Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво предлагат компаниите за новите машини за Сухопътни войски

Снимка: Добромир Видев

Следващата най-голяма сделка в отбраната е за новите машини за сухопътните войски. Очаква се да бъдат платени близо 1,2 млрд. лева за близо 150 машини.
От четирите поканени фирми само две подадоха реални оферти. Битката е коя ще предложи по-добри условия. Ключово е изискването чуждестранните компании да имат поне 20% участие в българската военна индустрия, както и предоставени лицензионни права, за да може в бойната платформа да бъде обновявана в България. 

Засега компаниите обещават това, което България иска.

Вицепрезидентът на Patria обяви, че компанията му може да предложи поне 120 от 150-те машини да бъдат произвеждани в България.  

Израелски партньор за куполите предлагат и от General Dynamics. От Rafael обясниха, че са готови на сътрудничество с български компании.

„В зависимост от обема на поръчката, в страната ще има център за асемблиране поддръжка и ремонт или по-голям центъра с повече възможности“, обявиха от компанията.

Израелците припомнят, че преди три месеца германското военно министерство е решило да закупи 11000 ракети Spike и вбъдеще те ще могат да се купуват през Европейската отбранителна агенция, защото сега конкурсът не предвижда доставката на ракетите. В куполите на машините може да има дори и възможност за интеграция на изкуствен интелект, казват от израелската фирма

„Аз се надявам да имат ясна визия за способностите на нашата промишленост“, каза наскоро командирът на сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов в коментар за това как основните фирми-кандидати ще подходят към предложенията за подизпълнители:

„Самите фирми-участници трябва да си изберат подизпълнители и мисля, че те работиха в тази посока последните две години“.

В средносрочната бюджетна рамка за периода 2020-2022 година е записано, че е възможно да се дадат 533 милиона лева за сухопътните войски, но и България вече прави отстъпка като намали от 12 на 8 години разсрочването на плащането, ако се стигне до сделка. Заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков обясни тази нужда с това периода на плащане да съвпадне с периода за придобиване на техниката.

Министърът на отбраната Красимир Каракачанов е сигурен, че процедурата за сухопътните войски продължава и ще се спазват правилата, а стартирането на проекта отново не би било в полза на армията:

„Разбира се, че фирмите винаги искат параметри, които на тях са им по-удобни, но те са знаели параметрите, още в момента, в който ги гласува харламента. Ако ние променим който и да е от тези параметри, включително и цената, това означава, че трябва да се минава през парламента. Това означава излишни дебати, а може би и съмнения, че се прави в полза на този или на онзи. Не е редно да се прави така! Ако се окаже, че не се вписват в този бюджет, трябва да се изготви доклад до Министерския съвет. От тук нататък, има два варианта - да се анулира този проект и да се започне отначало, или да се търси решение на парламента за увеличаване на сумата. Надявам се да не се стигне дотам, защото стигнеш ли дотам, пак се започва със съмнения“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мила Минева

Мила Минева: Малко партии говорят съдържателно, още по-малко - за бъдещето

Много малко от партиите говорят съдържателно, а още по-малко от тях говорят за бъдещето . В момента, в който започнем да се занимаваме с проблемите, които хората имат, които искат да чуят, адресирани от политиците, тогава може би ще имаме и мобилизация за гласуване. Това коментира пред БНР Мила Минева – преподавател в Катедра "Социология"..

публикувано на 04.10.24 в 09:24
Джейхан Ибрямов

Адвокат за случая "Ибрямов": Възникват съмнения за политическа репресия

"Всяка злоупотреба е опасна. Особено опасна е злоупотребата с наказателното право , защото това е най-тежката форма на държавна репресия. Особено опасен е политическият популизъм в опит да се отговори на обществените очаквания за размерите на наказанията ." Това каза пред БНР адвокат Силвия Петкова, която ще говори за употребата на..

публикувано на 04.10.24 в 09:16
(18 август 1983 г.) Хеликоптер МИ-8 дневно налива около 100 тона бетон на най-високите носещи греди на виадукта

50 години от първата копка на АМ "Хемус"

На 4 октомври 1974 г. започва строителството на АМ „Хемус“. Първа копка прави председателят на Държавния съвет и първи секретар на ЦК на БКП Тодор Живков край село Яна (Софийско). Това е и ден първи изобщо от началото на изграждането на автомагистрални пътища в България. Началото на същинското строителство е предшествано от три години предварителни..

публикувано на 04.10.24 в 08:53
Снимката е илюстративна

Интензивен трафик на някои гранични пунктове с Румъния и Гърция

Интензивен е трафикът на някои гранични пунктове с Румъния и Гърция, показват данните към 6:00 часа тази сутрин на Главната дирекция "Гранична полиция" на МВР. Това съобщи БТА. На границата с Румъния движението е натоварено на ГКПП ''Кардам'' и ГКПП "Дуранкулак" на изход за товарни автомобили. Поради извършване на основен ремонт на българския..

публикувано на 04.10.24 в 08:34

Доц. Боян Хаджиев: Израел няма интерес от ескалация и пряк конфликт с Иран

"За съжаление, светът не е свят на хората, той е свят на геополитиката, на политическия реализъм. Първата жертва е истината. Втората жертва е цивилното население ". Това каза пред БНР доц. Боян Хаджиев, преподавател по международни отношения в УНСС, в коментар за конфликта в Близкия изток. Според него Израел нямат интерес от..

публикувано на 04.10.24 в 08:10

С почти 1000 т повече розово масло е произведено у нас спрямо миналата година

10 335 т розов цвят са произведени у нас тази година, което е с почти 1000 т повече спрямо миналогодишната реколта - отчитат от Консултативният съвет по маслодайна роза. В България има регистрирани близо 3 000 розопроизводители, 53 са дестилериите на розово масло, с годишен капацитет за преработка на повече от 15 000 тона розов цвят...

публикувано на 04.10.24 в 08:09
Весела Банова

Весела Банова: Вече няма деца, на които животът да минава в институция

Развитието на социалните услуги за деца и семейства е едно от постиженията ни в последните десетилетия. Тези социални услуги са многобройни към ден днешен, достъпни за всички родители в страната. Този коментар направи в интервю за БНР психологът Весела Банова, основател на Сдружение "Дете и пространство". Сдружението отбелязва своята..

публикувано на 04.10.24 в 08:00