Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историкът Златина Каравълчева: Бог се открива първо на хората с нелукави сърца

Празникът провокира въпроса в какво вярваме - в красива традиция или в нещо повече

Снимка: Златина Каравълчева

В тези празнични дни си слагаме спирачка на стресиращото ни ежедневие. Това е време на равносметка, в което можем да останем насаме със себе си и с най-близките си, които в забързаното ежедневие нямаме време да погледнем в очите. Това е очакването на първи план. На втори план, който е по-мистичен, стоят очакването и надеждата да преоткрием смисъла на раждането на Христос на земята - това каза в предаването "Нощен хоризонт" историкът Златина Каравълчева. Тя е дългогодишен редактор в сайта "Двери на православието". В момента работи в Центъра за образователни инициативи „Двери”, специализиран в издаване на учебни пособия и помагала с християнско съдържание.

Отвъд лустрото на празника

„Толкова сме свикнали с този разказ за Христовото Рождество, че сме изгубили усета, че тогава, преди 2 хиляди години, а и сега, на Рождество Христово се е случило нещо абсолютно невероятно, нещо революционно в историята на човечеството. Бог, самият творец на вселената, този висш разум, прехвърля бездната, която разделя творението – ние, които живеем във времето, и вечността, в която пребивава той, и става човек. Това е нещо абсолютно алогично, това е абсурдно. Това не може да не предизвиква потрес. Всички са били религиозни. И тогава не всички са били готови, не всички са били  способни да повярват, че това се е случило, че самият Бог е станал човек. Това се е превърнало в препъни-камък за съвременниците на Христос, а е препъни-камък и за нас днес.“

За Златина Каравълчева именно това е ценно – да си задаваме този въпрос и днес, да бъдем разтърсени от това, вместо да се плъзгаме „по лустрото на празника, колкото и да е хубав, с цялата украса, семейна атмосфера и празничност, с която традицията го е надарила“.

„Зад този пласт има нещо съкровено, разтърсващо и ми се струва, че в тези дни трябва да намерим поне малко време да си зададем този въпрос – има ли Бог, Той наистина ли е станал човек. Когато празнуваме Рождество Христово, в какво вярваме – в една красива традиция, която събира семейството в края на годината или може би в нещо повече от това?“

Тайната поява на Спасителя

Точната година на Христовото Рождение не е запазена. Във връзка с административно преброяване на населението Йосиф и Мария се отправят към родния му Витлеем южно от Йерусалим, като така се сбъдва старозаветно пророчество за появата на Спасителя.

Защо Бог избира да се роди в пободна нищета, сред животните, след като еврейският народ е чакал с такъв копнеж своя месия?

„Христос като че скандализира тези очаквания. Ражда се като представител на най-низшата класа, сред бедните, на такова място – поетично църковните песни в тази нощ казват, че животните са го топлели с дъха си в яслите. Ние бихме си казали – ако той се беше родил в дворец, сред силните на деня, нямаше словото Му след това, на пророк, да има по-силен отзвук, да бъде по-прието, по-авторитетно?“

Това раждане остава незабележимо – в ден на преброяването, в обор. Затова и убягва на историците на епохата и не е описано, уточнява Златина Каравълчева.

Чудото

„Никой не знае и не очаква, не може да заподозре какво чудо се случва в този ден в човешката история. Така Бог идва на света – избира да дойде тайно. /…/ И нищо, свързано с раждането Му не е привличало изключителното хорско внимание.“

Показателно е на кои хора Бог избира да разкрие тайната, смята Каравълчева.

„Първите са били хората с най-нелукави сърца, пастирите в непосредствена близост. На тях им се явяват ангелите и им казват тази вест – че на земята се е родило необикновено дете и на земята е дошъл мирът. Първите, които получават благата вест, са били хората, в чиито сърца е нямало лукавство. Те не са били образовани, не са били светци, но са били чистосърдечни хора. На това простосърдечие виждаме по-нататък Христос колко много държи през целия си живот, с всичките си проповеди. Той прощава на всички грешници, единствените, с които не може да установи никаква лична връзка – това са фарисеите и лицемерите. Виждаме тази червена нишка между Бога и това, което го отделя от хората, да започва още от момента на Неговото раждане.

Златина Каравълчева е завършила история в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Специализирала е византинистика в Атина, има докторат в областта. Преводач e на книги и статии предимно от гръцки език.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница „ Д-р Георги Странски“. Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38

Митко Александров вдъхновява хората, с които се среща

Митко Александров е вдъхновение за всеки, който се срещне с него. Придвижва се с помощта на инвалидна количка, но това не му пречи да работи и да пътува. Митко знае шест езика и помага на всички с каквото може. Занимава се с фотография, има няколко изложби. От 20 години е програмист. Обиколил е една четвърт от света. Любимото му място е 6 А..

публикувано на 30.08.24 в 12:10

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Мама винаги казваше, че най-голямото й богатство са хората

" Цялата ми фамилия сме македонци , аз бях дете и помня как се стигна до написването на книгата тогава , бях ва 9 години, трябваше да намерим лентов магнетофон, за да се запише гласа на Дилбер Илия - прототипът на главния герой - четникът Дилбер Танас, разказа в "Графити по възудха" Елица Бъчварова, която от години живее в Аржентина, със спомени за..

публикувано на 18.08.24 в 17:13

Усмивката на д-р Галина Цветкова успокоява и вдъхва надежда

Д-р Галина Цветкова е известен лекар в Плевен. Нейната топла усмивка винаги успокоява и вдъхва надежда. Но освен медицината, д-р Цветкова е посветена и на едно национално значимо събитие - ежегодния поход „По стъпките на Апостола“ , чиито ръководител стана след основателя Васил Копчев. Самият той казва, че оставя делото в сигурни..

публикувано на 18.08.24 в 06:40

Кой е Банкси - неуловимият и анонимен уличен творец?

В рамките на 9 дни световноизвестният уличен художник  Банкси  разкри 9 свои нови творби в британската столица – всички те със животинска тематика.  Обичайно изкуството на Банкси се приема като някаква форма на забавление от гражданите, а мнозина виждат в него и опит за привличане на вниманието върху различни проблеми, което прави творбите му..

публикувано на 17.08.24 в 22:45