Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ателие "Прегърни ме" вече си има и галерия за детско изкуство

Освен ателие, от началото на декември вече има и галерия „Прегърни ме“. Тя се намира на столичната улица „Раковски“ 63. Сдружение "Прегърни ме" вече 15 години работи с деца без родители и развива творческите им заложби и способности. Създатели на сдружението са Милена Нейова и Рашко Младенов, които гостуваха на предаването "Нощен хоризонт".

Галерията е отворила врати по едногодишен проект на Оперативна програма „Човешки ресурси“ на социалното министерство. „Иначе нямаше да се справим. Голяма хапка щеше да е за нас“, признава Милена Нейова.

„Това е първият проект, който Милена печели. Вече 15-та година беше страхотна битка, за да се набавят някакви средства, дори като говорим за това, че за тези деца трябва да се купят картони, моливи, боички“, допълва Рашко Младенов. Това по думите му отваря нови врати и възможности.

Наричат го малка културна къща, защото има мини сцена и прожекционна техника и могат да се правят представления, концерти, прожекции, представяния на книги. „Ние го нарекохме Галерия за детско изкуство, въпреки че може би няма да е само такова“, споделя още Милена. 

Сега в галерията са подредени избрани творби на децата от последните 2-3 години. „Започваме със серия Лика Янко – рисунки по Лика Янко, имаме Любен Зидаров, Акира Кусака, Кольо Карамфилов, Густав Климт, портретите на Фрида…“

Две машини и един гараж

Ателието отворило врати през лятото на 2005 година. В началото купили две шевни машини и два тъкачни стана. Шест години работили в гараж.

„Аз го започнах това с моя приятелка, също колега журналист – Пролет Велкова. Бяхме решили в свободното време – тъй като аз тогава работех в bTV, тя в Дарик, да си купим два стана и в свободното време да си тъчем. В един момент се оказа, че това са абсурдни представи и мечти. Това е занаят, който се учи с години. Не може да си купиш един стан, за 15-20-30 минути на ден да минаваш да потъчеш малко и хайде готово. Гаражът остана  нает, ние бяхме купили становете, бяхме направили ремонта и тогава аз реших да поканя едни деца от дома в Доганово – той вече е затворен, и те започнаха да идват събота и неделя, от сутринта до вечерта. И започнахме с моята приятелка Калина да им преподаваме уроци по тъкачество и шивачество. Намерихме такива преподаватели“, разказва Милена Нейова.

По това време Рашко Младенов бил директор на Сатиричния театър. Тогава направили първия търг с етно костюми на децата, воден от актьора Христо Гърбов.

Посока и пътека

Вече познават стотици деца, но може би има 20-30-40 сред тях, останали по-дълго с тях през годините. „Деца, на които сме дали посока и пътека, на които сме дали образование, които продължаваме да подкрепяме. Те вече не са много деца“, споделя Милена.

„Това, с което аз мога да помагам е част от моята професия – аз се занимавам и с театър, и с музика“, допълва я актьорът Рашко Младенов. Той определя цялото начинание като „една гигантска работа“, но с видими резултати – озарените детски лица, чието доверие си спечелил. По думите му целта е да се създаде една среда, която не е само за изобразително изкуство, а за всички изкуства. Така един роял на Рашко Младенов се озовал в пространството на „Прегърни ме“. „Ние преговаряме с мои приятели музиканти, които да идват там и да свирят, да изнасят концерти. Много важно е, че такъв инструмент има на това място.“

Илюстрации към известни творби

За пет дни с 21 деца били на коледна творческа ваканция във Видин. „По време на тези дни четохме, илюстрирахме Валери Петров. През април се навършват 100 години от неговото рождение и ние сме решили да посветим този месец на Валери Петров.“

Всяка сутрин започвали с четене на откъси от „Копче за сън“, а децата после рисували. Сега са в очакване на разрешение от наследниците на излезе ръчно изработена книжка с детските илюстрации. Подобна книжка вече е факт – с рисунки на децата към „Сляпата Вайша“ на Георги Господинов. Имат опит и с "Ние, врабчетата" на Радичков.

Светът на изкуството

Талантът трябва да намери подходяща почва за развитие, трябва да има условия за това, категорични са Милена Нейова и Рашко Младенов.

„Най-важното е не старанието това дете да го вкараш в професия. Важното е, че се опитваме да ги вкараме в един друг свят, който за тях е непонятен – това е светът на изкуството, а вече когато си в него, по друг начин расте човек. Това облагородява. Друг поглед имат към живота, от всичко това, което получават там“, казва Рашко Младенов. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Снимки: Сдружение "Прегърни ме"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калинка Александрова Янчева

Рецепта за дълголетие - 99 годишната баба Калинче от село Варвара

" Да обичаш, да не мразиш никого, да не мислиш лошо" - това е най-добрата рецепта за дълголетие според 99-годишната баба Калинче от пазарджишкото село Варвара.  Калинка Александрова Янчева е родена на 13 април 1925 година . С нея ни среща адв. Николай Баташки, когото слушателите познават от месечното издание на Правната рубрика на..

публикувано на 18.07.24 в 16:53

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33