Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Авторът на "Загърбената земя"

Владислав Кацарски: Протягай ръка да погалиш, не да удариш

Защо врагът може да бъде учител и какъв е вкусът на синевата - разговор в новогодишната нощ

Владислав Кацарски
Снимка: Личен архив

„Има пътека до милостта и много трудно се стига до нея, но когато стигнеш до нея, тогава си много щастлив, защото голяма работа, голяма широта е това да стигнеш до милостта. Когато стигнеш до нея, си пречистил много неща в душата си и си простил на себе си първо и тогава на всички други. А когато си простил на всички други, тогава си постигнал много нещо. Тогава си се изкачил малко под небето. На небето не може. Малко под небето, за да усетиш вкуса на синевата.“ Това казва Владислав Кацарски, бивш председател и заместник-председател на Съюза на слепите в България, съосновател на социалното радио Брайл FM.

Врагът като учител
      

„Признание от враговете“ – това е новогодишното късметче на Влади Кацарски, който смята, че трябва да си уважаваме враговете, защото те са наше мерило. „Когато врагът ти те признае, той няма да престане да ти бъде враг. Човек трябва да има врагове, за да се измери и то да се измери в своята доброта.“

И врагът, и приятелят са ни учители, убеден е Кацарски. „В края на краищата всичко е едно безкрайно учене. Аз се уча от всичко, което е около мен. Никога не можеш да се научиш докрай – то това е и магията на живота.“

Анелия Велинова и Владислав Кацарски

Мисията социално радио

Съпрузите Анелия Велинова и Владислав Кацарски са създатели на социалното Брайл FM радио. Ние с Нели направихме радио – от два микрофона и половин компютър, признава Владислав. В една мазе с плъха Стефан, допълва Анелия. Сега радиото започва шестата си година и за него работят 11 души. 2019 година не била лека. Радиото било на крачка от слагане на катинарите, разказа Влади Кацарски. Всеки изминал ден ни показва, че има хора, на които сме нужни, допълни той.

„Черните облаци около нас не са се разминали, главно защото има малки хора, с малки души, които се опитват да ни притискат и то много неприятно – икономически, и си мислят, че ще спрем да работим. Пожелавам си тази година да се случат няколко неща, които заложихме през миналата и Брайл FM да стъпи наистина на здрава основа, за да можем да бъдем много по-непоклатими“, казва Владислав.

Брайл FM е радиото, което си говори с хората и е отворено за техните радости и скърби, вярва Влади. Нашите надежди са свързани с това да не направим мръсни сделки със самите себе си, допълва го Анелия.

„Защото някой може да мечтае това да стане. Някой може да смята, като мечо Пух, че пчелите са създадени да правят с мед за него. Такива думи имаше: вие сте радио, вие можете да изкарвате пари за нас. Само че ние не сме чергарски конници, ние не сме наемници. Ние работим от душа и сърце“, обобщава Анелия Велинова.

Сюжети от извора на живота

Когато започнах с добри мисли да мисля за лоши неща, започнах да живея по-добре, сподели Владислав Кацарски. Новите му седем новели, озаглавени „Загърбената земя“, са получили голямо признание на последния декемврийски панаир на книгата и са предизвикали голям интерес.  Коя земя е загърбена? „Ами тъмното в нас“, отвръща Владислав, който описва истински истории и черпи своите сюжети от заобикалящия го живот.

Владислав Кацарски

Листът, който предшества същинските новели, е написан, защото читателят трябва да влезе и да си съблече дрешката, за да се приготви за чете, да слуша, да преживее написаното в книгата, обясни Влади Кацарски.

Пълнокръвни герои

Той разказа още как спирал неколкократно да пише творбата си „Проклятие“, част от сборника с новели – за монахиня, която решава да потърси сметка на Бог, защото всеки път, когато започвал да пише, се случвало нещо лошо на човек от семейството му. „Не може да кълнеш Бога“, посочи Влади Кацарски и обясни как разказът се е избистрил и е бил завършен.

Друг от героите на книгата – Стойне, често бил виждан на площад „Славейков“ в София върху касетка за хляб, да държи чашка и да пее. „Това е героят на „Кучета“ и това, което е в „Кучета“, той ми го е разказвал, а смъртта му е точно такава, каквато е там. Той беше от село Яхиново. Нелепо си загина Стойне. Беше странен човек. На такива хора не знаеш как да помогнеш, когато ти се наложи да го направиш.“

Винаги трябва да протягаш ръка, за да погалиш, а не за да удариш, смята Владислав Кацарски. Понякога като го направиш, получаваш страхотен шамар, но какво от това, пита той. Нали е „по-добре да си протегнеш ръката и да те излъжат, отколкото да загубиш вярата в това да си протягаш ръката за добро“.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53