Българската централна банка обяви в петък, че търговските банки ще трябва да натрупат повече капиталово буфер през 2021 година, за да се противопоставят на засилващите се системни рискове, свързани с ниските лихви, които биха могли значително да стимулират кредитирането.
Управителният съвет на БНБ потвърди досегашното си решение за поетапно увеличаване на капиталовите буфери на банките от настоящите 0,5% от кредитните рискови експозиции в Република България, като това ниво ще остане в сила до края на първото тримесечие на 2020-а година, след което ще бъде увеличено до 1,0% до края на следващата година и до 1,5% от началото на 2021-а година.
Буферът има за цел да предпази банковата система на нашата страна от потенциални загуби, произтичащи от натрупване на системен риск в период на прекомерен растеж на кредитите.
"Продължителното запазване на ниски лихвени проценти би могло да доведе до значително увеличение на задлъжнялостта, което да направи качеството на активите, доходността и капиталовата позиция на банковия сектор по-чувствителни в случаи на евентуални неблагоприятни изменения в икономическата среда", се посочва в съобщението на БНБ на сайта на централната банка, като се добавя: "Увеличаването на нивото на антицикличния буфер има за цел да засили устойчивостта на банковия сектор към такива развития".
България, която се надява да се присъедини към т.нар. "чакалня" на еврозоната следващата пролет, има фиксиран курс на лева спрямо еврото, като от 2016-а година насам има и нулев основен лихвен процент. Брутният кредитен портфейл пък се е увеличил със 7,3% към края на октомври до 65,2 млрд. лева, показват последни данни на централната банка.
Българските банки, над 70% от които са собственост на банки от Европейския съюз, като цяло са добре капитализирани и не се очаква планираното увеличаване на капиталовия буфер да накара някоя от 20-те търговски банки в страната да се наложи да доведе до набиране на допълнителен капитал.
След проведения по-рано през годината от ЕЦБ стрес тест на шестте системно значими банки в България, който представлява част от плановете на София да приеме еврото, само две местни банки се наложи да работят по планове за увеличаване на своя капитал.
Министрите на отбраната Атанас Запрянов и на външните работи Георг Георгиев ще бъдат изслушани в НС за готовността за евентуално участие на страната в специална военна операция на територията на Украйна. Депутатите ще обсъдят и процедурните правила за попълване на съставите на още 4 регулаторни органи, сред тях членове на съдийската и прокурорската..
Към момента не може да се каже дали жп инфраструктурата е причината за влаковата катастрофа в Румъния. Това каза в интервю за предаването "Преди всички" журналистът от румънската секция на Радио България Владимир Митев. Машинист е загинал при катастрофа между товарни влакове в Румъния По думите му е очевидно, че има проблеми с жп..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни проблеми показаха, че могат да готвят и то вкусно, да аранжират приготвените от тях ястия и най-важното - да се чувстват полезни. Кулинарният конкурс в Монтана бе възстановен след дълги години...
От днес в Кипър навлиза антициклонът "Корал", с който на средиземноморския остров идва необичайно силен студ с рекордно ниски температури под нулата, обяви Метеорологичната служба. Властите призоваха гражданите да пестят електроенергия, за да може енергийната мрежа да издържи на повишеното търсене. Кипър ще изпита редки, нетипични за средиземноморския..
Британският премиер Киър Стармър изрази подкрепа за Володимир Зеленски като "демократично избран лидер", след като американсия държавен глава Доналд Тръмп нарече украинския президент "диктатор". Стармър разговаря със Зеленски по телефона в сряда вечерта и каза, че е "напълно разумно Украйна да не провежда избори по време на война, както направи..
Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..
Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер. Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..