, допълни той. "И всичко това оскъпява поне двойно капиталовложенията, които трябва да направи общината, разбирайте ние като данъкоплатци", коментира ексдепутатът.

Ремонтът на тротоара е част от изграждането на нова метростанция по протежението на третия лъч на метрото, възложителят е "Метрополитен" - София.

Планирано ли е поставянето на плочки за незрящи

От "Метрополитен" обясняват, технологията на работа е спазена. Първо се монтират настилките на тротоарите, след това в обхвата на тактилната лента за незрящи се изваждат паветата, монтират се лентите и се изрязват паветата до фугата около тях. По такъв начин са направени всички тротоари с тактилни ленти за незрящи. Тротоарите са част от проекта на метростанцията като възстановяване на вертикалната планировка, пътните платна и тротоарите след завършване на строителството.

Преди да се разреши строителството, част от инвестиционния проект би трябвало да съдържа системите за ориентация и за достъпна среда, уточни за "Хоризонт" Борис Милчев, правен консултант към Камарата на архитектите. В случая той смята, че "или изпълнителят е допуснал грешка, или инвестиционният проект не е съдържал съответната част".

"Технологията също е предопределена от инвестиционния проект. Качеството е предмет на самата обществена поръчка и на минималните изисквания, които са заложени в инвестиционния проект. Така че изпълнителят това, което трябва да прави, е да спазва точно поставените изисквания на инвестиционното проектиране", посочи Милчев.

Наземната и подземната инфраструктура

"В тротоарите и в улиците се прокарва цялата улична мрежа на техническата инфраструктура. Кметът на общината е лицето, което трябва да координира наземното и подземното строителство, което последните години очевидно не се прави", коментира Борис Милчев и дава примери. 

"Съвсем очевидни са хаотично разположените шахти, кутиите на далекосъобщителните и енергопреносните оператори също са хаотично разположени. Инвестиционният проект би трябвало за настилката би трябвало да обхваща и съответните корекции в подземните мрежи на техническата инфраструктура. Това не се прави в последно време", подчерта Милчев. 

Изпълнителят не може да предаде обекта, ако не е възстановено околното пространство в първоначалния му вид, припомни Милчев. "Има гаранционни срокове, които са уредени нормативно, могат договорно да се удължават повече", допълни юристът.

За детайли чуйте звуковите файлове.

Снимки: Калоян Гуглев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17