Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С малки стъпки в изкуството сдружение „Прегърни ме“ подкрепя деца без родители

Дядо Коледа може да бъде всеки, който помага, вярват малчуганите

Снимка: Сдружение „Прегърни ме”

За мнозина Коледа символизира топлина и споделени радости, но не всяко дете успява да се докосне до празничния блясък. За да няма тъжни детски погледи в навечерието на Рождество Христово, сдружение „Прегърни ме“ пресъздаде коледния дух и настроение в своята новооткрита едноименна галерия.
      

Вече 14 години екипът на работилницата за изкуства работи с деца, които са лишени от родителски грижи и развива техните таланти. Днес ателието посещават близо 40 деца и младежи, настанени в социални институции.

На Коледа се събираме заедно, всички най-скъпи хора, украсяваме елхата, получаваме подаръци, помагаме си един на друг, веселим се – така описват семейния празник децата без семейства. „Аз вярвам в чудеса и вярвам, че не се случват само по Коледа“, споделя едно от тях.

Децата виждат доброто и красивото по-добре от възрастните. Дядо Коледа идва чак от полюса, разказват ни децата от ателие „Прегърни ме“. Той е с мустаци, пухкав, има и брада и хубава шапка - допълват портрета му те. И заключават: „Дядо Коледа може да бъде всеки човек, щом помага.“

По-светлата част на живота

Вече имаме две деца, които са студенти – момиче актьорско майсторство и момче, следващо визуални изкуства, имаме и момче в Художествената гимназия и момиче в училище за приложни изкуства, не скрива радостта си Милена Нейова, създател на сдружението.

„Това е нашата мисия – да запалим искрата у тях за желание да се образоват, да откриваме таланта и да им покажем по-светлата част на живота“, разказва Нейова.

Картичка, изработена от деца в сдружение

С децата се работи в занимания по изобразително и приложно изкуство, четене, дописване и илюстрация на приказки, разкази и стихове, театрални работилници, литературни и кино срещи.

„Започнахме преди много години с тъкачество и шивачество. Бяхме направили етно костюми със съвременно звучене. Правихме търг в Сатиричния театър. После имахме участие в московски фестивал на етно модата“, спомня си Милена Нейова.

Изкуството отваря врата

„Преди две години излезе „Ние, врабчетата“ с техни илюстрации. Сега сме решили да започнем да правим по Валери Петров илюстрации, текстове да дописваме“, допълва тя.

Според Розалия Радичкова, която е част от екипа на сдружението, изкуството отваря за децата врата, която им дава „съвършено различна гледна точка към живота“.

„Това е изключителна опора за тях. Смятам, че това е голяма надежда. Тук има една малка сцена. Рашко Младенов ни подари своя роял и ние се опитваме да приобщим професионални актьори“, отбелязва Розалия Радичкова.

От първо лице

Анио Кьонг е едно от порасналите и успели деца от ателието. Той запазва своята връзка с работилницата и преподава изобразително изкуство на малките посетители.

„Винаги съм им казвал, че всичко зависи от тях. Ако те се стремят към по-добро, ще станат по-добри. Ако вярват в себе си, и другите ще вярват в тях. Давам им себе си за пример, за да видят, че нещата не са толкова трудни, колкото изглеждат, стига да има хора, които те подкрепят.“

Как изглежда вълшебството на Коледа през очите на децата в ателието - чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57