Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цигулар събрал световната история в петметрова карта

„Партитура на света“ - уникална карта на световното развитие

Автор е някогашният главен архитект на Велико Търново Димитър Върбанов

Димитър Върбанов, внук на автора на изследването
Снимка: Здравка Маслянкова

Уникално издание, представящо световната история, архитектура и изкуство, ще бъде представено тази вечер от 17 часа в голямата зала на община Велико Търново. Книгата, озаглавена „Партитура на света“, е съпоставителна карта, проследяваща световното развитие от Големия взрив до началото на XX век.

"Partitura mundi" или „Партитура на света“ е мащабен и дългогодишен труд на покойния главен архитект на Велико Търново Димитър Върбанов. Трудът е създаден в периода от 1974 до 1982 година.

Без аналог

За изследването се твърди, че няма аналог в световната литература, история и културология не само като съдържание, но и като форма и структура. 

Архитект Димитър Върбанов е изготвил уникална карта, която се състои от 12 части, на които графично, в линейно измерение, е представено световното развитие. Във вертикала са проследени развитието на историята, изкуствата, архитектурата и литературата, разказва синът на автора - музикантът Дарин Върбанов. За представянето на изданието той пристигна от Сингапур

Димитър Върбанов и Дарин Върбанов

„Оригиналът е правен на милиметрова хартия и мащабът е изключително ясен - един сантиметър е равен на 10 години, 10 сантиметра е едно столетие. Един метър от лентата представлява хилядолетие. Обща картина на историята, която в едни нормални страници, поместена в енциклопедична книга или в други видове книги, се губи“, отбелязва Дарин Върбанов пред "Хоризонт".

Световното развитие - нагледно

Картата е с дължина от пет метра и едновременно е разработена в политически, културен и археологически аспект и позволява просто и нагледно сравнение на световното развитие, посочи Дарин Върбанов, давайки пример с разрез на времето, когато е написана Паисиевата история - през 1762 година.

„По същото време пруският крал Фридрих Втори Велики е бил в средата на своето царуване. Същото може да се каже за австрийската Мария Терезия. Турция е управлявана от султан Мустафа III, а три години по-късно, през 1765 година, с откриването на предачната машина се поставя началото на промишления преврат в Англия. В Далечния изток империята на великите моголи е в своето трето столетие. В Европа Гьоте е на 13 години, Волтер е на повече от 60 години, а Моцарт е само на 6 години“, дава пример за фактологичните паралели Дарин Върбанов.

На бял свят 40 години след създаването 

Данните за „Партитура на света“ Димитър Върбанов е събирал и посредством с 10-годишна обиколка по музеи и библиотеки в цялата страна, обяснява неговият внук съименик Димитър Върбанов:

„Периодът, в който го е писал - 70-те години, без да има интернет, без да има достъп до достатъчно информация, обикаляйки от град на град, от библиотека на библиотека, той е успял да създаде това, което и до днес, въпреки развитието на информационните технологии, никой не е създал. Близо 40 години по-късно, след като трудът е бил завършен, той вече успя да види бял свят“, каза Димитър Върбанов.

Предпечатната подготовка е продължила десет години, разказват наследниците

Изследването на световната история по години с развитието на изкуствата и нанасянето им в съпоставителната карта е впечатлило проф. Александър Фол, министър на народната просвета през 80-те години на минали век, който се съгласил „Партитура на света“ на арх. Димитър Върбанов да бъде издадена. 

"Не се случило, защото баща ми не беше член на партията. Редица музейни директори поискаха имената им да бъдат вписани като съавтори, създаваха много пречки", разказва още синът Дарин Върбанов. 

Изгубеният тубус

Наложило се арх. Върбанов да възстановява версия на изследването си, защото тубусът с милиметровата хартия бил загубен при пътуване до София, уточни Дарин Върбанов.

„Най-вероятно е било забравено в трамвай или автобус. Аз бях с него, тогава съм бил на 8-9 години. Просто в един момент установихме, че тубусът го няма. То беше малко, не дълбоко, не е било в този обем и не можа да се намери. Беше дълбоко покрусен, но всъщност това го инициира да започне отново. Той вече имаше тази идея - да го разшири." 

Не само съставянето на изследването протекло трудно, но и издаването на труда на арх. Димитър Върбанов, по думите на внука му Димитър.

„Само предпечатната подготовка на този труд отне близо 10 години, тъй като всяка една година, всеки един милиметър трябваше да бъде прехвърлен на компютър и той да попадне точно в този период, което е адски обемна работа, много трудно, заминаваше се само един човек."

Първите 100

Първите 100 броя са издадени. Семейството е решило част от тях да бъдат дарени на културни институции, читалища и други подобни места, където хората да имат достъп до тях. 

Изследването е наречено „Партитура на света“, защото главният архитект на Велико Търново Димитър Върбанов е бил и цигулар във великотърновския театър.

Чуйте и други любопитни детайли за изследването в звуковия файл.

Снимки: Здравка Маслянкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05