Миналата неделя вечер Боряна Нейкова отива на гости в кооперация на улица "Любен Каравелов" 16 в София. Решава да използва асансьора в сградата и засяда между етажите. Натиска паник бутона, но никой не отговаря. Използва мобилния си телефон и позвънява на посочените за аварийни случаи телефонни номера.
Прилага ли се системата за безопасност
"Казаха, че вече не поддържат този асансьор, че са изпратили предупреждение и те вече не носят отговорност за него. Също така ми казаха, че асансьорът е опасен. След това се обадих на 112, където хората бяха много любезни и казаха, че ще изпратят екип, но междувременно асансьорът присветна и тръгна и не се наложи", разказа Боряна Нейкова пред "Хоризонт".
От фирмата, която отговаря за поддръжката, са заявили, че в тази сграда се намира инвалидна платформа, а не асансьор.
"За нас няма нищо обезпокояващо. Аз бях дежурен и на петата минута пътувах към обекта да извадя въпросната жена", обясни служител на фирмата.
Частен асансьор?
Оказва се, че съоръжението е собственост на един от живеещите в блока и съществува споразумение с етажната собственост, че само той плаща и се грижи за него. Скоро той продал апартамента си на Любомира Миновска, която все още не се е нанесла на адреса, но "наследява" проблема със съоръжението.
"По този начин в момента аз си навлякох някаква отговорност за този асансьор. Въпреки забавянето никога не сме имали проблем с услугата. Това е платформа за инвалиди и като цяло ние сме я направили достъпна, защото има много възрастни хора в този вход. Може би по-нататък с моя съпруг ще помислим наистина за вариант асансьорът да бъде достъпен само от нашия апартамент. Не желая да ставам отговорна за засядания в асансьора и т.н. За нещо, което не стига, че го плащам, ами накрая да трябва да се разправям с всичко, свързано с него", коментира Миновска.
Когато в една сграда е монтирана платформа за придвижване между етажите, няма задължение да има разговорни устройства, става ясно още от този казус. Един от проблемите в сградата на улица "Любен Каравелов" е неплатената такса за поддържка на монтираната платформа.
Генералният проблем с безопасността на експлоатацията на асансьорите е свързан с качеството на управление на етажната собственост, смята каза Емануела Фролошка - изпълнителен директор на Фондация "Асансьорна безопасност".
Забавената наредба
Все още се подготвя нов вариант на наредбата за безопасната експлоатация и техническия надзор на асансьорите. Инициативата е на специалистите и професионалистите в бранша. Поет е бил ангажимент до лятото на миналата година да се подготвят текстовете, но това все още не е изпълнено, изтъкна Фролошка. Наредбата обааче засяга тесните специалисти, които се грижат за техническата изправност на съоръженията.
"В общия контекст, говорейки за безопасността на асансьорите, зависеща от хората, които стопанисват тези съоръжения, искрено се надявам хората да проявят по-голяма отговорност към тяхната собственост, защото асансьорите са общополезно средство за придвижване между етажите. И в този смисъл са отговорност на собствениците си", подчерта Емануела Фролошка.
Темата проследете и в звуковия файл.С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..
Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета . Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...
Светлите Рождественски празници посрещат и осемте жени с умствена изостаналост в защитеното жилище в Горна Оряховица. Заедно са в делник и в..