Галерията е отворила врати по едногодишен проект на Оперативна програма „Човешки ресурси“ на социалното министерство. „Иначе нямаше да се справим. Голяма хапка щеше да е за нас“, признава Милена Нейова.
„Това е първият проект, който Милена печели. Вече 15-та година беше страхотна битка, за да се набавят някакви средства, дори като говорим за това, че за тези деца трябва да се купят картони, моливи, боички“, допълва Рашко Младенов. Това по думите му отваря нови врати и възможности.
Наричат го малка културна къща, защото има мини сцена и прожекционна техника и могат да се правят представления, концерти, прожекции, представяния на книги. „Ние го нарекохме Галерия за детско изкуство, въпреки че може би няма да е само такова“, споделя още Милена.
Сега в галерията са подредени избрани творби на децата от последните 2-3 години. „Започваме със серия Лика Янко – рисунки по Лика Янко, имаме Любен Зидаров, Акира Кусака, Кольо Карамфилов, Густав Климт, портретите на Фрида…“
Две машини и един гараж
Ателието отворило врати през лятото на 2005 година. В началото купили две шевни машини и два тъкачни стана. Шест години работили в гараж.
„Аз го започнах това с моя приятелка, също колега журналист – Пролет Велкова. Бяхме решили в свободното време – тъй като аз тогава работех в bTV, тя в Дарик, да си купим два стана и в свободното време да си тъчем. В един момент се оказа, че това са абсурдни представи и мечти. Това е занаят, който се учи с години. Не може да си купиш един стан, за 15-20-30 минути на ден да минаваш да потъчеш малко и хайде готово. Гаражът остана нает, ние бяхме купили становете, бяхме направили ремонта и тогава аз реших да поканя едни деца от дома в Доганово – той вече е затворен, и те започнаха да идват събота и неделя, от сутринта до вечерта. И започнахме с моята приятелка Калина да им преподаваме уроци по тъкачество и шивачество. Намерихме такива преподаватели“, разказва Милена Нейова.
По това време Рашко Младенов бил директор на Сатиричния театър. Тогава направили първия търг с етно костюми на децата, воден от актьора Христо Гърбов.
Посока и пътека
Вече познават стотици деца, но може би има 20-30-40 сред тях, останали по-дълго с тях през годините. „Деца, на които сме дали посока и пътека, на които сме дали образование, които продължаваме да подкрепяме. Те вече не са много деца“, споделя Милена.
„Това, с което аз мога да помагам е част от моята професия – аз се занимавам и с театър, и с музика“, допълва я актьорът Рашко Младенов. Той определя цялото начинание като „една гигантска работа“, но с видими резултати – озарените детски лица, чието доверие си спечелил. По думите му целта е да се създаде една среда, която не е само за изобразително изкуство, а за всички изкуства. Така един роял на Рашко Младенов се озовал в пространството на „Прегърни ме“. „Ние преговаряме с мои приятели музиканти, които да идват там и да свирят, да изнасят концерти. Много важно е, че такъв инструмент има на това място.“
Илюстрации към известни творби
За пет дни с 21 деца били на коледна творческа ваканция във Видин. „По време на тези дни четохме, илюстрирахме Валери Петров. През април се навършват 100 години от неговото рождение и ние сме решили да посветим този месец на Валери Петров.“
Всяка сутрин започвали с четене на откъси от „Копче за сън“, а децата после рисували. Сега са в очакване на разрешение от наследниците на излезе ръчно изработена книжка с детските илюстрации. Подобна книжка вече е факт – с рисунки на децата към „Сляпата Вайша“ на Георги Господинов. Имат опит и с "Ние, врабчетата" на Радичков.
Светът на изкуството
Талантът трябва да намери подходяща почва за развитие, трябва да има условия за това, категорични са Милена Нейова и Рашко Младенов.
„Най-важното е не старанието това дете да го вкараш в професия. Важното е, че се опитваме да ги вкараме в един друг свят, който за тях е непонятен – това е светът на изкуството, а вече когато си в него, по друг начин расте човек. Това облагородява. Друг поглед имат към живота, от всичко това, което получават там“, казва Рашко Младенов.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Фолклорното изкуство е предаване на родова памет и знание . Шевицата е един от начините за съхраняване на тази памет. Това каза в интервю за БНР Даниела Дичева от Център за себепознание "Орфей", която е изследовател на везбата. " Българските шевици ме свързват с моите корени ", сподели тя. Най-емблематичните символи в българските..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..