Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отец Славчо Иванов: Вярата и знанието не са в противоречие

Във великотърновското неделно училище към църквата „Свети Никола“ се обучават двайсетина деца

Снимка: Здравка Маслянкова

Да бъде добро и любов си пожелаваме най-често на Рождество Христово. Какво е добро и любов учат двайсетина великотърновски деца в неделното училище към църквата „Свети Никола“ в града.
    

Неделното църковно училище във Велико Търново при православния храм „Св. Никола“ е на 180 години. В часовете по вероучение двайсетина деца учат това, което са учили и предците им, обяснява отец Славчо Иванов. Според него часовете по религия след неделната служба са важни в днешните времена.

Времена на подмяна

„Особено в днешно време, когато се подменя историята, когато се подменят дисциплините. Наблюдаваме това нещо да се стигне до там да подменят толкова много думи в романа „Под игото“ на Иван Вазов. Нашите дисциплини, Слава Богу, през вековете са едни и същи, не са подменени. Дори имаше години, когато използвахме учебници от царско време. По тях работихме в първите години, само че предлагахме знанията в съвременен вид“.

Вярата и знанието не си противоречат, смята отец Славчо:

„И при нас, в неделното училище, тези дисциплини, които преподаваме - гледаме да съхраним и нашата вяра, а и знанието за различните неща, които ни заобикалят и най-вече по какъв начин ние да живеем. Примерно преди 100 години на нашите предци са им предлагали, са вменявали, че човек е излязъл от маймуната. Заварихме тези години. Сега ни предлагат още по-щури идеи, които са вече много брутални, много насилствени, говоря за джендърската идеология. Учим ги, че Бог е сътворил два пола мъжки и женски, Адам и Ева“.

В пепелта на пожара

Според историческите данни първото славянобългарско църковно училище в Търново е изградено през 1839 г. След десетина години в града избухва огромен пожар, който унищожава училището заедно с 600 къщи. След това видният търновски търговец хаджи Минчо дарява пари за нова сграда. Днешната пристройка към храма „Св. Никола“, където се помещава неделното училище, е съградена преди четвърт век.

И двете деца на Надежда Димитрова посещават неделното училище във Велико Търново.

„Семейството е вярващо и децата да получават този вид образование, освен вкъщи, и по по-специален начин от свещеник и да са в църквата, защото е много важно християнските ценности да присъстват в живота им. Доброто като понятие е философско, но и християнско. Доброто се носи в душите на хората. Аз лично го свързвам с неосъждане, с приемане на хората, с възможността, ако можеш, винаги да помогнеш на някой“, казва тя.

Синът на Надежда Димитрова – 11-годишният Тома Димитров, е в църквата от бебе. Христос ни помага и ни учи на добро и любов, казва русият младеж, който, като всички останали момчета на неговата възраст, е с модерна прическа, ходи с дънки и кецове и не излиза от телефона си. 

Да правиш добро 

„Ние не правим такива грехове като другите и ако правим, можем да се пречистим от тях. По-различен съм от другите деца с вярата в Христос. Те много рядко идват на църква точно по празниците като Рождество Христово, а ние всяка неделя идваме. Всичко ми е интересно в часовете по вероучение. Сега по празниците има и други разкази, освен за Христос, и за отците. И ми е много интересно. Като правиш добро на някой рядко се връща, но пак ти е хубаво на душата, че си направил нещо добро и си мисля, че тази вяра е правилна и точно за това името е православна вяра, направо е, да се помолиш на иконите и Господ ще ти прости“. 

От месец в неделното църковно училище в часовете по вероучение идва и 9-годишинят Давид Кираджиев:

„Научавам много неща за Бог, за Исус Христос и ми харесва. Господ е създал земята и първите хора на земята, които са били Адам и Ева. Той е създал цялата вселена, всички планети и това ме удивлява. На Рождество се е родил Исус Христос, синът на Бог“, вече знае Давид.

За Рождество Христово престоятелят на църквата „Св. Никола“ във Велико Търново отец Славчо Иванов пожелава:

„Нека витлеемската звезда да огрее сърцата на всички деца, да огрее домовете на православните християни и по този начин да станат съпричастни с тази божествена радост, която са изпитали и пастирите, и ангелите като се пеели слава във висините Богу, на земята мир, на човеците – благоволение“.

Темата в звук чуйте в аудио файла.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво е празникът на скромната кухня в Италия - страната, в която храната е нещо свято

Като сценарий от филм на големия италиански режисьор от Тоскана Леонардо Пиерачони е празникът на "Кухнята със скромен произход" в този край на Италия – олицетворение на териториално и национално самоуважение. За италианците тяхната кухня е нещо свято: тя е майка, родeн кът и национална гордост. Няма италианец, който да се отрича от..

обновено на 18.08.24 в 22:48

Genre и gender стереотипи и музикалното им преображение

Предаването чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева Снимки от "Варненско лято" : Лора Търколева

публикувано на 14.08.24 в 14:22
Град Трявна

Денчо Минев, кмет на Трявна: Градът е съдба и мисия, посещава се предимно от българи!

"Пътувай с Хоризонт" ви посреща на едно различно място - Трявна. Градът е малък, но достатъчно гостоприемен и богат с минало , с история, с талант, майсторлък и дързост, за да провокира гостите си с любов, с изпитание за интелектуалното им любопитство, с изненади и желание да се върнат – независимо дали идват за пръв или за пореден път. Слушайте за..

публикувано на 12.08.24 в 11:30
Село Млечево

Предизвикателството "100 лицеви опори" е в помощ на децата от севлиевското село Млечево

Млад мъж, който прекарва летата със семейството си в севлиевското село Млечево, се е заел да превърне неуютна стая в местното кметство в малка зала за тренировки на децата по бойни спортове . Нужна е малка сума за оборудването и Християн и негови приятели се надяват да съберат, като привличат вниманието отправяйки предизвикателството..

публикувано на 11.08.24 в 19:32

Историята на чешмата с кристална вода край Доспат, дар за хората от рода на Красимир Рашилов

За да има вода, трябва да има гора, казва мъдро Красимир Рашилов - 86-годишен майстор-чешмар от Доспат.  По думите му, водите, които извират от Родопите, са кристални, а държавата е обърнала гръб на природата и водните богатства.  "Любител съм на природата, на водата, на гората и на всички останали природни забележителности. Затова хрумна ми..

публикувано на 07.08.24 в 20:26
Изпепелени домове във Виня дел Мар, Чили, 4 февруари 2024 г.

Как се бори с горските пожари Чили - страната, в която всички пожарникари са доброволци?

Чили е латиноамериканската страна с най-дългата територия в света - над 4600 км. Тази ивица осигурява изключително разнообразна екосистема от север на юг, като започва с най-сухата пустиня в света - Атакама, преминава през зона с гори, джунгли и езера и завършва със смятаната за най-чиста в света природна зона - Патагония,..

публикувано на 07.08.24 в 19:22
Поглед от италианското селище Кастелина Маритима към морето, което не се вижда от високата влажност.

Италия не помни толкова продължителни летни горещини

В Италия лятото е с продължителни горещини, придружени с висока влажност. Времето е тежко. Отразява се на хората, на селското стопанство и на природата. В 14 от общо 20 региона беше забранена поетапно от края на юни трудовата дейност на открито между 12 и 16 часа местно време. Наредбата е в сила до 31-и август. Хората не си спомнят морето и..

публикувано на 07.08.24 в 18:19