Конгресът на Съединените щати ограничи правомощията на президента Доналд Тръмп за военни действия срещу Иран. Резолюцията задължава държавния глава да не започва военни действия, докато администрацията му не получи разрешение от Конгреса.
"Америка е разделена по въпроса дали е трябвало да се нанесе ударът срещу ген. Касем Солеймани, или не, защото вече сме в предизборна ситуация". Това каза пред БНР Асен Асенов, преподавател по икономика в Американския университет във Вашингтон. Той обясни, че демократите са твърдо убедени, че не е бил необходим този удар и, че той де факто е акт на война, а правото да се обявява война принадлежи на Конгреса на САЩ, който не е дал такова одобрение.
"В чисто политически план Америка има традиция, ако САЩ е във война с някого, обикновено това означава, че Америка гласува за този президент, който е започнал това, за да довърши делото. Това е израз на подкрепа на американската армия и на нейния главнокомандващ", коментира Асенов.
По думите му в момента има голяма консолидация на левите и десните сили в САЩ и критично важно е кой ще спечели независимите гласове:
"Независимите избиратели имат съмнение дали ликвидирането на ген. Солеймани е било целесъобразно. ... Техният страх е, че една нова война не е необходима. Те се съмняват, че това е действие на президента Тръмп с оглед на личните му интереси за преизбирането му за нов мандат". Асенов изрази увереност, че Тръмп ще бъде кандидатът на Републиканската партия на предстоящите президентски избори и преизбирането му е твърде реалистично.
Асен Асенов посочи, че САЩ нямат търговски отношения с Иран и санкциите са индиректни - на страни, които имат икономически отношения с Иран - "чрез световната финансова система, банковите преводи и всички институции, които са управлявани от САЩ". Той прогнозира, че ще има допълнителни санкции:
"Този удар консолидира цялата иранска нация и най-вероятно тяхното обществено мислене е "Санкции, какво от това, ние сме свикнали на тези неща. Иран и нашата любов към държавата е над всичко".
Според Асенов САЩ вече не зависят от близкоизточния петрол, защото Америка е най-големият производител на петрол в момента. По думите му Тръмп очаква международната общност, най-вече НАТО да направи така, че да разреши тези конфликти, за да има мир в този регион:
"В този смисъл натискът на американската администрация по отношение на НАТО сега има и допълнителна сила - Европа да даде своя принос за опазването на мира там".
В Брюксел ще се проведе днес (10-и януари) извънредно заседание на министрите на външните работи на ЕС заради ситуацията в Близкия изток. Свикването на заседанието идва след ликвидирането на командващия елитните ирански бригади "Ал Кудс" генерал Касем Солеймани при ракетен удар на Съединените щати по летището в Багдад и ответните удари на Иран срещу американски бази в Ирак.
Даниел Стефанов от Европейския съвет за външна политика коментира в предаването "Преди всички", че става все по-трудно за Европа да намира баланс между САЩ и Иран:
"Тръмп изигра доста добре картите си в тази ситуация. Той изведе нови аргументи за атаката и все по-трудно е на Европа да има реална политическа позициа по случилото се, извън най-малкото общо кратно - да няма напрежение".
По думите му, когато се говори за ядреното споразумение с Иран, позициите на САЩ и Европа стават все по-различни:
"Тръмп е готов за ново споразумение, а Европа все още настоява да се спасява настоящото споразумение, а това налага отношение с Иран като с партньор, което САЩ не може да приемат".
Стефанов прогнозира, че на срещата в Брюксел Европа ще се опита да спаси това споразумение за пореден път, но уточни:
"Друг е въпросът дали Европа трябва да се отнася с Иран като с партньор, защото това е държава, която финансира, организира терористични акции в целия свят, особено в региона на Близкия изток, което е задния двор на ЕС".
Според политолога цел на срещата в Брюксел може да бъде план за разговори за поддържане на отворени канали със САЩ и Иран, защото тези две страни ще имат нужда от посредник и Европа ще се опита да бъде такъв посредник.
Според журналиста Мохамед Халаф България не е фактор по отношение на конфликта между САЩ и Иран, но е уязвима страна:
"Ген. Солеймани, който е ръководител на бригадата "Ал Кудс", може би е бил архитект на това, което беше в Бургас (атентатът в Сарафово - бел.ред.), с изпълнение на един от отрядите на "Ал Кудс" - ливанската "Хизбулла".
