Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Следновогодишен туристически маршрут в "Изотопия"

На чай с чесън с Бистра и Крум Божикови

От скалите Мохер в Ирландия, през чара на Варшава до ветровития Лвов

На Нова година в Украйна, в ресторант „Метла“. „Много славянски, като една българска кръчма, с много орнаменти по стените, много украинска музика. Гости имаше и от Естония. Много храна, типично украинска“ – така описва мястото младият пътешественик Крум Божиков.
   

Крум и сестра му Бистра са влюбени в пътуването, по нестандартни маршрути и необичайни места. Обикновено първа отива на дадено място Бистра, проправя пътеки и разузнава, а Крум признава, че обича наготово. Така се получило и този път. Бистра кацнала в Киев и поела през страната с влак. И малкото видяно от Украйна много я впечатлило. Във Лвов посетила фабрики за шоколад и кафе и пивоварна с елха от бирени бутилки.

„И в Киев, и в Лвов беше много студено. Особено в Лвов духаше арктически вятър и търсехме места, където да сме скрити от студа. Във фабриката за шоколад беше много магично. На четири етажа виждаш как се прави ръчно шоколад, навсякъде шоколад.“

В Киев впечатляват мащабите и вниманието към детайла. Там живеят около 4 милиона души, които Бистра описва като „много красиви хора, усмихнати“. Местата, където са сядали за напитка или храна били направени с вкус и креативност, без да се пести. „Попадаш в една приказка и ставаш герой от приказката“, споделя тя.

Казино в Лвов Бистра определя като един от скритите диаманти на подобно пътешествие до Украйна. Свързват го с Пушкин и Булгаков. Нарича се „Къщата на учените“, със запазен интериор от миналото. „Отиваш, пуска те един дядо пенсионер, който всъщност пази сградата. Отвън е направена от архитект, завършил във Виена. Там има австро-унгарско влияние в целия град Лвов.“

Крум Божиков се е научил да пътува без очаквания и твърди, че това е рецептата срещу разочарования. Преди да се озове в Украйна бил в Латвия.

Рига

„Архитектурата е невероятна, особено в Стария град, който е доста събран, не е толкова голям и се обикаля много приятно по малките улички. Бяхме на опера. Можахме да се полюбуваме и на изкуството", разказва Крум. 

Поглед към Рига

"Качихме се на една от високите катедрали – една от най-хубавите кули, които съм виждал. Широка тераса, можеш да разгледаш града отвсякъде. Има доста любопитни неща. Бяхме в един ресторант, където всичко беше с чесън – сладолед с чесън, бира с чесън, чай с чесън.“

Полша

През 2019 година Бистра предприела пътуване с кола по маршрута Белград, Будапеща, Краков, Варшава, Бърно, Братислава и Нови Сад. „Беше много екстремно пътуване, много интензивно. Минаваш през толкова много градове, различни картини виждаш. Най-впечатляващото си остава Полша. Варшава е уникален град. Въпреки че е нов град, има съвсем малко сгради от старите, които са останали, но е много добре конструиран.“

Отвъд многото километри и умора, изживяването си струва напълно като стигнеш до финалната точка, признава Бистра, която никога не чете туристическите пътеводители и не съжалява, че пропуска преекспонираните емблематични туристически атракции, където се тълпят повечето туристи. „Те са сигурно чудесни посвоему, но заедно с всички туристи губят чара си. Така че винаги търся места, които нямат тълпи от туристи.“

Скалите Мохер в Ирландия

Крум Божиков пък има какво да разкаже от Ирландия, където е посетил скалите Мохер – „като природна забележителност невероятна гледка, много красиви“. Ирландците са народ с широка географска култура, убедил се е Крум. „Не са непознати за тях дори по-малки държави.“

Крум Божиков

През февруари му предстои да ходи в Холандия по работа. Сестра му се отправя по-надалеч: към Белиз и Гватемала. За 2020 година си пожелават да са здрави, за да могат да продължат да пътешестват - и физически, и духовно.  

Още детайли от пътешествия чуйте в звуковия файл.
Снимки: Бистра Божикова, Крум Божиков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53