Отбелязваме 90-годишнината от рождението на един забележителен български тенор - Петър Гугалов, който изгради престижната си кариера извън България и по тази причина у нас той е малко познат - само от епизодичните си гостувания в Софийската опера.
Петър Гугалов е роден на 11 декември 1929 година във Велинград. Израства заедно с близкия си приятел Николай Гяуров, двамата даже седят на един чин в училище. Но после пътищата им се разделят - Гугалов учи в Спортната академия, пее в Академичния хор, става републикански шампион по модерен петобой, после и доцент по физкултура в Софийския университет. И когато животът му изглежда тръгнал по определен път, една среща с бившия му съученик Гяуров променя всичко.
Тъй като познава отличните гласови качества на Гугалов, Гяуров го представя на своя професор - Христо Бръмбаров, и за спортния деец започва нов период. Стабилният глас с красив тембър и необятни високи тонове правят впечатление и Гугалов печели първата си награда - сребърен медал на Младежкия фестивал във Виена. Една случайност е причината той да започне веднага сценичния си път: Заминава за Берлин, за да види годеницата си и понеже носи пакет от София за някакъв непознат музикант в Берлинската опера, той се отбива на една репертиция. “Непознатият“ е видният наш диригент Илия Темков. Така се случва, че на репетицията пее някакъв тенор с проблеми във високия регистър. Гугалов не се въздържа и демонстрира как трябва да се пеят високите тонове и... следва покана за дебют в Берлинската държавна опера. Това става през 1960 година и Гугалов пее ролята на Туриду от „Селска чест“на Маскани. Дебютът е успешен и само след 5 години той е вече член на прочутия театър, а в петте години между двете събития той учи при прочутите Хелге Розвенге и Рудолф Дресимаир, пее на сцената на оперния театър в Брауншвайг и има успех с ролите в оперетите „Цигански барон“ и „Прилепът“, където на сцената включва и много ефектни гимнастически номера.
Цели 42 години Петър Гугалов е солист на Берлинската опера и е много търсен в цяла Европа за драматичните тенорови партии. Гостува в Хамбург, Мюнхен, Щутгарт, Франктфурт, Цюрих, в московския Болшой театър, в Операта в Сан Франциско, на фестивала в Единбург и на Майските музикални тържества във Флоренция. И, разбира се, в Софийската опера.
Носител е на званието „камерзенгер“. Сред най-ярките му роли е Герман от оператата “Дама Пика“ на Чайковски - през 1977 г. той участва в записа на творбата под диригентството на Мстислав Растропович и с участието на Галина Вишневска.
За съжаление, Гугалов е малкоизвестен у нас, даже не познаваме репертора му - често се говори за него като за Вагнеров тенор, но в интервю той твърди, че не пее Вагнер, защото не е подходящ за гласа му с цветист славянски тембър.
След приключването на певческата си кариера Петър Гугалов, който живее в Берлин, се отдава с успех на педагогическа дейност.
В звуковия файл ще откриете документален запис на Петър Гугалов, съхранен в Златния фонд на БНР, направен на 27 юли 1976 г. при гостуването на оперния театър на Торино на сцената на Античния театър в Оранж - Франция. Чуйте!
В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
На 14 декември в София предстои ценно събитие за почитателите на музиката от Йохан Себастиан Бах. В зала "България" от 19.00 ч. ще прозвучат три от кантатите, включени в неговата мащабна "Коледна оратория". Изпълнението ще бъде на Колегиум Музикум Берлин с диригент българката Донка Митева. За целта в столицата ни ще пристигнат два от четирите..
В навечерието на Рождество Христово Детският хор на БНР ни кани на околосветско пътешествие с песен. Музиката ще ни пренесе от снежните пъртини на Лапландия чак до знойна Африка. Концертът, озаглавен "Свята нощ", ще бъде с клавирен съпровод на Сиана Атанасова и Яна Лолова. Гост-солист ще е певицата от Варненската опера Жана Костова, преминала през..
На 10 декември в Кюстендил почитателите на коледната музика имаха среща с трима любимци – цигуларката Зорница Иларионова, певицата Гергана Николаева и пианиста Георги Черкин. Коледната си програма те ще представят и в Софийската градска художествена галерия в четвъртък, 12 декември, от 19:00 ч. За Зорница Иларионова декември се оказва с много..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..
Тригодишният Кубрат Биволарски от Пазарджик е с диагноза детска церебрална парализа и отскоро може да ходи . Още от раждането детето е подложено на..
Димитър е нормално 15 - годишно дете, което мечтае да стане графичен дизайнер . За да сбъдне мечтата си, обаче, той преминава през сериозни..