Халаф припомни, че минути след атентата в Сарафово той е посочил "Хизбулла" като извършител. По думите му тогава е имало сигнали - изказвания на лидери на тази организация в ливански вестници, че правилата на играта между Израел и "Хизбелла" са променени и действията им ще бъдат не само срещу Израел, а и срещу интересите на тази държава в чужбина.
"В България има достатъчно хора, които предоставят логистична подкрепа на Иран и на "Хизбулла". Те имат дейности тук - ходят в Родопите", заяви Мохамед Халаф и добави:
"За съжаление има много политически фактори, които помагат много на Иран. Имат фондации, имат хора, дори културното представителство на посолството на Иран има такива дейности, които опитват да проникнат в средите на мюсюлманите в България - не на другите, а на помаците".
Според журналиста след убийството на Солеймани всичко в отношенията между САЩ и Иран се е променило:
"Иранците знаят, че те са преминали червените линии, когато опитваха да щурмуват посолството на САЩ в Багдад. Планът беше много зловещ - да вземат американски дипломати като заложници. 5000 американски граждани работят в посолството в Багдад, а сградата е колкото Ватикана. Това никой не го знае", обясни Халаф и уточни, че Ирак е много важна държава за САЩ и те никога няма да позволят на иранците да превземат целия Ирак: "Защото иранците точно това се опитваха да направят - един преврат в Ирак, а там от 3 месеца има въстание срещу Иран и ролята му в Ирак".
По думите му Иран е на ясно, че трябва да избира между две опции - да намери заместник на Солеймани, който да има същия капацитет, но това ще отнеме много време. Втората опция е да се преговаря със САЩ.
Интервютата на Силвия Великова с Асен Асенов и Даниел Стефанов и Мохамед Халаф в "Преди всички" можете да чуете от звуковите файлове.
Министърът на транспорта на Сърбия Горан Весич заяви в понеделник, че ще подаде оставка заради срутването на козирка на железопътна гара в Нови Сад през миналата седмица, което причини смъртта на 14 души и рани трима други, предаде Ройтерс. Броят на загиналите при срутването на козирка на жп гарата в Нови Сад нарасна на 14 "Утре ще подам..
Това ще бъде решаваща седмица за съдбата на правителството в Германия. Трите коалиционни партии от седмици демонстрират пълен разнобой по важни теми като бюджета и изход от настоящата икономическа криза. В сряда вечерта ще се проведе заключителният разговор на триото лидери на правителството и тогава ще стане ясно дали кабинетът ще удържи..
В италианската област Лигурия се проведе протестно шествие с митинг в Генуа на пенсионерите срещу бюджетната програма на правителството и понижената покупателна способност съобразно инфлацията. Протестът се проведе под надслов "Покупателната способност изтощава тези, които я нямат" – израз на бившия голям италиански политик Джулио Андреаоти...
Стефан Цанев е тазгодишният носител на наградата „Перото“ за цялостен принос към българската литература. Церемонията по връчването на отличията се състоя тази вечер в НДК. Наградите се раздават вече 10 години в няколко категории. Призът за детска литература е за "Кръстьо: Частен детектив в Долната земя" от Юлия Спиридонова. В..
Британският премиер Киър Стармър се закани да използва тактики за борба с тероризма, за да спре бандите за трафик на хора и обяви допълнителни 75 милиона паунда за граничната полиция на Обединеното кралство. Той заяви това в реч на срещата на върха на Интерпол в Глазгоу. В своята реч премиерът заяви, че новото Командване за гранична..
Кандидатката за еврокомисар по стартъпите, изследванията и иновациите Екатерина Захариева ще бъде изслушана утре в комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика на Европейския парламент. На представянето ѝ е поканена и комисията по култура. Според регламента, Захариева ще направи обръщение пред евродепутатите в рамките на 15..
Министерството на вътрешните работи излезе с доклад за дейността си по организацията на предсрочния вот на 27 октомври. 128 досъдебни производства са образувани до края на октомври за нарушаването на изборното законодателство, з адържани са 73 души, с е казва в доклада. От документа става ясно, че до 31 октомври в МВР са постъпили 984 сигнала за..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..